İÇERİKLERİNİZİ HANGİ MECRADA NE ZAMAN PAYLAŞMALISINIZ?

İÇERİKLERİNİZİ HANGİ MECRADA NE ZAMAN PAYLAŞMALISINIZ?
30 Ocak 2019

 

Yalnızca yıllar değil, sosyal medya dinamikleri de sürekli değişiyor. Kullanıcıların sosyal medyada en fazla aktif olduğu gün ve saatler de 2019'da değişkenlik gösteren bu dinamikler arasında. 18 farklı araştırmadan elde edilen sonuçlara göre her mecranın kendi dinamiği bulunuyor. Şimdi gelin, mecralar için en uygun paylaşım saatlerine ve günlerine birlikte bakalım.

Facebook

Son yapılan araştırmaların büyük bir kısmı, Facebook paylaşımları için en uygun saatlerin 12.00-16.00 aralığı olduğunu söylüyor. Genellikle yoğun iş saatleri olmasına rağmen bu aralıkta Facebook etkinliklerinin oldukça fazla olduğu görülüyor. İstatistikler, kullanıcıların genelde sabah erken saatlerde, akşam yemekten sonra ve gün içerisinde işten biraz uzaklaşmak için Facebook’a girdiğini gösteriyor.

Paylaşımlar için en uygun günler ise çarşamba, perşembe ve cuma. Haftanın sonu yaklaşırken insanların kendini iyi hissetme oranı da artıyor. Cuma günleri çalışanlar kendisini çok daha iyi hissediyor olsa da Unmetric’in araştırması, Çarşamba günleri yapılan paylaşımların diğer günlere oranla çok daha fazla etkileşim aldığını ortaya koyuyor.

Instagram

Instagram’da en uygun paylaşım zamanı 11.00-13.00 saatleri arası olarak görülüyor. İnsanlar yemek saatinde atıştırmalık olarak birkaç içerik görmek istiyor ve bunun için Instagram’a koşuyor. Ayrıca kullanıcılar, bir şeyler paylaşmak için de genellikle öğle saatlerinde bu mecrayı ziyaret ediyor. Elbette bu sırada videolara ve story’lere de göz atmayı ihmal etmiyor. :)

İş çıkış saatleri de Instagram’ın en yoğun kullanıldığı zaman dilimi olarak göze çarpıyor. Eğer öğle saatlerinden çok emin değilseniz, akşam 17.00’de gönderilerinizi paylaşabilirsiniz. Instagram paylaşımları için en uygun günler ise pazartesi, çarşamba, perşembe ve cuma.

Twitter

Pazartesiden perşembeye kadar her gün paylaşım yapmaya uygun olan Twitter, öğlen 12.00 ve 17.00-18.00 saatleri arasında yoğunlaşıyor. Özellikle öğle yemeklerinde ve iş çıkış saatlerinde yoğun olan Twitter’da aldığınız etkileşim, paylaşımınızın daha çok görünmenizi sağlıyor. B2B iletişimi bakımından oldukça etkili olan mecrada, hafta sonu geri dönüş almak oldukça zorlaşıyor.

LinkedIn

Profil bilgilerinizi güncelleyecek veya yeni işe başlayan arkadaşınızı tebrik edeceksiniz. Belki de “yeni bir bağlantınız var” uyarısını aldınız. Amaç ne olursa olsun, LinkedIn’de en fazla aktif olunan zaman elbette ki iş saatleri. Bu mecradaki online kalma süresinin fazla olduğundan, hafta içi ve mesai saatlerinde yaptığınız paylaşımların hedef kitlenize ulaşacağından emin olabilirsiniz.

Yazan: Tuba Kiraz

Kaynak: Falcon.io

Paylaş