INFLUENCER MARKETİNG DÜNYASINDAKİ KAÇINILMAZ DÖNÜŞÜM

INFLUENCER MARKETİNG DÜNYASINDAKİ KAÇINILMAZ DÖNÜŞÜM
26 Şubat 2020

 

Influencer marketing dünyası gelişmeye ve genişlemeye devam ederken, markaların ve influencer’ların her zamankinden daha yaratıcı, iddialı ve geniş kitlelere ulaşma potansiyeline sahip içerikler üretiyor olmalarına hem seviniyor hem de gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Sosyal medya araçları bünyelerine sık sık yeni özellikler eklerken, influencer bazlı projeler de hızla değişiyor. Örneğin bundan birkaç hafta öncesine kadar bir gönderinin Instagram üzerinde ne kadar beğeni aldığı önemli bir kriterken, artık bu sayılar gizlendiği için başka parametreler öne çıkıyor. Yine aynı şekilde Facebook ve Instagram’a yakın geçmişte eklenen satın alma özelliği, iki platformu da online alışveriş yapılabilir birer mecra haline getirdi. Yaşanan bu son gelişmeler ışığında evrimine devam eden influencer marketing yaparken nasıl daha başarılı sonuçlar alınacağına dair de birçok yeni fikir ortaya atılıyor. Tam da bu noktada geçtiğimiz haftalarda Vamp tarafından influencer marketing üzerine yapılan mini bir araştırmanın detaylarını paylaşmak isteriz.

  • Ankete katılanların %80’i influencer tarafından oluşturulan bir içeriğin marka tarafından oluşturulan bir içeriğe göre ya aynı düzeyde ya da daha başarılı olduğunu söyledi.
  • Markaların %41’i influencer’larla çalışmak için ek bütçe ayırdığını belirtti.
  • Katılımcıların %60’ı influencer marketing çalışmalarını yeniden uyarladı.
  • Markaların %43’ü bir influencerla çalışırken en dikkat ettikleri şeyin o kişinin paylaşımlarının marka imajlarına uygunluğu olduğunu söyledi.

Tüm bu gelişmelerin yanında 2020 yılı içerisinde influencer marketing’in büyümeye devam edeceği de sektör öncülerinin ortak kanısı demek mümkün. Bununla birlikte sadece influencer marketing konusunda uzman desteği sağlayan birçok ajans da piyasada kendine yer edinmekte.

Öneminden hiçbir şey yitirmemekle kalmayıp, sosyal medya iletişiminde her geçen gün daha da yüksek bir değere sahip olan influencer marketing planlamalarına biz de Ahtapot Sosyal Medya olarak oldukça önem veriyoruz. Bugüne kadar yürüttüğümüz birçok projenin yanında, yenilerinin de yolda olduğunu bu vesileyle müjdelemek isteriz. smiley

Yazan: Birkaç Koç

Paylaş