DİKKAT! İLHAM İÇERİR: PINTEREST

DİKKAT! İLHAM İÇERİR: PINTEREST
25 Kasım 2022

 

Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler bir sosyal medya platformu olan Pinterest, zamanla Türkiye’de de birçok kullanıcının vakit geçirdiği bir ağ haline geldi. 2010’da kurulan uygulama, kullanıcıların görsel içerikler paylaşmasına imkan sağlıyor.

Pinterest’i diğer sosyal ağlardan ayıran en büyük özellik: Pinleme! Bu doğrultuda Pinterest, kurulduğu ilk yıl kendisini diğer sosyal ağlardan ayıran pinleme özelliğini geliştirmeye odaklandı.

Gündelik yaşamda sık sık karşımıza çıkan mantar panoların adeta dijitale uyarlanmış hali Pinterest, yıllardır popülerliğini kaybetmedi ve hatta gün geçtikçe daha eğlenceli hale geldi. Özellikle yeni fikirler keşfetmek isteyenler için ilham kaynağı kabul edilen Pinterest’i kullanmayan kaldı mı? Pek sanmıyoruz…

Kim bu Pinterest kullanıcıları?

İçeriklerden esinlenmek ve yaratıcı fikirler geliştirmek isteyenlerin sık sık vakit geçirdiği Pinterest’in kullanıcılarını, büyük ölçüde içerik üreticileri oluşturuyor. Ancak bu, platformu yalnızca içerik üreticilerinin kullandığı anlamına da gelmiyor tabii. Pinterest, müşteri potansiyelini artırmak, ürünlerini tanıtmak ve pazarlamak isteyen işletmelerin de uğrak adresi…

Pinterest’in kullanıcılarıyla arasında bağ oluşturduğu da bi’ gerçek!

Pinterest’in özel yaşamımızla ilgilenmemesi, zamanla onu ayrıştıran en büyük özelliği haline geldi. Yaşımız, cinsiyetimiz, nereli olduğumuz yani kısacası kim olduğumuz Pinterest’in umurunda değil!

Dünyanın farklı noktalarından milyonlarca insanın buluştuğu, fikir alışverişinde bulunduğu ve resmen keşif adası olan bir mecra burası… Oldukça fonksiyonel olan Pinterest, dekorasyon fikirlerinden modaya, dövme modellerinden yemek tariflerine kadar binlerce farklı temada içerikler barındırıyor. Pinterest’te aradığınız her şeyi bulmak mümkün ve bu, fikir arayanlar için platformu muhteşem kılıyor!

Pinterest ile ilgili oldukça ilginç istatistikler var!

Pinterest kullanıcıların %52′si bir mağazada alışveriş yaparken, yol gösterici olması amacıyla Pinterest’ten faydalanıyor. Aktif Pinterest kullanıcılarının %83′ü, bu platformda bir ünlüyü takip etmek yerine bir markayı takip etmeyi tercih ediyor.

Pinterest kullanıcılarının %80’ini kadınlar oluşturuyor.

Pinterest içeriklerinin sadece %20’sinde insan yüzü bulunuyor.

Pinterest’te günlük ortalama 5 milyon makale pinleniyor.

Pinterest hesabı ile Facebook hesabını birleştiren 9 milyon kullanıcı var.

Pinterest’i dünyanın en değerli ve en büyük 100 markasından 93’ü kullanıyor.

Bu istatistikler Pinterest’in oldukça yüksek bir potansiyel taşıdığını kanıtlıyor. Gelecek yıllarda ülkemizdeki ünlülerin ve markaların da Pinterest’i daha aktif şekilde kullanmasını umuyoruz.

Yazan: Nurtaç Sucu

Paylaş