DÜNYA SAATİ

DÜNYA SAATİ
19 Mart 2020

 

Hiç kahraman olmak istediniz mi? Bir hayat kurtarmak sizin bütün hayatınızı nasıl değiştirir? Peki ya dünyayı kurtarmak…

1 saatte dünyayı kurtarabilir misiniz?

Dijital iletişimini sürdürdüğümüz markamız WWF-Türkiye, son günlerde size bu soruyu soruyor. İçinizden “olur mu canım öyle şey” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat hemen karar vermeyin, önce dinleyin.

Gezegenimiz Nereye Gidiyor?

Son günlerde Covid-19 nam-ı diğer koronavirüs tüm dünyanın gündeminde ve insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Hatta bu nedenle kültürümüzde önemli bir yeri olan tokalaşma, sarılma ve öpüşme gibi hareketlerden bir anda uzaklaştık. Hatta birçok insanın mesafeli olduğu uzaktan çalışma sistemi artık en verimli şekil olarak görülüyor. İnsanlar sokaklara çıkmıyor, çıkarsa da bir an önce evlerine dönmek istiyor. Tüm bunların sebebi ise vücuda girdiğinde hayati organları yavaş yavaş işlevsiz hale getiren bir virüs.

Peki ya dünyamızın hayati organları? Onlar yavaş yavaş yok olurken neler yapıyoruz?

Dünyamızı öldüren virüsler neler diye merak ediyorsanız sizin için bir kısmını sıralayalım; tek kullanımlık plastikler, pestisitler, baca filtresi olmayan termik santraller, ekolojik dengeyi bozan avlanmalar, su kaynaklarımızı tüketen israf ve bunların ortaya çıkardığı iklim krizi…

Gezegenimiz büyük bir yok oluş içerisinde ve bunu durdurmak için hepimiz harekete geçmeliyiz.

Dünyamızı Nasıl Kurtaracağız?

Neil Armstrong dediğimizde hepinizin aklına “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözünün geldiğine eminiz. İşte bizim de değiştireceğimiz her davranışımız için bu sözü tekrarlayabiliriz. Çünkü hepimizin büyük bir bütünün parçalarıyız ve küçük değişimler büyük etkiler yaratabilir. En önemlisi çevremizin değişimine önayak olarak bir kelebek etkisi oluşturabiliriz.

WWF, bu bilinçle yola çıkarak tüm dünyada #DoğaveİnsanİçinYeniBirBaşlangıç hareketi başlattı. Hemen bugün değiştireceğimiz her davranış, bu değişime davet ettiğimiz her insan zamanla büyük bir bütün oluşturacak ve devlet bazında gerçekleşecek değişimlerin öncüsü olacak. Şimdi kendinize sorma zamanı; bu değişimin bir parçası olmaya var mısınız?

#DünyaSaati ile Değişimi Başlat ve Sesini Tüm Dünyaya Duyur!

Dünya Saati her sene gerçekleşen sembolik bir etkinlik. Mart ayının son cumartesi günü, 20.30-21.30 saatleri arasında herkes 1 saatliğine ışıklarını kapatıyor. Ben ışığımı kapattığımda ne olur diye mi düşünüyorsunuz? O halde tüm dünyadaki şehirlere, ışıl ışıl parlayan Eyfel Kulesi’ne ya da İstanbul Boğazı’nda inci gibi dizilen köprülere bakın. Bu yıl 28 Mart akşamı göreceksiniz, aslında siz kocaman bir bütünün parçasısınız. Sizin için küçük bir adım, başka küçük adımlarla birleştiğinde ne kadar da büyüyor değil mi?

Elbette bu yalnızca elektrik tasarrufu için yapılan bir etkinlik değil. Bu, tüm insanlara ve devletlere “artık tek kullanımlık plastiklerden vazgeç, havayı kirletmek, okyanuslarımızda yüzen ve 7. kıta olan çöpler olmasın, biz değişmeye hazırız ve daha iyi bir gelecek için sen de bize katıl” denilen bir etkinlik.

Biz de markamız WWF-Türkiye ile birlikte #DünyaSaati etkinliğindeyiz. Siz de bizimle olur musunuz? dunyasaati.org sayfasına girerek imza verin, 28 Mart akşamı evinizde ışıkları söndürün ve sosyal mecralarda sesinizi duyurun. Unutmayın değişim benden, senden ve bizden başlar. Daha iyi bir gelecek #BirlikteMümkün

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş