DÖNÜŞÜMÜN GÜCÜ INBOUND MARKETING

DÖNÜŞÜMÜN GÜCÜ INBOUND MARKETING
20 Şubat 2017

 

Dünya giderek dijitalleşirken; markalar da hedef kitleleri ile dijital kanallar üzerinden iletişim kurmayı ihmal etmiyor. Yadsınamayacak büyüklükteki dijital pazarda, iki temel yaklaşımdan hareketle stratejiler belirleniyor. Bunlardan biri geleneksel iletişimin dijitaldeki ayağı olan ‘Outbound - Kullanıcıya Giden Strateji’, diğeri ise günümüz tüketicisinin yaşam kültürü ile uyumlu hâlen gelen ‘Inbound - Kullanıcıyı Çeken Strateji’…

İlk olarak 2005 yılında Brian Halligan tarafından ortaya atılan ‘Inbound Marketing’; ‘Outbound Marketing’in aksine tüketici ilgisini çekmeyi amaçlar. ‘Outbound Marketing’ ise hedef tüketicinin rızası olmadan tek yönlü olarak iletişim kurup, tüketici ilgisini satın almayı hedefler. ‘Outbound Marketing’, bu amaca yönelik olarak SMS, e-posta, e-bülten, banner, sosyal ağlarda tek yönlü bildirim gibi araçları kullanır.

‘Inbound Marketing’ stratejisinde pazarlamacılar, kullanıcıyı çekmek için temel olarak içerik yaratma ve paylaşma yöntemini kullanır. Nitelikli içerikleri sunmak için kullanılacak ideal araçların başında sosyal medya ve blog’lar gelmektedir. Söylendiği kadar kolay olmayan bu yöntemin başarılı sonuç vermesi için içeriklerin, hedef kitle tarafından gönüllü olarak takip edilecek nitelikte olası gereklidir. Bu sebeple içerikler, hedef kitlenin beğenisine göre hazırlanmalı, ona fayda sağlamalı, onunla etkileşime geçebilmeli ve dahası tüketiciyi paylaşım yapmaya özendirmelidir. Bu sayede marka için başlangıçta yabancı olan bireyler, doğru iletim ile marka fanatiği hâline dönüşebilir.

‘Inbound Marketing’ sayesinde hedef tüketicide aşağıdaki biçimde bir değişim olması beklenir.

Bu güçlü değişimi yaratacak yöntem, temel olarak aşağıdaki 4 basamağı kullanır.

‘Inbound Marketing’ yönteminde unutulmaması gerek husus, tüm bu çalışmaların için zamana ihtiyaç olduğudur. Bir diğer önemli nokta ise ancak uzman bir ekip ve planlı çalışmalar sonucunda başarıya ulaşılacağıdır.

Eğer siz de markanızı profesyonel bir ekibe teslim etmek isterseniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.

www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Ebru Bezmez
Ahtapot Sosyal Medya

Stratejist / Sosyal Medya Uzmanı

Paylaş