INSTAGRAM DIRECT MESAJLARI (DM) ETKİLİ KULLANMA REHBERİ

INSTAGRAM DIRECT MESAJLARI (DM) ETKİLİ KULLANMA REHBERİ
14 Kasım 2018

 

Instagram’da direkt mesajları (DM) ne kadar etkili kullanıyorsunuz?

Eğer yeterince etkili kullandığınızı düşünmüyorsanız önerilerimizi dikkate alarak direkt mesajları markanız için faydalı bir iletişim kanalına çevirebilirsiniz. 

Instagram Direct Mesaj Yanıtlarının Tonunu Belirlemek

Dijital platformlarda, markalarla kurulan iletişimler, müşteriler açısından büyük önem taşımakta. Bu iletişimlerde kullanılan dil, sunulan yapıcı çözümler, müşteri için yapılan doğru yönlendirmeler ve önermeler, markanın imajını doğrudan etkileyebiliyor.

Örneğin; siz de insanların markanızı dostça ve eğlenceli bir şekilde anımsamasını istiyorsanız; hızlı, samimi, içten ve gerektiğinde emojiler kullanarak eğlenceli bir dille iletişim kurabilirsiniz. Elbette bu iletişimi işinin uzmanı, dijital iletişimin dinamiklerine hakim kişilerin yapması gerekmektedir.

Instagram Direct Mesajlarının Yanıtlanması için Ekip Oluşturmak

Tecrübeli kişiden oluşan küçük bir ekiple bu işleri sorunsuz yürütmek mümkün. Ancak dijital mecralarda, nitelikli profesyonellerle çalışan bir ajansın desteğini almak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü birlikte çalışacağınız ajansın, markanızı tanıyıp iletişim süreçlerine farklı bakış açıları kazandırması hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır.

Instagram Direct Mesajları Bayraklamak

Sizin için önem teşkil eden ya da mühim bilgiler içeren mesajları bu yoğun içerikler arasından bulmakta zorlanabilirsiniz.

Instagram bu durumun farkında olduğu için önemli olan mesajları bayraklayarak bu mesajların işaretlenmesini sağlayabileceğiniz bir güncelleme gerçekleştirdi. Tahmin edebileceğiniz üzere işaretlenmiş mesajlara kolay erişim imkanı sunulmakta. 

Öncelikle Instagram uygulamasını açın ve arayüzde sağ üst kısımda bulunan kağıttan uçak simgeli butona dokunarak DM kutunuza erişin. Dilediğiniz bir konuşmayı görüntüleyin. Arayüzde sağ üst bölümde yer alan bayrak butona dokunun.
Bayraklayarak işaretlenmiş mesajlara dahil ettiğiniz konuşmalara daha sonra filtreleme yaparak kolayca erişebilmek içinse Instagram direct mesajların yer aldığı arayüze gidin. Üst kısımdaki arama kutucuğunun hemen yanında bulunan filtreleme butonuna dokunun. Açılan menüden işaretlenenleri seçin. Bayraklama yaptığınız, yani işaretlediğiniz mesajlaşmalar listelenecektir.

Direct Mesajlara Dönüş Hızına Dikkat Etmek

Sosyal medya giderek büyüyen bir dünya haline geliyor. Neyse ki çoğu insan, markaların sorularını hemen yanıtlamak için Instagram'da bütün gün oturmasının imkansız olduğunu biliyor. smiley

Instagram üzerinde bir DM'ye yanıt vermek için 6-10 saatten fazla sürmemesinin iyi olacağı tavsiye ediliyor. Bir kullanıcı satın almaya hazırsa, ancak önce hızlı bir soru sorması gerekiyorsa hemen yanıt vermek en iyisidir.

Kullanıma Hazır Yanıtlar Oluşturmak

Ekibiniz Instagram DM'lerinizi yönetme konusundaki sorumluluklarını anladıktan sonra, onlara işlerini mümkün olduğunca etkili ve hızlı bir şekilde yapmaları için gereken araçları vermeniz gerekir. Bunlardan biri de “Hızlı Yanıtlar”…

Burada sık sorulan sorular için hazır cevaplar oluşturabilirsiniz. Önemli olan, bu mesajları yalnızca mesaja kopyaladığınız gibi göndermemenizdir. Hızlı yanıtlara kişi özelinde bazı özelleştirmeler yaparak örneğin ad ve soyad bilgisi ekleyerek kişiselleştirebilirsiniz.

Profesyonel bir hesap yönetimi için sizi ofisimize davet ediyoruz. smiley

Yazan: Özgü Çağıran
 

Paylaş