EN POPÜLER 5 STOK GÖRSEL SİTESİ

EN POPÜLER 5 STOK GÖRSEL SİTESİ
10 Nisan 2019

 

Buffer’ın yaptığı araştırmaya göre, Twiter’da görsel kullanılan tweetlerin, kullanılmayanlara oranla %18 daha fazla tıklama aldığını biliyor muydunuz? Peki ya, Facebook’taki 30.000 marka sayfasının analizinden çıkan sonuca göre, toplam etkileşimin %87’sinin görselli paylaşımlardan geldiğini?

Görsel içeriklerin önemi her geçen yıl daha da artıyor. Çünkü bu içerikler, hafızalarda daha uzun süre kalmasının yanı sıra kullanıcı davranışlarını da etkiliyor. Haliyle, gerek sosyal medya paylaşımları gerekse blog içeriklerinde ‘kaliteli görsel’ kullanımı bir gereklilik haline geliyor.

Bu blog yazımızda size hem yüksek kaliteli görseller hem de bol seçenek sağlamaları açısından mutlaka göz gezdirmeniz gereken en popüler 5 ücretsiz stok fotoğraf sitesini bulabilirsiniz. smiley

Pexels

İş dünyasından sağlık sektörüne, doğa fotoğraflarından yemeğe kadar geniş bir görsel skalasına sahip olan Pexels, şu anda dünya çapında en fazla tercih edilen ücretsiz stok sitelerinden bir tanesi. Sitede üyelik şartı bulunmuyor.

Unsplash

Her 10 günde bir 10 yeni fotoğrafın eklendiği Unsplash, yüksek kalitede görseller bulabilmeniz açısından muhteşem bir kaynak! Sitede üyelik koşulu bulunmuyor ve tüm fotoğraflar, Creative Commons Zero lisansı altında yayınlanıyor. Yani fotoğrafları herhangi bir kurumdan izin almadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Pixabay

1.600.00’den fazla kaliteli görsel sunan Pixabay, Pexels gibi dünyanın en fazla kullanılan stok fotoğraf sitelerinden biri. Görseller kategorize edilmiş şekilde sunuluyor ve Türkçe dil seçeneği de mevcut.

Kaboompics

Küçük işletmeler, freelance çalışanlar ve bloggerlar için kaliteli fotoğraf koleksiyonları sunan Kaboompics,  arayüz olarak oldukça kullanışlı bir platform.

Flickr

Flickr, muhteşem bir veri tabanına sahip olmanın yanı sıra, sizlere de fotoğraf yükleme ve düzenleme imkanı sunuyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, fotoğrafın lisansı kime aitse, onu paylaşım yaparken kaynak olarak göstermeniz gerektiği. Ayrıca başlangıçta bir Yahoo maili oluşturarak kayıt olmalısınız.

Unutmayın, kaliteli fotoğraf demek daha güvenilir bir duruş ve daha fazla etkileşim demek. smiley

Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş