GOOGLE ARAMALARININ PARLAYAN YILDIZI SİZ OLUN

GOOGLE ARAMALARININ PARLAYAN YILDIZI SİZ OLUN
26 Ağustos 2018

 

Hayatımız dijitalleştikçe her geçen gün yeni bir kavram daha karşımıza çıkıyor. Web sitenizi kurdunuz, sosyal medya hesaplarınızı oluşturdunuz, reklamlar verdiniz… Fakat SEO diye bir şey hiç uzanmak istemediğiniz bir yerde duruyor. Peki nedir bu SEO? Ne işe yarar?

Google Sizi Ne Kadar Tanıyor?

Bugün isminizi arattığınızda Google mutlaka size bazı sonuçlar çıkarır. Peki web siteniz de sonuçlarda görünür mü? Tam olarak kaçıncı sayfadasınız? İnsanlar sizi bulana kadar çoktan başka bir yere mi gitti? Durun, telaş yapmayın. SEO ile daha görünür olmak mümkün.

SEO yani search engine optimization (arama motoru optimizasyonu), sizin aramalarda daha yukarıda çıkmanızı ve daha ulaşılabilir olmanızı sağlıyor. Bunun için uzmanlar 2 yol kullanıyorlar.

  1. Web site optimizasyonu: Yazılımcınız veya SEO uzmanı tarafından gerçekleştirilebilecek bu uygulama, siteniz indekslenirken en iyi sonucu elde etmenizi sağlıyor. Google tarafından belirlenen algoritmalara uygun ve doğru kurgulanmış bir web site, sizin arama sonuçlarında üst sıralara tırmanmanızı kolaylaştırıyor.
  2. İçerik optimizasyonu: Siteniz SEO’ya uygun olarak düzenlendikten sonra sıra içeriklerinize geliyor. Web sitenizde yer alan içeriklerin SEO kurallarına uygun olarak oluşturulması ve düzenli olarak güncellenmesi gerekiyor.

İçerikler Nasıl Olmalı?

Ne yazık ki web sitenizin SEO’ya uygun olması yetmiyor. İçeriklerinizin tamamen özgün ve arama alışkanlıklarına uygun olması gerekiyor. Burada anahtar kelimeler devreye giriyor. Elbette bu konu anahtar kelime genişlemesi veya anahtar kelime daralması gibi birçok ayrıntıyı beraberinde getiriyor. Ayrıca değişen arama alışkanlıklarının da sürekli olarak takip edilmesi gerekiyor.

“Web sitemi ve içeriklerimi SEO odaklı oluşturdum, artık en üst sıralarda çıkabilir miyim” derseniz alacağınız cevap “hayır” olacaktır. Elbette bu işlemler size belirli bir fayda sağlayacak ve sıralamanızı yükseltecektir. Fakat Google’da üst sırada çıkmak için daha fazlasını yapmalısınız. Unutmayın, arama motorları kullanıcı odaklı olarak geliştirilen platformlar ve gözettikleri ilk şey de fayda. Bu nedenle Google sizi üst sıralara taşımak için kullanıcıya ne kadar faydalı olduğunuzu da denetliyor. Bunun için baz aldığı kriter ise kullanıcının sitenizde ne kadar kaldığı. Eğer site ziyaretçileriniz hemen çıkıp gitmiyor ve sayfanızda vakit geçiriyorsa siz Google için üst sıraların en gözde adayısınız.

İşiniz ne ile ilgili olursa olsun, milyonlarca sonucun yer aldığı Google aramalarında üst sıralarda olmak önemli. İşinizin geleceği ve büyüme hayalleriniz için SEO’yu ciddiye almalı ve mutlaka bir SEO uzmanından destek almalısınız. Unutmayın, dijital dünya her koluyla bir bütün ve başarı puzzle’ını tamamlamak için her parçayı en doğru şekilde yerleştirmelisiniz.

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş