ETKİNLİĞİNİZİ TANITMAK İÇİN SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIRSINIZ

ETKİNLİĞİNİZİ TANITMAK İÇİN SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIRSINIZ
12 Şubat 2020

 

Bugünlerde bir etkinliği tanıtmaya çalışıyorsanız sosyal medya olmazsa olmazlarınız arasında yer almalı. Sosyal medya sayesinde daha geniş bir kitle tarafından bilinirliğe, bağlantıya ve katılıma ulaşırsınız.

Etkinlik özelinde sayfalar oluşturmak için Facebook ve LinkedIn’i, etkinliğinizi canlı yayınlayıp daha geniş bir kitleye ulaşmak için Twitter ve Facebook Live’ı, insanlarla iletişimde kalmak için Instagram’ı, hatta Messenger’ı kullanabilirsiniz.

Bunlardan, güçlü iş bağlantılarını edinebilir, marka bilinirliğini daha da artırabilir ve sonuç olarak işinizi daha ileriye götürme imkanını yakalayabilirsiniz. Etkinlik ve etkinlik çevresinde sosyal medyanın varlığı önemlidir. Bu yazıda verdiğimiz önerileri takip ederek sosyal medyayı gelecek etkinliklerinize nasıl dahil edebileceğiniz hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirterek başlayalım: araştırmalara göre etkinlik planlamacılarının %51’i sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanmakta zorluk çekiyor.

  1. İlk olarak stratejinizi belirleyin. Etkinlik katılımcılarının personalarını belirleyin, etkinlik hedeflerini ve aktiviteleri seçtikten sonra etkinliğin gerçekleşeceği mekana karar verin.
  2. Etkinlik biletlerinin (eğer varsa) satışını arttırmak için sosyal medyayı kullanın. Etkinlik öncesi insanların farkındalığını arttırmak için Facebook’u kullanın. Bütün platformlarda etkinlik sayfalarınızı aktif hale getirin ve bu platformlarda etkinliğinizle ilgili gelişmeleri paylaşın.
  3. Etkiniliğini tanıtmada Facebook ve Instagram’ı nasıl kullanacağınızı belirleyin. Etkinliğinizle ilgili içerik üretimine başlayın. KPI’larınızı oluşturun ve içeriklerinizi reklamla destekleyin.
  4. Etkinliğiniz için bir hashtag belirleyin. Bu hashtag kısa, özgün ve anlaşılması kolay olmalı. Bu hashtag’i sosyal medya hesaplarınızın bio kısmına ve paylaşımlarınıza ekleyin. Ayrıca etkinliğiniz gerçekleşirken bu hashtag’in görünür olması önemlidir.
  5. Instagram üzerinden bilet satışlarınızı arttırmanız mümkün. Bunun için mesajlarınızı daha “insanileştirin”. Etkinlik esnasında her şey mükemmel işliyor ancak bunun öncesinde etkinlik için çalışan onlarca belki yüzlerce insan var. Arka planda neler oluyor, sahne nasıl kuruluyor, ses ve görüntü sistemleri vb arka plan paylaşımları insanların ilgisini çekecektir. Bunun yanında etkinliğinizle ilgili teaser’lar yayınlamak için de Instagram oldukça faydalı.
  6. Etkinliğinizde bir network oluşacağını göstermek için LinkedIn’i kullanın. Özellikle B2B markalar için faydalı olacak bu mecrada bir etkinlik grubu oluşturabilirsiniz.

Burada verdiğimiz birkaç öneriyi gelecekteki etkinlik planlamalarınızda dikkate alarak daha etkinliklerinizden etkinli sonuçlar elde edebilirsiniz. Peki, etkinlik planlamasında siz sosyal medyaya ne kadar yer veriyorsunuz? Facebook ve LinkedIn etkinlik sayfalarını kullanıyor musunuz yoksa daha görsel odaklı Instagram’a mı ağırlık veriyorsunuz?

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş