INSTAGRAM KİTLENİZİ BÜYÜTMEK İÇİN 10 ALTIN KURAL

INSTAGRAM KİTLENİZİ BÜYÜTMEK İÇİN 10 ALTIN KURAL
11 Mayıs 2021

 

Sosyal medyadaki etkileşimin markaların başarısını belirlediği bir dönemdeyiz. Bu nedenle, değerli bir markanın sosyal medya hesapları olması tek başına yeterli değil; bu hesapları etkin ve trendlere uygun biçimde kullanması da gerekiyor. Peki, dijitalleşmenin ivme kazandığı 2021 yılında Instagram’daki takipçi kitlenizi büyütmeyi nasıl sağlarsınız?

Takipçi sayınızı artırmak markanız için neden önemli?

Küçük ya da büyük bütün markaların sosyal medyayı etkin kullanması önemli ve online görünürlüğün her sektör için farklı artıları var. Dijital dünya, özellikle pandeminin yaşama ve çalışma koşullarımızı değiştirdiği bu dönemde, hızlı ilerleyişini kaybetmeyen en önemli iletişim alanı. Bu gelişme ve ilerlemenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünürsek, yeni medya ve pazarlama araçları ile aramıza mesafe koymamamız gerektiği aşikâr.

Günlük 1 milyar aktif kullanıcısıyla Instagram, en popüler sosyal medya mecralarından biri olma unvanını koruyor. Gelin, hep birlikte, bu platformu markanız için nasıl daha verimli (ve eğlenceli) kullanabileceğinize bir göz atalım.

Instagram’daki kitlenizi genişletmek için 10 altın kural


Aşağıda sıraladığımız 10 ipucunun da yardımıyla, 2021 yılında markanızın Instagram’daki takipçi sayısını artırabilirsiniz.

1. Profilinizi optimize edin
Instagram algoritmaları sürekli değişiyor. Eğer bu mecrayı profesyonel olarak kullanmak istiyorsanız bu gelişmeleri takip etmek çok işe yarayacaktır. Markanız için işletme hesabına geçmekle profesyonellik anlamında önemli bir adım atabilirsiniz. Böylece daha fazla iletişim, reklam ve dolayısıyla dönüşüm kazanacaksınız. İşletme hesabınızı oluştururken; adres, iletişim bilgileri ve bio kısımlarını eksiksiz doldurmaya özen gösterin.

2. Kitlenizi tanıyın

Kime hitap ettiğinizi belirlemeden iyi bir sosyal medya stratejisi oluşturmanız mümkün değil. Sizi kimler takip etmeli? Hangi yaş grubuna, mesleğe, ilgi alanına hitap ediyorsunuz? Hedef kitlenizi belirledikten sonra onlara ne sunabileceğinizi ve hangi yönünüzü ön plana çıkartmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bu arada sayfanızdaki etkileşimi izlemeye devam edin. Ziyaretçilerinizi en çok hangi içeriklerle etkileşim kurduğunu dikkate alarak, bundan sonrası için yol haritanızı belirleyebilirsiniz.

3. Kurumsal kimliğinizi belirleyin

Instagram hesabınızda marka kimliğinizi yansıtan bir profil çizmeniz önemli. Eğlenceli ya da kurumsal; ne tür bir görsel kimlik ve iletişim dili kullanmanız gerekiyorsa bu konuda istikrarlı bir çizgi belirlemek, hem görsel açıdan hem de kurumsal açıdan daha profesyonel biz izlenim bırakacaktır.

4. Düzenli olarak içerik paylaşın

Eksiksiz bir profil oluştursanız da düzenli olarak paylaşım yapmadığınız sürece yeterince dönüşüm alamazsınız. Belli bir takvim belirleyip, günlük olarak belli başlı zamanlarda düzenli paylaşım yaparak hesabınızı aktif tutmaya devam edin. Ayrıca sosyal medyadaki güncel akımlara dahil olarak daha fazla insana erişebilir, etkileşiminizi daha da artırabilirsiniz.

5. Bol bol hikaye ve reels paylaşımı yapın

Her gün post paylaşımı yapsanız bile hikaye ve reels paylaşımlarını es geçiyor olabilirsiniz. Oysaki sık sık hikaye paylaştığınızda, takipçilerinize sürekli kendinizi hatırlatmanız ve hedef kitlenize uygun diğer kişiler tarafından keşfedilmeniz kolaylaşacaktır.

