GOOGLE 2019 GÜNCELLEMESİ FLORİDA 2

GOOGLE 2019 GÜNCELLEMESİ FLORİDA 2
27 Mart 2019

 

Google yeni güncellemesi Florida 2’nin gündeme alındığını onayladı. Bugüne kadar küçük iyileştirmeleri ile ilgili açıklama yapmayan Google’ın, bu güncelleme ile sıralamalarda büyük değişikliklere neden olacağı öngörülüyor. Peki Florida 2 nedir? Nasıl bir etkisi olacak?

Aslında bu soruların tam bir karşılığı olduğunu söylenemez. Çünkü Google güncellemenin içeriğini tam olarak açıklamıyor. Fakat güncellemenin kaliteli içerik ve organik backlink’lerle ilgili olduğu biliniyor. Bu da içeriklerini güncellemeyen, kaliteli ve faydalı içeriklere yer vermeyen sitelerin arama sonuçlarında sıralamasının değiştirileceği anlamına geliyor.

Kaliteli İçerik Nasıl Üretilir?

Bilindiği gibi Google çok uzun süredir kopya içerikleri değerlendirmeye almıyor ve hatta kopya içerik yayınlamak size eksi puan kazandırıyor. Yani ilk olarak içeriklerin özgün olmasına büyük özen göstermek gerekiyor. Fakat bu kadarı da yeterli değil. İçeriklerinizin fayda odaklı olması ve kullanıcıların sitenizde kalması önemli. Bu nedenle SEO odaklı blog ya da web site içerikleri için mutlaka profesyonel bir destek almalısınız.

Peki bugüne kadar sitenizde yer alan içerikler ne olacak? Google bu konuda da size günceli yakalamanızı öneriyor. 3 sene önce girdiğiniz bir içeriği mutlaka gözden geçirip çeşitli düzenlemeler gerçekleştirmelisiniz. Eğer geçerliliğini yitirmiş içerikleriniz varsa bunları da kaldırmalısınız.

Florida 2 Kimleri Etkileyecek?

Google yeni güncellemesinde herhangi bir sektörü hedeflemediğini açıkladı. Yani bu yeni güncellemede sadece sağlık sektörü ya da teknoloji sektörü gibi bir alanın hedeflendiği söylenmiyor. Geneli kapsayan bu yeni algoritma herkesi etkileyecek.

Florida 2’nin kimi nasıl etkileyeceğini kestirmek ise şu anda mümkün değil. Bazı alanlarda arama sonuçları sıralaması şimdiden değişmeye başladı. Fakat bu yıl içerisinde birçok sitenin sıralamasının değişeceği kesin. Yeni güncellemenin neler getireceğini görmek için zamana ihtiyaç var. Fakat esas amacın kullanıcıların faydasını gözetmek olduğu düşünüldüğünde eğer bugüne kadar sitenizi bu yönde geliştirdiyseniz Florida 2’den korkmanıza hiç gerek yok.

Web sitenizin yeterli olmadığını düşünüyor ve SEO konusunda kuşkularınız varsa mutlaka en kısa zamanda bu konuda uzman birinden yardım almalısınız. Hem sitenizin teknik alt yapısını hem de içeriklerinizi yeniden düzenlemeyi ihmal etmeyin.

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş