DOĞRU YILBAŞI PAZARLAMA STRATEJİSİ NASIL OLMALI?

DOĞRU YILBAŞI PAZARLAMA STRATEJİSİ NASIL OLMALI?
20 Aralık 2021

 

Çoğu marka, yılbaşı dönemine özel kampanyalar, satış stratejileri ya da yeni ürünler piyasaya sürerek giriyor. Haliyle, senenin kapanışında satış adetleri ve ciroyu artırmak adına kullanılabilecek bu pazarlama ve satış stratejileri, sene sonu hedeflerini tutturmak ve eski stokları eritmek için de önemli adımlardan biri haline geliyor. Peki, ne gibi pazarlama stratejileriyle daha fazla satış yapabileceğinizi biliyor musunuz?

1. Yılbaşına Özgü İçerikler Üretin

Yılbaşına özel içerikler üzerinden yapılan iletişim markanıza gelen trafiğin artmasına neden olacaktır. Yılbaşı döneminde içeriklerinizi yılbaşına odaklayarak web siteniz, dijital reklamlar ve sosyal medya üzerinden kullanıcılarınızla paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, yılbaşına özel hafızalara yer edecek bir içerik, müşterilerinizin duygusal olarak da markanızla bağ kurmasını sağlayacaktır.

2. Yılbaşına özel sosyal medya paylaşımları yapın

Dijital pazarlamada sosyal medya en önemli kanallardan biridir. Sosyal medya üzerinden işletmeniz için yaptığınız paylaşımların marka bilinirliğinize de katkısı olacaktır. Rakiplerinizin sosyal medya üzerinden yeni yıla özgü yaptığı paylaşımları analiz ederek kendinize özgü bir strateji oluşturabilirsiniz.

Özellikle Instagram üzerinden yapacağınız, yeni yıla özel çekilişler, geri sayımlı kampanyalar, yeni yıl temalı özel tasarım ürünlerinizi ön plana çıkararak kullanıcılarınızla olan etkileşiminizi artırabilirsiniz.

Artık çoğu uygulamada kullanıma giren hikâyeler görsel iletişimin kullanıldığı ve etkileşimi oldukça yüksek bir özelliktir. Bu özelliği Instagram uygulamanızın dışına çıkararak Facebook, Whatsapp Business veya kendi web sitenize entegre ederek de kullanabilirsiniz.

Genç kitleye erişebilmek adına markanızla ilişkilendirilebilecek kısa, öz ve fayda odaklı bilgi paylaşımları yapabilirsiniz. Ayrıca, markanızla alaka düzeyi yüksek olan bir influencer seçerek satış odaklı kampanyalar yürütebilirsiniz.

3. E-posta pazarlamasından faydalanın

Yılbaşına özel kampanyalarınızı ve içeriklerinizi, hem eski hem de mevcut müşterilerinize duyurmak için en iyi kanallardan biri e-posta pazarlamadır. E-postalarınızı; yılbaşı teması olan, kardan adam, Noel baba, çam ağacı, kar tanesi gibi öğeler kullanarak tasarlayabilir ayrıca yılbaşı simgesi olan kırmızı ve yeşille renklendirebilirsiniz. Aynı zamanda kampanyalarınızı belirli gün ve saat ile de sınırlandırabilirsiniz. Belli bir süre ile sunulan indirimlere olan ilgili diğerlerine kıyasla daha yoğun olacaktır.

4-. Web sitenizi yılbaşına özel düzenleyin

Web sitenizde yılbaşı ürünleri, yılbaşı hediyeleri gibi ayrı bir kategori oluşturun. Bu şekilde sitenize gelen kullanıcılara yönlendirme yapabilirsiniz.

Yine web sitenize gelen kullanıcılara göstereceğiniz yılbaşı temalarını içeren kampanya pop-up’ları ile indirimde olan ürünlere dikkat çekebilir ve ürünlerin yer aldığı sayfaya yönlendirme yapabilirsiniz.

Web sitenize uyarlayacağınız kardan adam animasyonları, kar tanecikleri gibi yılbaşı temaları sayesinde ziyaretçinizi yeni yıl havasına sokabilir ve alışveriş için teşvik edebilirsiniz.

5- Promosyonlarınızı görünür kılın

Kullanıcıya sunduğunuz promosyonların reklam yatırımlarınızda görünür olmasına önem verin. Metin reklamlarınızda promosyon uzantılarını, smart shopping kampanyalarınıza yılbaşı pazarlama çalışmanıza göre özelleştirdiğiniz sabit görselinizi, Facebook ve Instagram kampanyanızda sunduğunuz avantaja yer vereceğiniz görseli dinamik reklamlarınızın ilk kartı olarak ekleyerek, promosyonunuzun daha ulaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

6- Yılbaşı alışverişini son dakikaya bırakanları unutmayın

Çoğu kişi iş yoğunluğu, hayat telaşesi ve unutkanlık gibi sebeplerden yılbaşı hediyelerini almak konusunda biraz geç kalabilir.

Bu noktada, sitenize gelen ziyaretçilere, yılbaşı hediyelerine dair hatırlatmalar yapabilir ve hediye konusunda yönlendirmelerde bulunabilirsiniz.

Yılbaşı alışverişini son dakikaya bırakanlar için aynı gün içerisinde teslimat yapabileceğinizi belirten ibareler de dikkat çekecektir.

Son olarak, Google’ın Local Ads adını verdiği reklam modeli ile kargoyla hediyeye ulaşma imkânı olmayan kullanıcıyı mağaza lokasyonuna yönlendirmek ya da lokasyon uzantılarıyla mağazadan haberdar etmenin de mümkün olduğunu unutmayın!

 

Yazan: Pelin Ünlütürk Ayçiçek

Paylaş