DİNLEYİN, GÜÇLÜ BİR MODERASYONUN SIRLARINI AÇIKLIYORUZ!

DİNLEYİN, GÜÇLÜ BİR MODERASYONUN SIRLARINI AÇIKLIYORUZ!
10 Ağustos 2017

 

Aslında güçlü bir moderasyonun sırlarını açıklamadan önce moderasyon kavramını tanımlamak daha  yerinde olacak. Genel anlamıyla moderasyon; bir şeyi düzenlemek, kontrol etmek anlamına geliyor. Sosyal medyada moderasyon ise markaların sosyal medya hesap sayfalarını yönetmek ve kontrol etmek anlamında kullanılıyor. Sayfaların moderasyonunu sağlayan kişi ise moderatör olarak adlandırılıyor. Sayfa moderatörü sayfanıza gelen yorumları yanıtlayabilir, silebilir, sayfanın adıyla mesaj gönderebilir, reklam oluşturabilir ve istatistikleri görebilir.

Peki “insanlar neden sosyal medyada markalarla iletişim kuruyor?” Aslında bu sorunun birçok farklı cevabı olsa da bu nedenleri dört başlık altında toplayabiliriz. Takipçinin markayla ilgili bir şikayeti olabilir, markaya yönelteceği bir sorusu vardır, bir memnuniyetini veya sevincini dile getirmek istemiştir ya da markanızın yaptığı bir kampanyaya ya da etkileşimli içeriğe yanıt veriyordur. Her ne sebepten ötürü olursa olsun takipçiler markayla iletişime geçtikten sonra kendilerine hızlı dönüş yapılmasını isterler çünkü sosyal medyada markayı bir kişi olarak görürler. İşte tam noktada hangi mecra olursa olsun yönetilen sayfanın moderasyonu ön plana çıkar. Dolayısıyla, memnuniyetini belirten bir kişiye pozitif dönüş yapmak ya da bir kişinin sorununu anlayıp çözümünü sağlamak iyi bir sosyal medya yönetiminde markaların en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biridir.

Tüm bu açıklamalardan sonra gelelim güçlü bir marka moderasyonu için yapmanız gerekenlere…  Bunun için size 5 önerimiz var.

1- HIZLI OLUN
Marka hesaplarınızı tüm mecralarda günde 1 ya da 2 kez kontrol etmek kesinlikle yeterli değildir. Kişilere doğru ve hızlı bir şekilde cevap vermenin önemini çok iyi bilen Facebook, markaları daha hızlı cevap vermeye yönlendirmek için “cevaplama süresi”  altında bir algoritma bile oluşturdu. Moderasyonun mobil cihazlardan da yapılabilmesi mesai saatleri dışında moderatöre büyük kolaylık sağlar. Böylece istediğiniz her an marka hesaplarınızı kontrol edebilir, marka moderasyonunuzu en hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

2- FARKLI CEVAPLAR VERİN
Postunuza gelen yorumlara  basmakalıp cevaplarlar vermeyin. Tabii ki elinizde soru cevap şablonu olması pratik bir moderasyon için çok önemli. Ancak cevaplarınızı çeşitlendirerek kullanıcıya kendini özel hissettirebilirsiniz.

3- TAKİPÇİLERİNİZE ÖNEMSENDİKLERİNİ HİSSETTİRİN
Bunun için her ne olursa olsun takipçilerinizle etkileşime geçin.  Unutmayın, kullanıcıların yaptıkları yorumları beğenmeniz dahi takipçinizde büyük bir mutluluk yaratacaktır. Çünkü insanlar sevdiği bir marka tarafından dikkate aldıklarını görüp, kendilerine verilen değerin bir kez daha farkına varacaklardır.

4- MARKANIZI GOOGLE’LAYIN
Markalarınıza ait anahtar kelimeleri Google’da ve tüm sosyal mecralarda rutin bir şekilde araştırın. Bu sayede markanızın nasıl algılandığını yakın bir şekilde gözlemleyebilir, olası bir krizin önüne geçebilir, takipçilerinizle etkileşim yaratabilir veya markanız için anlık içerik fikirleri üretebilirsiniz.

5- DOĞRU MODERASYON SATIŞ GETİRİR
Potansiyel müşterilerinize yönelik gerçekleştirdiğiniz doğru moderasyon ile satışlarınızı artırmanız bile mümkün hale gelir. Çünkü kullanıcılar verilen cevaplar sayesinde web sitenizde yer alan iletişim formu ya da satın alma formu gibi alanlara yönlendirilir ve dataları alınır. Böylece siz de müşterilerinizle doğrudan bağlantı kurarak, verilen cevabın satış olarak size geri dönmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, tüm bu öneriler ve çözüm odaklı bir moderasyon stratejisi ile marka değerinizi artırmak sizin elinizde.

Ya da bizim güçlü kollarımızda smiley

Markanızın moderasyonunu bize bırakmak isterseniz www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yazan: Halil İbrahim Budak

Paylaş