FACEBOOK’TA VİDEO ARASI REKLAM DÖNEMİ BAŞLADI!

FACEBOOK’TA VİDEO ARASI REKLAM DÖNEMİ BAŞLADI!
28 Ağustos 2018

 

Youtube’dan sonra en çok video paylaşılan ikinci sosyal ağ Facebook, yeni reklam modeliyle sahip olduğu video paylaşım potansiyelini paraya dönüştürecek.

Daha önce video öncesi (pre-roll) reklamı yasaklayan Mark Zuckerburg, bir başka video reklamı modeline yeşil ışık yaktı. Bir süredir Facebook Live üzerinden test edilen yeni video arası reklam modeli, yakın zamanda aktif hale getirildi. Hem Facebook hem reklamverenler hem de video yayıncıları için kârlı olması beklenen yeni model, Youtube’da olduğu gibi Facebook’ta da videoların arasına reklam verebilme imkanı sağlayacak. 90 saniyeden uzun olan videolarda uygulanacak olan modelde, reklam videoların 20. saniyesinden sonra gösterilmeye başlayacak. 5 ile 15 saniye arasında uzunluğa sahip olacak olan reklamlar en az iki dakika aralıklarla yayımlanabilecek. Reklamverenler için bu modeli cazip kılacak olan faktör ise Facebook’taki video arası reklamların Youtube’da olduğu gibi belli bir saniyeden sonra kapatılamayacak olması. Bir diğer faktör de Youtube dışında URL yönlendirmesi yapmaya olanak tanıması.

Bu reklam modeli canlı videolarda da uygulanabilecek. Eğer yayıncı en az 2 bin takipçiye sahipse ve yakın zamanda yayımladığı bir canlı video en az 300 kişiye ulaştıysa, reklam yayımlama hakkına sahip olabilecek. Bir canlı yayının reklam alabilmesi için gerekli olan diğer kriterlerse; reklam alacak yayının en az 4 dakika uzunluğunda olması ve en az 300 izleyiciye ulaşması.

Bu reklam modeli Facebook’ta henüz önünüze çıkmamış olabilir ancak, platformda her gün ortalama 100 milyon saat video izlendiği göz önünde bulundurulduğunda, reklamverenlerin bu reklam modelini çok seveceği ortada. Yani yakın zamanda ilgi alanlarınıza uygun markaların reklamlarını Facebook’ta video izlerken görmeye alışacaksınız. Zira video arası reklam modelinde hedefleme de ilgi alanlarına göre oluşturulacak. Yani aynı videoyu izleyen insanların karşısına ilgi alanlarına göre farklı reklamlar çıkabilecek.

Reklam modelinin gelir dağılıma gelecek olursak; yayıncılar reklam gelirlerinin %55’ini alırken, Facebook geri kalan %45’e sahip olacak.

Yazan: Emel Kızıltaş

Paylaş