INSTAGRAM ETKİLEŞİMİNİZİ ARTIRACAK 5 STORİES TAKTİĞİ

INSTAGRAM ETKİLEŞİMİNİZİ ARTIRACAK 5 STORİES TAKTİĞİ
27 Şubat 2019

 

Son dönemin en popüler sosyal medya mecrası olan Instagram’da, Stories’i daha efektif kullanarak takipçilerinizin ilgisini çekmenizi sağlayacak 5 taktik:

1. Bir Hikaye Anlatın

Story paylaşımlarında insanlara anlattığınız bir hikaye olmasına özen gösterin. Yalnızca fotoğraf paylaşmanın yanı sıra giriş, gelişme ve sonucu olan bir hikaye anlatmak takipçilerinizin daha fazla ilgi göstermesine neden olacaktır. Yalnız unutmayın, her sosyal medya mecrasında olduğu gibi fazla paylaşım yapmak story’de de takipçilerinizi sıkacaktır. Bu nedenle kararında ve nokta atışı paylaşımlar yapmaya dikkat edin.

2. Metinlerin Önemini Unutmayın

Video paylaşımı yaparken, kullanıcıların videonun sesini duymama ihtimalini aklınızdan çıkarmayın!

Çoğunlukla iş çıkışları toplu taşıma araçlarında vakit geçirmek için izlenen story’lerde muhtemelen ses kısıktır ve eğer videonuzda önemli bir konuşma varsa kullanıcılar bunu duyamayabilir. Bu nedenle videoya uygun açıklayıcı metinler kullanacak takipçilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Merak uyandıran cümlelerle akılda kalabilir, daha sonra telefonun sesi açık bir şekilde onların story izlemek için profilinizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

3. Etiketler Kullanın

Story paylaşımlarında en sevilen özelliklerden biri de çıkartmalar. Bunları göz ardı etmeyin ve kullanmaya özen gösterin.

Markanıza uygun olarak “Bana soru sor” çıkarmasını kullanabilirsiniz. Takipçileriniz hem kendi sorusunun cevabını hem de diğer soruları görmek için sık sık profilinizi ziyaret edeceklerdir. Ayrıca anket özelliği ile kısa bir pazar araştırması yapabilir, gelen cevaplara göre izlediğiniz strateji ile takipçilerinizi değerli hissettirebilirsiniz.

4. Yönlendirme Kullanın

Kullanıcılarınıza ne yapacağını söylemekten çekinmeyin!

Takipçilerinizi yakalamak için 15 saniyeniz, hatta daha az zamanınız varsa onlara ne yapacağını söyleyerek dikkatlerini çekebilirsiniz. Eğer söylemek istediğiniz şey 15 saniyeden fazlaysa “Okumak için basılı tut” gibi bir yönlendirme kullanabilirsiniz. İnternet sitenizde daha fazlası olduğunu ve mutlaka ziyaret etmeleri gerektiğini düşünüyorsanız, takipçilerinize yukarı kaydırmaları gerektiğini söyleyebilirsiniz. Unutmayın, eğer daha fazlası olduğunu vadediyorsanız daha fazlasını da vermelisiniz. Böylece oluşturduğunuz güven artacak ve yönlendirmeleriniz daha fazla dikkate alınacaktır.

5. Ekran Görüntüsü Alınmasını Sağlayın

Markanızın bilinirliliğinin artması için takipçilerinizin story’nin ekran görüntüsü almasını sağlayabilirsiniz. Bunun için boşluk doldurmalı içeriklerden faydalanabilirsiniz. Yaptığınız listede takiplerinizin izlediği filmleri işaretlemesini veya verdiğiniz kelimelerin onlar için ne ifade ettiğini yazmasını isteyebilirsiniz. Hazırladığınız bu görselin altına marka adınızı da yazarak takipçilerinizin arkadaşlarına ulaşabilirsiniz.

Bu 5 taktik dışında etkili mecra kullanımları hakkında gözlem yapmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca Stories’te Art Director’lerimiz tarafından hazırlanan görselleri Ahtapot Sosyal Medya Instagram sayfasından indirebilirsiniz. 😉

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş