FACEBOOK, REKLAMLARI SINIRLANDIRIYOR!

FACEBOOK, REKLAMLARI SINIRLANDIRIYOR!
04 Aralık 2019

 

Marka bilinirliğini artırmada, ürün/hizmet için talep yaratmada ve bu talebi satışa dönüştürmede oldukça büyük etkisi bulunan Facebook reklamlarına sınırlama geliyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre; 2020 yılının ortalarına doğru her bir sayfanın aynı anda yayınlayabileceği reklamların sayısında bir kısıtlama uygulanacak. Performans ve pazarlama güncellemeleri kapsamında verilen bu karardan, reklamverenlerin yalnızca küçük bir yüzdesi etkilenecek.

Peki, Facebook neden bir markanın reklamlara harcayacağı paraya kısıtlama getirerek gelir potansiyelini aktif olarak sınırlandırıyor?

Şirketin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

"Reklam limitleri uyguluyoruz; çünkü çok yüksek reklam hacmi, reklamverenin performansını engelleyebilir. Aynı anda çok fazla sayıda reklam yayınlandığında daha az sayıda reklam, öğrenme aşamasından çıkar ve dağıtım sistemi bir reklamın performansını optimize etmeden önce daha fazla bütçe harcanır."

Bu demek oluyor ki, Facebook’a göre çok fazla reklam yayınlamak, genel reklam performansının ve verimliliğin düşmesine neden oluyor. Bunun bir sonucu olarak büyük reklamverenlerin, Facebook reklamlarından kötü sonuçlar elde etmesi ve bu durumdan şikayetçi olması ihtimaller dahilinde gözüküyor.

Bu değişiklikten az sayıda markanın etkileneceği söylense de marka reklam stratejilerinin yeniden gözden geçirilmesinde ve bu sınırlamayı göz önünde bulundurarak çizilmesinde fayda var. smiley

Performans ve pazarlama güncellemeleri arasında birkaç video reklam metriğinin kaldırılması ve işletmelerin mesajlaşma seçeneklerinde yapılan bazı değişiklikler de bulunuyor. Bu güncellemelerin detaylarını da merakla bekliyoruz. smiley

Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş