Facebook Messenger Üzerinden BKM Express ile Bağış Yapma Süreci Nasıl İşliyor?

Facebook Messenger Üzerinden BKM Express ile Bağış Yapma Süreci Nasıl İşliyor?
09 Ocak 2017

 

Geçtiğimiz günlerde BKM Express, Sivil Toplum Kuruluşlarına (STK) Facebook Messenger üzerinden bağış yaptırabileceğini duyurmuştu.

Biz de Darüşşafaka Cemiyeti, AÇEV, TEV, ALS-MNH Derneği gibi STK’larla uzun süredir çalıştığımız için bu konu bir hayli dikkatimizi çekti doğal olarak. Hiç vakit kaybetmeden nasıl bağış yapılabileceğini ve bağış sürecinin kullanıcı açısından ne kadar akıcı olduğunu test ettik.

BKM Express’in Messenger üzerinden bağış yaptırma süreci şöyle işliyor:

  1. Bağış yapmak için öncelikle Facebook’tan BKM Express sayfasına girip mesaj üzerinden konuşma başlatmanız gerekiyor. 
  2. Konuşma başlattığınızda, mesaj kutusunun sol tarafındaki 3 çizgili menüden “bağış” kısmını tıklıyorsunuz.
  3. Gelen seçenekler arasından bağış yapacağınız kurumu belirliyorsunuz.
  4. Hemen ardından bağış yapacağınız tutarı seçiyorsunuz.  

 

  1. Bağış tutarını da belirledikten sonra BKM Express’in log-in sayfasına yönlendiriyorsunuz.  Mobil kullanıcıysanız doğrudan BKM Express’in uygulamasına aktarılıyorsunuz.   

 

  1. Son olarak da kredi kartı bilgilerinizi girerek bağışınızı gerçekleştiriyorsunuz.

 

Bu yapının özellikle mobil kullanıcıya biraz karmaşık gelebileceğini düşünüyoruz, çünkü telefonunda BKM Express uygulaması olmayan kişinin önce uygulamayı indirmesi gerek. Masaüstünden bağış yapmak isteyen kişinin ise öncesinde BKM Express’te kişisel hesabını oluşturması gerekiyor.  

Dijital dünyada alınan kararlar çok hızlı bir şekilde değişebiliyor. Dolayısıyla BKM Express’in bu atılımı ne kadar efektif olur bilemiyoruz. Çünkü ilk kez bağış yapacak bir kullanıcının bağış süreci, STK’ların web sitesine girip oradan bağış yapmasından uzun sürüyor. Kullanıcının karşısına çıkan her bir adım, alınan kararların değişme riskini artırdığından bu bağış yönteminin ne kadar etkili olacağı tartışılır. Ancak diğer taraftan STK’ların geliştireceği yaratıcı projeler, bu atılımın beklenenden çok daha iyi sonuçlar doğurmasını sağlayabilir. Bu noktada devreye hayal gücü giriyor.

Bu kadar anlattık siz de eminiz çok merak ettiniz, haydi o zaman siz de Facebook Messenger üzerinden BKM Express ile bağış yapma yeniliğini deneyimleyin: https://www.facebook.com/BKMExpress/?fref=ts J

Paylaş