Bununla birlikte, Instagram algoritmaları nispeten daha yeni bir özelliği olan reels içeriklerini daha çok öne çıkarmaya meyilli. Bu nedenle; kısa ve hareketli reels videolarınızla, diğer paylaşımlarınızla olduğundan çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

6. IGTV videolarınızdan seriler oluşturun

Instagram’ın diğer video platformlarına alternatif olarak sunduğu bu özellik, 60 dakikaya kadar uzunluktaki videoları yayınlayabilmenizi sağlıyor. Bu sayede, takipçilerinizi Youtube gibi diğer video platformlarına yönlendirmeden video yayınlarınızı paylaşabiliyorsunuz.

Özellikle pandemi nedeniyle birçok etkinliğin dijital ortama aktarıldığı düşünülürse; röportaj veya seminer gibi uzun yayınlarınızı buradan yapabilir ve daha sonradan insanların kolay erişmesini sağlamak için seriler oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu tür devamlı seriler, takipçilerinizin hesabınızı tekrar tekrar ziyaret etmesini de sağlayacaktır.

7. Takipçilerinizle iletişimi koparmayın

Takipçi kitlenizle bağlarınızı güçlendirmek ve mevcut kitlenizi kaybetmemek için onlarla iletişimi sıkı tutmalısınız. Takipçilerin mesaj ve yorumlarına gecikmeden dönüş yaparak onları önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Ayrıca, anket ve sorular gibi etkileşim sağlayan içeriklerle; hem halihazırda sizi takip edenlere hem de potansiyel takipçilere daha ilginç ve çekici bir profil sunabilirsiniz.

8. Hashtag’leri doğru kullanın

Markanız için bir hashtag planlaması yapın ve markaya özel hashtag’leriniz olsun. Hashtag’ler paylaşımlarınızın keşfedilmesi için önemli, ancak çok fazla sayıda hashtag kullanımı aslında ters teperek spam gibi algılanabilir. Her post için 30 hashtag hakkınız olsa da, 3-4 alakalı ve trend hashtag kullanmak işinizi görecektir.

9. Yarışmalar düzenleyin

Yarışmalar her yerde! Son dönemin en sık kullanılan takipçi toplama stratejilerinden biri yarışma düzenlemek. Örneğin; özel günlerde veya markanızın önemli bir başarısını kutlamak için yarışmalar kurgulayabilirsiniz. Bu sayede; hem bolca erişim ve etkileşim sağlayacak hem de marka görünürlüğünüzü hızla yukarı taşıyacaksınız.

10. Influencer iş birlikleri yapın

Influencer çalışmalarının en yoğun olarak yapıldığı mecralardan biri de kuşkusuz Instagram ve insanlar, güvendikleri, takip ettikleri kişilerin fikirlerini önemsiyor. Dolayısıyla influencer’ların, takipçilerini bir markanın herhangi bir paylaşımından çok daha fazla etkileme fırsatı var.

Geniş kitlelere hitap eden ve markanızla bağ kurabileceğiniz, hedef kitlenize uygun influencer’larla yapacağınız iş birlikleri, başka türlü ulaşmanızın zor olduğu pek çok kişiye markanızı tanıtmanızı sağlayacak.

 

Devamlı eklenen yeni özellikleriyle Instagram’ın popülaritesi varlığını sürdürüyor ve elbette bütün bu bahsettiğimiz adımların dışında yapabileceğiniz başka pek çok şey var. Instagram hesabınızı duyurmak için diğer platformlarınızdan insanları buraya davet etmeyi; web siteniz, newsletter, blog ve hatta dijital imzanız gibi yerlere link yerleştirmeyi; diğer hesaplarla iş birliği ve iletişim kurmayı da listenize ekleyebilirsiniz.

Instagram’daki takipçi sayınızı artıracak bu tavsiye niteliğindeki ipuçlarımızı, markanızı en iyi şekilde tanıtabilmeniz için size yol göstermek amacıyla hazırlandık. Markanızın sektörü, hitap etmek istediğiniz kitle, bütçeniz gibi pek çok kriter doğrultusunda sosyal medya stratejinizi uygun biçimde şekillendirmekse başarılı bir sosyal medya ajansına kalıyor. 😉
Markanızın dijital stratejisinin belirlenmesi, sosyal medya içerik ve reklam yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi gibi dijital mecralardaki tüm ihtiyaçları için uzman ekibimiz ve kreatif çözümlerimizle her zaman yanınızdayız.

 

Yazan: İlke AKSU

Paylaş