HERKESİN KONUŞTUĞU CLUBHOUSE NEDİR?

HERKESİN KONUŞTUĞU CLUBHOUSE NEDİR?
04 Şubat 2021

 

Hazır olun kulağınızdan düşmeyecek bir mecraya giriyorsunuz!

İçeriye davetiyeyle girilen, kapısında sıra oluşan bu mecra belli ki önümüzdeki süreçte sosyal medyanın dengelerini değiştirecek!

“Neymiş ki bu Clubhouse?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Clubhouse, yalnızca sesinizle var olduğunuz, ücretsiz bir sosyal mecra. Biraz Zoom havası olan bu yerde canlı ve anlık sohbet odalarında konuşabilir ya da dinleyici olabilirsiniz. Clubhouse’da nasıl göründüğünüz ya da nerede olduğunuzla ilgi bir derdiniz olmayacak. Çünkü burada görüntü yok, ses var!

Hadi size Clubhouse’a giriş ve içerisi hakkında biraz tüyo verelim!

Öncelikle Clubhouse’a üye olmak için bir davetiyeye ihtiyacınız var.

Davetiye tarafınıza sms olarak geldikten sonra link üzerinden üye olabilirsiniz.

Ama hesap adınıza iyi karar verin çünkü Clubhouse size değiştirmek için tek bir hak veriyor. smiley

Kaydolduktan sonra yalnızca 2 davetiye hakkınız var. Davet ettiğiniz kişiye dikkat edin zira referans olarak profilde sizin adınız görüneceği için ileride bundan pişman olabilirsiniz.

Burada isteyen istediğini takip edebiliyor, onay/iptal ya da kapalı profil gibi bir seçenek yok. Ama Clubhouse size istediğiniz kişileri engelleme hakkı veriyor. Bu sayede engellediğiniz kişilerle aynı odalarda bulunamıyorsunuz.

Takipçiler birbirlerinin bulunduğu odaları görebilir ve bu odalara dahil olabilir. Girişi yaptığınız odada konuşmacı olmasanız da söz alma hakkınız var. Parmak kaldırarak söz isteyebilir ve oda kurucularının onayı doğrultusunda konuşabilirsiniz.

Artık timeline’da video ve fotoğraf değil, seslerle dolu odaları keşfedeceksiniz.

Eğer isterseniz sadece takipçileriniz için gizli oda açma şansınız var. Bir sohbet planlarsanız takvime ekleyerek link paylaşabilir ve Twitter ile entegre ederek duyurusunu yapabilirsiniz. Ya da takip etmek istediğiniz planlanmış oda için Google Takvim ya da Apple Takvim uygulamasına Clubhouse içerisinden hatırlatıcı atayabilirsiniz.

Kalıcı bir yer isterseniz Club açabiliyorsunuz, böylece konu devamlılığını sağlayabileceğiniz bir yeriniz olabiliyor. Ama maalesef Club açmak sohbet açmak kadar kolay değil. Bunun için başvuruda bulunmalı ve aktif sohbet odası açan düzenli bir kullanıcı olmalısınız.

Clubhouse uygulaması şimdilik sadece iOS kullanıcılarına sunulmakta ama çok yakın bir zamanda Android’e geleceğine şüphemiz yok.

Markalar şimdiden bu mecra üzerinde neler yapabileceklerini düşünmeye başladı. Yakında bağış özelliğinin geleceği de tahmin ediliyor. Belli ki sosyal medyada kartlar tekrar dağıtılacak ve yepyeni bir mecrayla yeni rekabet ortamları doğacak.

Instagram’da ses getiren Mücbir Sebepler de Clubhouse’u ilk yakalayanlardan oldu ve “Lipton Ice Tea ile Bu Gece Mücbir After” sohbet odasıyla Türkiye’de ilk reklamı yaptı bile!

Yakında sanat performansı, radyo programı ve aklımıza gelen gelmeyen birçok şeyin Clubhouse’da sesini duyacağız gibi görünüyor.

 

Yazan: Cansu Pekcanattı

Paylaş