INSTAGRAM SHOP

INSTAGRAM SHOP
21 Ağustos 2020

 

Pek çok ülkede kullanıma açılan Instagram Shop özelliği nihayet ülkemizde de kullanılır duruma geldi. Peki, markanızın dijitaldeki ürün pazarlamasını Instagram’da,  Instagram Shop özelliğini kullanarak yapmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Instagram Shop nedir? Ne işe yarar?

Dijitalleşen dünyada tüketiciler ve markalar dijital mecralarda buluşmaya başladı. Instagram, Facebook gibi dijital mecralar tüketicilerin değişen ve hızlanan alışveriş alışkanlıklarına ayak uydurabilmek için yeni satış modelleri üstünde düşünmeye başladı. Değişen tüketici davranışları üzerine Instagram, hedef kitleyle markaların buluştuğu online hızlı alışveriş ortamı yaratmayı düşündü ve Instagram Shop özelliğini hayata geçirdi.

Instagram Shop nasıl etkinleştirilir?

Instagram mağazanızı Instagram’da oluşturabileceğiniz gibi Facebook Ticaret Yöneticisi’nden de oluşturabilirsiniz. Ticaret Yöneticisi’ni kullanarak mağazanıza istediğiniz ayrıntıları da ekleyebilirsiniz.

  • Instagram Shop özelliğini markanızın kullanabilmesi için öncelikle hesabınızın Instagram’da alışveriş için onaylı olması gerekiyor.
  • Ardından Instagram profilinize gidip  simgesine dokunun ve karşınıza çıkan Ayarlar bölümüne giriş yapın.
  • Sonrasında ‘İşletme’ butonuna tıklayın. Açılacak sayfada ‘Alışveriş’ butonu karşınıza çıkacaktır. Alışveriş butonuna tıkladıktan sonra devam seçeneğine tıklamanız gerekmekte.
  • Sonraki adımımızda ise marka hesabınıza bağlayacağınız profesyonel bir ürün kataloğu seçmeniz gerekiyor.
  • Instagram’daki dijital mağazanız için ürün kataloğunuzu oluşturduktan sonra ‘Bitti.’ seçeneğine tıklamanız istenecektir.
  • Tüm bu adımların ardından artık markanızın dijital dünyada da bir mağazasını oluşturmuş olacaksınız.

 

Siz de dijital mecraların gücüne inanlardansanız ve bunu markanıza da yansıtmak istiyorsanız profesyonel bir ekipten destek almanızı öneririz. Hedef kitlenizle markanızı dijital mecralarda buluşturabilmek için Ahtapot Sosyal Medya, uzman ekibiyle Instagram Shop konusunda da sizin yanınızda!

 

Yazan: Hilal Kutlu

Paylaş