FACEBOOK 360 DENEYİMİ

FACEBOOK 360 DENEYİMİ
28 Ağustos 2018

 

Markanız için hedef kitlenize en kısa ve en etkili yolla ulaşabilmeniz çok önemli. Birçok reklam ve paylaşım metodlarına başvuruyor; en çarpıcı etkiyi yaratabilmeyi, en hızlı şekilde geri dönüş alabilmeyi hedefliyorsunuz. Dijital çağda gündeminiz tabi ki Facebook, Instagram ve kreatif alanda kendinizi gösterebileceğiniz, işlerinizi sunabileceğiniz tüm mecralar... Biliyorsunuz ki müşteriyi yakalamak, yakaladık mı bırakmamak, kendimizi unutturmamak, sürekli olarak aktif olmak kilit noktalar. Evet, markanıza bir imaj yaratmaktan bahsediyoruz. 😊

“Facebook 360 “ 360 derece fotoğraf ve video oluşturarak markanızın öne çıkmasında daha etkileyici bir yol sunuyor. Üstelik yeni bir güncelleme ile artık Facebook Messenger da 720p ve 360 derece fotoğraf ve video paylaşımını destekliyor. Henüz uygulama içinden direk olarak paylaşım sağlanamıyor, fakat News Feed ya da telefona kaydettiğiniz videolarınızı yüksek kaliteli versiyonuyla paylaşabiliyorsunuz.

Hedef kitlenizi videolarınızın ilgi çekici noktalarına yönlendirerek fotoğraflarınıza hareket katmanıza yardımcı olan interaktif bu uygulamayı deneyimlemeniz önemli. Canlı yayın seçeneğini de aynı uygulama içerisinde sunan Facebook’un fotoğraf, video ve canlı yayın içeriklerini oluştururken dikkat etmeniz gereken detayları atlamamanızda fayda var. Müşterilerinizle istediğiniz etkileşimi yarattıktan sonra bağınızı diri tutmanız gerekir. İletişim halinde kalın ve interaktif bir yolculuğa hazırlanın. Peki nasıl? Gelin beraber bakalım.

360 Derece ve Sanal Gerçeklik

Ulaştırmak istediğiniz içeriği en etkili şekilde sergileyebileceğiniz bir ortam yaratmanız önemli. İçeriğinizdeki görüntü ve ses kalitesinden emin olun. Gönderiniz haber kaynağında görüldüğü için, hedef kitlelere erişebilir, aynı zamanda haber kaynağınızdan kaydederseniz, VR başlıklarınızda görüntüleyebilmeniz de mümkün olur. VR için uygun içerikler, 360 derece içeriklere kıyasla daha gelişmiş bir deneyim sunar. 3D ortamı yarattığını hatırlatmakta fayda var. Bu içeriklerin haber kaynağında görüntülenebilmesi için VR başlıklar gibi özel donanımlar gerektirir. Daha akıcı ve sürükleyici bir deneyim yaşatmanızı sağlayan bu araç ile organize ettiğiniz bir etkinlikten tutun da ürününüzü tanıtmaya kadar birçok açıdan değerlendirebileceğiniz bir paylaşım yöntemi sunar.

360 Video

Hedef kitleniz paylaştığınız içeriğe dahil olabilir, ekranı parmaklarıyla sürükleyerek keşfedebilir ve bu deneyimi sizinle yaşayarak daha çok eğlenebilir. İçeriklerinizi renklendirecek, hareketlendirecek bu akış sizin hakkınızda daha fazla fikir sahibi olmalarına imkan yaratır. Etkileşim yaratan ve bir akışa sahip paylaşımların güçlü bir izlenim yarattığını unutmayın.

360 Canlı Yayın

Fotoğraf ve videonun ötesinde etki yaratabileceğiniz bir diğer seçenek ise tabi ki canlı yayın. Medyada olduğu gibi iş dünyasının da vazgeçilmezleri arasında yerini alan en önemli uygulamalardan biri. Markanızın hareketli içeriklerinin yanı sıra canlı yayın içeriği de kullanması her zaman bir artıdır. Yapmış olduğunuz bir toplantı, sektörde can alıcı bir kongre, fuar, etkinlik yayınını müşterilerinizle paylaşmak olumlu etki ve imaj yaratacaktır. Canlı yayın içeriklerinizi Facebook 360 ile başarıyla uygulayabilir ve paylaşabilirsiniz.

Ancak video ve canlı yayın içerikleri fotoğraftan ziyade kreatif prodüksiyon ve uzmanlık alanı gerektirir. Bu alanda yetkinliğiniz yoksa tek başınıza yaratacağınız içerikler başarıya ulaşamayabilir ve paylaşım noktasında aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Bu içerikleri yaratmanın ve paylaşım aşamasında bir medya ajansıyla çalışmanın daha mantıklı bir karar olacağından emin olabilirsiniz.

Facebook günde 8 milyona yakın izlenme oranına sahip bir sosyal mecra. Markalar için önemli bir reklam aracı. Planlı ve kreatif bir çalışma süreciyle geri dönüşü oldukça verimli olan 360 deneyimi kadar yarattığınız çalışmaları hangi platformda hangi periyodik akışla paylaşmanız gerektiği de küçük gibi görünen ancak önemli detaylar. Her içeriğin yayınlanması gereken sosyal medya platformu farklıdır. Yarattığınız imaj ile gönderilerinizin uyumu, paylaşım sıklığınız, etkileşime geçeceğiniz kitleye doğru yöntemle ulaşmak, markanızı büyütmek için ise bizimle iletişime geçebilirsiniz. 😊

Yazan: Berfin Atsız

Paylaş