FACEBOOK ETKİLEŞİMİNİZİ ARTIRACAK 10 İPUCU

FACEBOOK ETKİLEŞİMİNİZİ ARTIRACAK 10 İPUCU
05 Aralık 2018

 

Mevcut müşteriler ile sağlıklı bir iletişim kanalı oluşturmak ve potansiyel müşterilere ulaşabilmek adına Facebook, işletmeler için son derece önem taşıyan bir sosyal medya platformu.

Peki, herhangi bir reklam modeli kullanmadan Facebook etkileşimleri nasıl artırılabilir? İşte sizin için hazırladığımız 10 ipucu:  

1. Takipçilerinizi soru sormaya teşvik edin

Birçok marka, Facebook takipçilerine soru sorup onlardan cevap alarak sayfalarında etkileşim yaratma yoluna gider. Peki, bunun tam tersi bir strateji geliştirip takipçilerin sizlere soru sormasını sağlasanız?

Kitlenizi soru sormaya teşvik etmek, sayfanızda etkileşim yaratmanın harika bir yoludur. Bu noktada, belli bir tema ve bitiş tarihi belirleyip, takipçilerinize soracakları soruların kimler tarafından cevaplanacağının bilgisini vermelisiniz. Sayfanıza gelen soruları çalışanlarınız veya alanında uzman kişiler ile birlikte bir video veya Facebook canlı yayın aracılığıyla cevaplayabilirsiniz. Kaynaklarınız izin verdiği sürece düzenli aralıklarla soru-cevap oturumları yapabilirsiniz. Bu strateji ile kitleniz, markanıza dokunabilir ve tutarlı bir şekilde değerli bilgiler edinebilir.

2. Emojilerle duygularınızı anlatın

Emoji kullanılan içeriklerin, kullanılmayanlara oranla daha yüksek yorum ve paylaşım aldığını biliyor muydunuz? Emojileri, içeriğinizi daha unutulmaz kılmaya ve samimiyetinizi ifade etmeye yardımcı olan bir araç olarak düşünün. smiley

3. Hayranlarınızın paylaşımlarını önemseyin

Hayranlarınız tarafından gönderilen veya paylaşılan gönderilere kendi sayfanızda yer verin. Yapacağınız bu paylaşımlar, takipçilerinizin kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak ve markanızla duygusal bir bağ kurmalarına yardımcı olacaktır. Bu tarz paylaşımların, diğer yayınlara oranla çok daha fazla etkileşim alması, Facebook’un samimiyeti sevdiğinin bir göstergesi. smiley

4. Yarışmalar düzenleyin

Tek bir eğlenceli soru, Facebook etkileşiminizi zirveye taşıyabilir!

Takipçilerinize, marka kurumsalınıza aykırı olmayan; onları harekete geçirecek düzeyde dikkat çekici ve eğlenceli bir soru sorabilirsiniz. Yarışma sonucunda vereceğiniz hediyeyi duyurmak veya sürpriz olarak saklamak sizin tercihiniz; ancak her iki durumda da sunacağınız hediye ile takipçilerinizi tatmin etmeniz gerektiğini unutmayın.

Düzenleyeceğiniz her yarışma için Facebook sayfanız üzerinden “Katılım Koşulları” yayınlamayı da ihmal etmeyin. Böylece çıkabilecek karışıklıkların önüne geçmiş olursunuz.

5. Hayranlarınıza sorular sorun

“Takipçilerinizi soru sormaya teşvik edin” derken, onlara hiç soru sormayın demek istemedik elbette ki. smiley Soru soran içerikler ile takipçilerinizi harekete geçirebilir ve sayfa etkileşiminizi artırabilirsiniz. Bunu, içerik ile yapmak zorunda da değilsiniz; Facebook canlı yayını ile takipçilerinize soru sorabilir ve anlık geri bildirimler alabilirsiniz.

6. Real time içerikler oluşturun

“Ben sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanıyorum” demenin yolu, gündemi yakından takip etmekten geçer! Bulunduğunuz konumda, o gün ve o saat kitleler için önemli olan olayları izlemek ve bunları sosyal medya içeriklerinize uyarlamak etkileşiminize güç kazandıracak en önemli faktörlerden biri.

7. Değerlerinizden bahsedin

İnsanlar, para kazanmaktan çok daha fazlasını önemseyen ve bekleyen işletmeleri sever. Bu nedenle Facebook sayfanızda sadece kurumsal yayınlara yer vermeyin. Bunların haricinde sevdiğiniz ve önemsediğiniz değerlere ilişkin de konuşun.

Kar amacı gütmeyen ve desteklediğiniz kuruluşlarla ilgili güncellemeleri, kurum olarak katıldığınız bağış toplama etkinliklerini veya üzerine çalıştığınız sosyal sorumluluk projelerini Facebook sayfanızda paylaşabilirsiniz.

8. Lifestyle içeriklere yer açın

Facebook sayfanızda sadece ürün / hizmet satmaya yönelik yayın yapmanız, belli bir süre sonra takipçilerinizin sıkılmasına ve sayfanızdan gitmesine yol açacaktır. Bunu önlemek için kurumsal içeriklerin yanı sıra lifestyle içerikler geliştirin. Hafta sonu yapılacak etkinlik önerileri, kış aylarında görülmesi gereken yerler veya iç ısıtan bir kedi fotoğrafı... heart İşte, bu kadar basit!

9. Görsellerinizi çekici hale getirin

Izgara görseller hazırlayın, slayt gösterisi oluşturun, 360 derece video ve fotoğraf paylaşımları yapın. Görsellerinizi ön plana çıkartmak için Facebook’un bizlere sunduğu imkanları değerlendirin.

10. Niceliği değil; niteliği önemseyin

Ne kadar fazla paylaşım yaparsanız, etkileşim oranlarınızın bir o kadar düşeceğini unutmayın. Bu nedenle içerik sayısından çok; doğru zamanda, doğru hedef kitleye, doğru içerik ile ulaşabilmeyi önemseyin.

Yapacağınız ufak tefek değişiklikler ile Facebook sayfanızda fark yaratabilirsiniz!

Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş