GİRİŞİMCİLER İÇİN 5 MADDEDE SOSYAL MEDYA

GİRİŞİMCİLER İÇİN 5 MADDEDE SOSYAL MEDYA
16 Ocak 2019

 

Marka bilinirliği oluşturmaktan ürün satışlarını artırmaya, müşterilerle iletişime geçmekten potansiyel müşterilere ulaşmaya kadar birçok avantaj sunan sosyal medya, işletmeler için artık vazgeçilmez bir pazarlama alanı. Büyük küçük tüm firmaların doğru ve etkili sosyal medya iletişimi yapmalarının, hedefledikleri sonuca ulaşmalarına katkısı büyük. Peki, tek başına çalışan girişimciler sosyal medya stratejilerinde nelere dikkat etmeli? İşte cevabı:

1. Tek Bir Ana Mecranız Olsun

Elbette ki aynı anda hem Facebook’ta hem de Instagram’da olabilirsiniz, bunda hiçbir sakınca yok. Ancak hepsinde etkin olmaya çalışmayın. Tek bir mecraya odaklanın ve iletişiminizi yoğun olarak bu mecra üzerinden yapın. Böylece çok daha kaliteli ve etkili işler çıkartmış olacaksınız.

Markanızın hangi sosyal medya mecrasında yer alacağına karar verirken, mevcut veya potansiyel müşterilerinizin en fazla hangi mecrayı kullandığını tespit etmenizde fayda var.

2. İletişimde Olun

Sosyal medya var olmadan önce sektör profesyonellerine ulaşmak, yeni insanlarla tanışmak ve yeni müşteriler bulmak belki zorlayıcı şeylerdi. Ancak günümüzde LinkedIn’den Facebook gruplarına kadar birçok yerde bu dediklerimizi hiç yorulmadan yapabilir; aynı zamanda ürün veya hizmetinizin tanıtımını da gerçekleştirebilirsiniz. Gruplarda aktif olmak, sizi potansiyel müşterilerinize götürecektir. Bu fırsatı iyi değerlendirin. ;)

3. Müşteri Takdirlerini Sergileyin

İnternetten bir ürün veya hizmet almadan önce işletmenin ilk olarak web sitesine mi yoksa sosyal medya sayfalarına mı bakıyorsunuz? “Sosyal medya” dediğinizi duyar gibiyiz. J

Günümüz internet kullanıcıları, online alışveriş yapmadan önce o ürün veya hizmetle ilgili yapılmış olan yorumları inceliyor. Bu nedenle müşterilerinizin, içeriklerinizi beğenmesi, onlara yorum yapması işletmeniz için büyük önem taşıyor.

Yapmanız gereken şey basit; gerek web sitenizde gerekse sosyal medya sayfalarınızda müşterilerinizden aldığınız olumlu geri dönüşleri sergileyin. Potansiyel müşterilerinize, size güvenildiğinin garantisini verin.

4. Kaliteli Fotoğraflar Kullanın

Doğru ışık ve doğru açıyla çekilmiş fotoğrafla, bulanık bir fotoğraf arasında büyük bir güven farkı olacaktır. Çoğu zaman ikinci plana bırakılan bir konu olsa da fotoğraf, yaptığınız işin kalitesini gösteren en önemli unsurlardan biri. Hele ki Instagram üzerinden satış beklentiniz bulunuyorsa. J

5. Düzenli İçerik Paylaşımı Yapın

Günümüzde yüksek takipçi sayısına sahip fenomenlere baktığımızda göreceğimiz en büyük ortak nokta, en az 2 günde bir paylaşım yapıyor olmaları. Çünkü söz konusu sosyal medya olduğunda, devamlılık kadar önemli bir şey yok. Paylaşımlarınızı bir düzene oturmak ve sayfalarınızı boş bırakmamak hem takipçi hem de etkileşim açısından oldukça önemli.

Sosyal medya iletişimiyle ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz!

Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş