INFLUENCER MARKETING SOSYAL MEDYADA DAHA DA ÜNLENECEK!

INFLUENCER MARKETING SOSYAL MEDYADA DAHA DA ÜNLENECEK!
03 Şubat 2017

 

Pazarlamanın en büyük güçlerinden biri olan ‘ünlü’ - ‘celebrity’  kullanımı, başarısını kanıtlamış bir strateji… Bu strateji, konvansiyonel reklamın itici güçlerinden olduğu gibi dijital platformlarda da etkisini gösteriyor. Markalar bir süredir blogger, vlogger, Youtuber, Twitter fenomeni ve Instagrammer gibi birçok kişi tarafından takip edilen kişilerle ortak çalışmalar yürütüyor. Çünkü dijital platformları kullanan bu ‘kanaat önderleri, kitleleri yönlendirebiliyor.

Birçok takipçisi olmakla beraber toplulukları etkileyen kişiler ‘hatırlı’ olarak ifade edilirken; markaların, kanaat önderleri ile ortak pazarlama çalışmaları yapmasına ‘Influencer Marketing’ - ‘Hatırlı Pazarlama’ deniyor.  Bu sayede markalar, büyük kitleleri hedeflemek yerine; kitleler üzerinde etkisi olan hatırlı kişilere odaklanarak, potansiyel müşterilerine daha kolay ulaşabiliyor.

Son birkaç yıl itibari ile sosyal medya yönetiminde ‘Influencer Marketing’ önemli bir pazarlama aracı haline geldi. Bunun ön büyük sebeplerinden biri değişen tüketici davranışları… Tüketiciler artık bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce mümkünse onu deneyimlemek istiyor. Bunun olmadığı yani kendisinin deneyimleyemediği durumlarda ise diğer kişilerin deneyimlerine başvuruyor. Kullanıcı deneyimlerini takip etmenin en kolay yolu da dijital platformlardan geçiyor. Nielsen’in yaptığı araştırmalara göre; tüketicilerin 92%’si, WOM (Word of Mouth ) - Ağızdan Ağıza Pazarlama üzerinden gelen önerilere, diğer reklam mecralarından daha fazla önem veriyor. Markalar ‘Influencer Marketing’i kullanarak, düşük bütçe avantajı ile daha verimli sonuçlar alabiliyor. Tüm bu nedenlerle ‘Influencer Marketing’, 2017 ve önümüzdeki yılların en gözde trendlerinden biri olarak gösteriliyor.

Influencer Marketing’i kullanarak, başarılı sonuçlar almak için:

1 Doğru kişiyi seçin!
‘Influencer Marketing’ yönteminde ürün veya hizmet tanıtımı, direkt değil; dolaylı olarak yapıldığı için doğru kişiyi seçmek en önemli kriteri oluşturuyor. Influencer olacak kişinin, söz konusu olan ürün ya hizmet konusunda bilgili, deneyimli olması ve süreç boyunca kendisi ve marka ile ilgili negatif bir algıya sebebiyet verebilecek bir durumdan kaçınması gerekiyor. Influencer’a duyulan saygı ve güven doğrultusunda çalışmalar istenilen sonucu veriyor.

2 İletişime geçin!
Doğru kişilerin seçiminden sonra yapılması gereken ikinci adım, iletişim sürecinin başlatılmasıdır. Bunun için de marka ile ilgili verilmek istenen mesajlar ilgi çekici hale getirilmelidir. Ancak bu noktada ‘Influencer Marketing’in en büyük gücü göz ardı edilmemeli; güven duygusunu yitirmemek için dürüstlüğe ve şeffaflığa dikkat edilmelidir. Ayrıca sosyal medyanın yükselen trendleri olan Facebook Live, Instagram Stories gibi canlı yayın özellikleri bolca kullanılmalıdır.

3 Etkileşimde olun!
Sosyal medyanın sunduğu avantajdan yararlanılmalı; hedeflenen kitle ve marka arasında bağ oluşturmak için etkileşim sağlanmalıdır. Etkileşimi artırmak için yarışma ve kampanya kurguları oluşturulmalıdır. 

4 Sonuçları değerlendirin!
Sadece ‘Influencer Marketing’de değil, tüm pazarla faaliyetlerinde başarılı olmanın önemli koşullarından biri sonuçları değerlendirmektir. Bu nedenle ileriye dönük iletişimlerde, doğru bir şekilde yol alabilmek için sonuçları değerlendirin. Elinizdeki verilere göre; bir sonraki adımınızda neler yapıp, yapmamanız gerektiğine dair sağlıklı planlar oluşturun.

Ahtapot Sosyal Medya’nın influencer’lara uzanan etkili kollarının, markanıza değer katmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Ebru Bezmez
Ahtapot Sosyal Medya

Stratejist / Sosyal Medya Uzmanı

Paylaş