DİJİTAL PAZARLAMADA KREATİF İÇERİĞİN ÖNEMİ

DİJİTAL PAZARLAMADA KREATİF İÇERİĞİN ÖNEMİ
05 Haziran 2023

 

Dijital pazarlama; markaların ya da firmaların dijital kanallarındaki pazarlama süreçlerinde kullanılan yöntemlerdir. İçeriklerin dijital ortamlarda yaratılması ve yayınlanmasının yanı sıra, SEO, SEM, e-posta ve sosyal medya gibi çeşitli dijital kanallarda hedef kitlelere özel oluşturulan doğru stratejilerle tanıtılmasıdır. Günümüzde internet teknolojilerinin geldiği noktada, en yeni ve en gelişmiş pazarlama yöntemi de dijital olandır.

 

Dijital dünyada var olmayan, bu alana bütçe ayırmayan ve öneminin farkında olmayan işletmeler, rakiplerinin gerisinde kalarak satışlarını artıramıyor ve kayda değer bir fark yaratamıyor. Çünkü dijitalde yer almak, belli bir kitleyi ve lokasyonu aşarak dünyaya açılmayı da mümkün kılabiliyor. Fakat bu da tek başına hedef kitlenize doğrudan ulaşmanızı sağlamıyor. Doğru hedef kitleyi, ilgisini çekecek içerikle doğru zamanda buluşturmak gerekiyor. Tam bu noktada “kreatif içerik pazarlaması” kavramı devreye giriyor. Çünkü sosyal medya platformlarının her geçen gün arttığı ve dijitalin gittikçe güçlendiği bir dönemdeyiz. Attığımız her adımda sayısız içeriğe maruz kalıyoruz. Dolayısıyla, bir içeriğin diğerinden ayrılarak dikkat çekebilmesi için kayda değer bir kreatiflik barındırması gerekiyor. Markanız için esas olan, içerikteki hikaye anlatımıdır. İçeriğiniz, vermek istediğiniz mesajın özünü içeren herhangi bir şey olabilir. Dikkat çeken görseller, videolar, haberler ya da yazılar bu içeriklerin odağında olabilir. Etkileyici bir içerik kreatif bir hikayeye sahip olmasının yanı sıra, özgün, dinamik ve paylaşılabilir olmalıdır. Tüm bunlar, markaya olan ilgi ve etkileşimi de bir o kadar yükseltir.
 

Dijital pazarlamanın alt dallarından biri olan sosyal medya da hedef kitleyle iletişim kurmak ve markanızın bilinirliğini artırmak için en cazip pazarlama araçlarından biridir. Etkili, yaratıcı ve güçlü dijital pazarlama stratejisi Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google, Tiktok ve Pinterest gibi tüm mecraları içerir. Bu mecraların her biri farklı birer etki alanına sahiptir ve kullanım amaçları benzerlik gösterse de oluşturulma amaçları farklıdır. Bundan dolayı dijital pazarlamada sosyal medya kullanımı büyük önem taşır. Hangi mecrada neyi, nasıl ve kime pazarladığınız oldukça önemlidir. Sosyal medya kullanıcılarını harekete geçirerek alışveriş yapmalarını sağlayan tüm kampanya, indirim ve promosyonlar da iyi birer dijital pazarlama örneği kabul edilebilir. Bir içeriğin sosyal medyada yayılması için, iyi bir kurgu ve hikaye ile, doğru ve dikkat çekici görsellerle birleştirerek kullanıcılar tarafından keşfedilmesini, tüketilmesini ve paylaşılmasını sağlamak gerekiyor. Sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla, hem hedef kitlenize hem de potansiyel müşterilerinize sunacağınız kampanyalarla, site ziyaretlerini artırabilir, bu ziyaretleri kara dönüştürerek satışlarınızı artırabilirsiniz.  

 

Her gün ve hatta her an değişen gündem ile paylaştığınız içeriklerin dijital evrende kaybolmaması ve görünürlüğü için biricik olması gerekiyor. Sürekli gündemi takip ederek, gündeme uygun içerik üreterek örneğin, real time marketing (gerçek zamanlı pazarlama) ile yaratıcılığı birleştirerek öne çıkabilirsiniz.

Yani sözün kısası, sosyal medyada kreatif içeriğin yeri; evrendeki gezegenlerin konumu kadar önemli ve yadsınamaz bir gerçek olmuş durumda. Dijital dünyadaki varlığınızı korumak, içinde yaşadığımız dünyadaki varlığınızı korumak kadar kıymetli.

 

Siz de sahip olduğunuz işletmenin hangi mecralarda yer alması ve nasıl bir dijital stratejiyle ilerlemesi gerektiği konusunda omuz omuza, el ele yürüyeceğiniz bir partnere ihtiyaç duyuyorsanız, dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya, sahip olduğu profesyonel kadro, konu özelinde geliştirdiği kreatif çözümler ve her daim güncel iletişim stratejileriyle yanınızda yürümek için sabırsızlanıyor! 🙂

 

YAZAN: Kübra Eldem

Paylaş