EĞİTİM KURUMLARI İÇİN 5 ADIMDA SOSYAL MEDYA

EĞİTİM KURUMLARI İÇİN 5 ADIMDA SOSYAL MEDYA
18 Temmuz 2019

 

Bir eğitim kurumu için sosyal medya yönetimi, hedef kitlenin genişliği sebebiyle çetrefilli bir işe dönüşebiliyor. Öğrenciler, öğretmenler, araştırmacılar, eğitimciler, aileler ve mezunlardan oluşan büyük bir topluluğa en doğru şekilde seslenmek gerekiyor. Peki, başarılı bir iletişim için neler yapmak lazım?

İşte eğitim kurumları için 5 adımda sosyal medya rehberi:

1- Sosyal medya hesaplarınıza yönlendirmeler yapın

Potansiyel ve mevcut öğrencileriniz sizi nasıl bulacak? Resmi sitelerinizden sosyal medya hesaplarınıza yönlendirme eklemeyi unutmayın. İnsanlar sitenizi ziyaret ettiğinde sosyal medya hesaplarınıza kolayca erişebilmeli. Bunun için en iyi örneklerden bir tanesi New York Üniversitesi’nin (NYU) resmi sitesindeki sosyal medya bölümü. Üniversitenin mezunları, fakülteleri, kampüsleri ve daha birçok farklı konu için onlarca farklı hesabı bulunuyor, hepsine bu sayfadan erişmek mümkün ve oldukça kolay.

2- İletişiminizi bulunduğunuz sosyal mecraya göre ayarlayın

Her sosyal mecranın farklı bir kullanıcı demografisi bulunuyor. Hangi sosyal medya hesabınızda sizi kimlerin takip ettiğini görmeniz işin sadece yarısı, aynı zamanda bu mecralarda hangi tür içeriklerinizin daha çok ses getirdiğini ve etkileşim aldığını araştırmanız gerek. Mesela öğrenciler Facebook üzerinden daha çok aileleriyle iletişim kuruyor ama Instagram’da arkadaşlarıyla üzerinden konuşuyorsa, öğrencilere ulaşmak için Instagram’ı seçmeniz daha mantıklı olabilir.

3- Hikaye özelliğini kullanın!

Instagram’ın hikaye özelliğini kullanmak genç jenerasyonlarla iletişim kurabilmek için harika bir yol. Ayrıca, hikayelere cevap verildiğinde bunları özel mesaj olarak almanız iletişimi daha kişiselleştirir.

4- Öğrenci elçileri belirleyin

Sosyal medyada istediğiniz kadar içerik üretebilirsiniz ancak her zaman tam olarak öğrencilerin dilini konuşamayabilirsiniz. Belirleyeceğiniz tarihlerde sosyal medya hesaplarınızı öğrencilere birkaç saatliğine ya da bir günlüğüne öğrencilere teslim edebilirsiniz. Öğrenci elçisi programları, sizin için etkileyici bir pazarlama yöntemi olabilir. Eğitim kurumunuzu, orada eğitim gören insanlardan daha iyi kim anlatabilir ki? Bunun bir adım ötesine geçip öğrenciler tarafından yönetilen bir hesap da açabilirsiniz. Örneğin; bir öğrenci kulübü bir etkinlik düzenliyorsa, o gün ya da o hafta öğrenci hesabını onlar yönetebilirler ya da okulun basket takımının maçı varsa bu sayfada paylaşabilirler.

5- Kriz iletişimi planınıza sosyal medyayı ekleyin

Pek çok eğitim kriz durumunda insanlara e-posta yollar, sms ile haber verir ya da telefonla aramalarda bulunur. Ancak insanlara en kolay ulaşabileceğiniz alanlardan biri sosyal medyadır. Mezunlarınıza ya da öğrencilerin ailelerine en kolay bu şekilde ulaşabilirsiniz. Bu sebeple sosyal medyanın kriz iletişimi planınızda önemli bir yeri olmalıdır.

Eğitim ve öğretim alanında başarılı bir sosyal medya stratejisi yürütmenin birçok yolu vardır. Bu yazı ile sosyal mecralarda test etmeniz için bazı genel ipuçları ve ilham verebilecek önerilerde bulunduk. Siz hangi stratejiler daha faydalı buldunuz?

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş