DÜNYAYI KENDİNE BAĞIMLI HALE GETİREN TİKTOK NEDİR?

DÜNYAYI KENDİNE BAĞIMLI HALE GETİREN TİKTOK NEDİR?
22 Mayıs 2019

 

App Store ya da Google Play’de en sevilen uygulamalar arasında keşfe çıktığınızda, karşınıza mutlaka TikTok çıkmıştır. Üstelik kısa süreli de değil. 2 senedir en fazla indirilen uygulamalar arasında yer alan TikTok, özellikle Z kuşağına hitap ediyor gibi görünse de aslında her yaştan kullanıcısı var. Hatta zamanla kendi fenomenlerini bile yaratmış durumda.

Peki tam olarak nedir bu TikTok? Ne işe yarar? Gelin hep birlikte bakalım.

Eski Musical.ly, Yeni TikTok

Çin merkezli ByteDance tarafından piyasaya sürülen Musical.ly isimli uygulama, kısa sürede Uzak Doğu’da bir çığ gibi yayıldı. Bu etki o kadar büyüktü ki tüm dünyayı sarması an meselesiydi. Çin’de Douyin ismiyle bilinen fakat dünyada 2018 yılından itibaren TikTok adıyla hayatımıza giren bu uygulama, her kesimden ve her yaştan insanın ilgisini çekmeye başladı.

Çeşitli video çekim teknikleri ve basit düzenleme seçenekleri sunan uygulama, insanların yaratıcılığını ortaya çıkardığını savunuyor. Tamamen özgün videolar çekme imkanı veren TikTok, 15 saniyelik kısa eğlenceler sunuyor.  Birbirinden farklı, komik ve sanatsal videolara biraz göz gezdirildiğinde neden bağımlılık yaptığı anlaşılıyor.

Peki Kimin Kocası Bu?

Aslında ismi bilinmese de TikTok videolarına yabancı değiliz. Çeşitli müzikler üzerine videolar çekilen uygulama, “Kimin Kocası Bu?” şarkısıyla gündeme geldi denebilir. Herkesin bu akıma uyduğu ve farklı sosyal medya mecralarında paylaşılan bu akım, aslında var olan buz dağının görünen küçük bir parçası. Video çekim tekniklerinden şarkılara kadar birçok challenge tüm dünyada her geçen gün kitleleri peşinden sürüklüyor.

Bu kadar geniş bir kitleye yayılmışken TikTok’un yalnızca video çekmek için kullanılması elbette olmazdı. Bu nedenle sosyal sorumluluk projeleri ve viral videolar için de vazgeçilmez mecralardan biri haline geldi. Make-A-Wish (Bir Dilek Tut) derneği ile Türkiye ve dünya çapında iş birliği yürüten uygulama, çekilen videolar ve bağışlar ile çocukların hayallerinin gerçek olmasına aracılık etti.

Andy Warhol, “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak.” derken elbette henüz internetin bu denli etkili olacağını bilmiyordu. Vine, Instagram Stories ve TikTok’tan sonra artık herkes bir gün 15 saniyeliğine ünlü oluyor…

Yazan Tuba Kiraz

Paylaş