INSTAGRAM İÇİN BİO METNİ NASIL YAZILIR

INSTAGRAM İÇİN BİO METNİ NASIL YAZILIR
07 Ağustos 2019

 

Instagram sayfanızın bio’suna ne yazsam diye mi düşünüyorsunuz? O zaman bu yazıyı okumadan geçmeyin!

Instagram bio’su insanların profilinizi ziyaret ettiklerinde ilk gördükleri yerdir. Instagram isminizin hemen altında yer alan bu bölüm, insanların sizin hakkınızda ilk izlenimlerini edinmelerini sağlar. Buraya şirketiniz hakkında yazabileceğiniz, amacınızı ve yaptıklarınızı anlatabileceğiniz ne çok şey var değil mi? Ayrıca bu alana bir de sitenizin bağlantısı geliyor. Ancak bunların hepsi için Instagram size sadece 150 karakter veriyor. Peki, bu sınırlı alanı markanız/şirketiniz için en etkili şekilde nasıl kullanırsınız?

Öncelikle Instagram’da bio oluşturmak için tek bir yol yok. İnternette pek çok Instagram bio’su örneği bulabilirsiniz ama bizim önerimiz kendi bio’nuzu oluşturmanız. Neden mi? Çünkü internette bulacağınız bir bio markanızın sayfasının diğer sayfalardan ayrışmasına yardım etmeyecektir, tam tersine kalabalık içinde kaybolup gidecektir. Başka sayfaların biolar’ını tabii ki araştırın ve en iyi örnekleri inceleyin ancak kendi bio’nuzda kendi sesiniz duyulmalıdır.
 

Instagram bio’nuzu oluştururken neler yapabilirsiniz?

Call-to-action ekleyin!

Kendinize şu soruyu sorun: takipçilerinizin ne yapmalarını istiyorsunuz? Sitenizi mi ziyaret etsinler, postlarınızı mı okusunlar yoksa hashtag’inizi mi kullansınlar? Ne olursa olsun bu konuda açık olmalısınız. Instagram bio’nuz açıklayıcı görünse de, bio linkinizin potansiyel bir müşteriye tanıştığınız yer olarak düşünün. Kendi kendilerine harekete geçeceklerini düşünmeyin; onlara ne yapacaklarını söyleyin! Sitenizi ziyaret edip, ürünlerinizi satın almalarını mı istiyorsunuz? O zaman sitenizin linkini verip “ürünlerimizi buradan satın alabilirsiniz” yazın.

Markanızın hashtagler’ini kullanın!

Hashtagler Instagram’ın olmazsa olmazı. Marka hashtag’inizi bio’nuza eklemeyi kesinlikle unutmayın. Normalde istediğiniz kadar hashtag kullanabilirsiniz ancak çoğu marka bir ya da iki hashtag kullanmayı tercih ediyor. Bio’nuzdaki hashtag’i tıklayınca takipçileriniz diğer kullanıcıların hashtag’inizi kullanarak ürettiği içerikleri görecektir, bu da onları sizin hakkınızda içerik üretmeye teşvik edebilir!

Profilinize hangi bağlantıyı koyacağınızı iyi düşünün!

Unutmayın Instagram profilinize sadece bir bağlantı koymanıza izin veriyor, paylaşımlarınızda bağlantı kullanamamanız da cabası. Bu sebeple bio’nuza ekleyeceğiniz bağlantı adresini iyi düşünmelisiniz. Bu adresin yine Instagram’ı kullanma amacınızla doğru orantılı olması gerekiyor. Örneğin; bir bağış kampanyası yürütüyorsanız, bağış sayfasına bağlantı verin, sitenizin ana sayfasına değil. Bununla beraber pek çok marka bağlantı adreslerini kısaltmak için Bitly ve Tap.bio gibi URL kısaltıcı siteler kullanıyor, aklınızda bulunsun.

Marka kimliğinizi ön plana çıkartın

Instagram bio’nuzun tamamen iş odaklı bir içeriği olacak diye bir şart yok. Marka kimliğinizi bu 150 kelimede rahatça ortaya çıkarabilirsiniz.

Örneğin WWF-Türkiye’nin Instagram sayfasındaki tek cümleyle kuruluşun amacı ve yaptıkları hakkında genel bir bilgi ediniyorsunuz, size şu projeye yürütüyoruz gibi bir söylemde bulunmuyor.

Instagram bio’nuzu yazmaya hazır mısınız?

Elinizdeki 150 karakterler marka kimliğinizi insanlara gösterme imkanınız var. Şimdi kendinize sorun: bio’nuz gerçekten ilgi çekici mi yoksa bu imkanı boşa mı harcıyorsunuz?  Yazımızda bahsettiklerimize dikkat ederseniz, bio’nuzu daha bir hale getirebilirsiniz!

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş