DİJİTALİN YENİ GÜCÜ VİDEO MARKETING

DİJİTALİN YENİ GÜCÜ VİDEO MARKETING
08 Mayıs 2019

 

İnsanlara daha kolay, hızlı ve güvenilir iletişim kurma imkanı sağlayan dijital pazarlama, hiç kuşkusuz ki pazarlama araçları arasında artık en güçlü olanlardan biri. Dijital pazarlama yöntemi sayesinde işletmeler büyük kitlelere, makul bütçelerle hitap etme şansı yakalıyor. Ancak süregelen zaman içerisinde dijital medya kullanıcılarının, tekrarlanan pazarlama yöntemlerinden sıkılmaya başladığı da yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar artık uzun uzun yazılmış metinleri okumaktan kaçınıyor ve haliyle de reklamlar çekiciliğini yavaş yavaş kaybediyor. Dijital pazarlama yöntemlerini farklılaştırarak hedef kitlesinin dikkatini çekmesi gereken işletmelerin yardımına tam da bu noktada ‘Video Marketing’ koşuyor.

Tek bir fotoğrafın binlerce kelimeye bedel olduğunu düşünürsek, video içeriklerin öneminin neden bu kadar hızlı artırdığını daha iyi anlayabiliriz. Günümüzde en popüler ve en çok etkileşim yaratan pazarlama stratejisi olan Video Marketing, insanların görsel hafızasına hitap ediyor ve böylece akılda kalıcılık sağlıyor. İnsanların gün içerisindeki yoğun iş temposunu da düşünürsek, dijital mecralarda uzun uzun yazılmış içerik metinleriyle vakitlerini çalmak yerine, onlara kısa ama etkili bir video sunmanın çok daha doğru bir strateji olacağını fark edebilirsiniz. smiley

Video Marketing Stratejisinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

1-İlk izlenim ve Mesaj

Hazırlayacağınız videonun ilk 5 saniyedesinde kullanıcıyı kendinize bağlamanız gerekiyor. Mesajınızı ise, ister doğrudan ister dolaylı yoldan verin ancak şunu unutmayın; kullanıcıların videonuzu sonuna kadar izlememe ihtimali var. Bu nedenle mesajını vermekte çok geç kalmayın.

2-Platform

Videonuz hangi yaş aralığına, cinsiyete ve ilgi alanına hitap ediyor? Önce bunu belirlemeli ve ardından belirlediğiniz hedef kitle en fazla hangi mecrayı kullanıyorsa videonuzu o mecrada paylaşmalısınız.

3-Video Metinleri

İnsanların içerik metni okumaktan kaçındığını söyledik. O halde yapmanız gereken şey, videonuzdaki metinleri mümkün olduğunca kısa tutmak. Yazı oranını %20’nin altında tutmaya özen gösterin, insanları kullanacağınız görsellerle etkileyin.

Video Marketing’in Faydaları Neler?

1-Farklılık

Önemini yitirmiş pazarlama stratejilerini uygulamaya devam eden rakiplerinizin önüne geçmiş olur ve böylece hedef kitlenizin dikkatini çekersiniz.

2-Mesaj İletişimi

Vurgulamak ve hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajı, video içeriklerle çok daha kolay bir şekilde onlara ulaştırabilirsiniz.

3-Arama Motoru

YouTube’un, Google’a ait olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, bu durumun Video Marketing’e etkisi ne? Video içeriğinizle yarattığınız her etkileşim; aldığınız her yorum, beğeni ve paylaşım, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’nu büyük ölçüde etkileyecektir.

ÖNEMLİ VERİLER: 

  • İçerikleri hızla videoya dönüşen Facebook, 2021’de içeriklerinin tamamen video olacağını öngörüyor. 
  • Cisco, 2021 yılına kadar tüm tüketici internet trafiğinin yüzde 82’sinin video olacağını söylüyor.
  • HubSpot Research raporu, tüketicilerin yüzde 50’sinden fazlasının markalarla ilgili en çok video içerik görmek istediği sonucunu ortaya çıkarıyor.
  • Yapılan bir anket çalışmasına göre, insanların yüzde 44’ü her gün çevrimiçi olarak en az 5 video izliyor.
  • E-posta konusuna “video” kelimesini yazmak, postanın açılma oranını %19 artırabiliyor.
  • Tüketicilerin yüzde 64’ü video içerikleri görmenin, satın alma olasılıklarını artırdığını söylüyor.

Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş