DİJİTAL KANAAT ÖNDERLİĞİNDE YENİ BİR DEVİR: GENUINFLUENCER

DİJİTAL KANAAT ÖNDERLİĞİNDE YENİ BİR DEVİR: GENUINFLUENCER
27 Mart 2023

 

Dijital dünyanın gün geçtikçe değişen ve gelişen dinamiğinde; ürün ve hizmetleri tanıtırken aynı zamanda tüketici deneyimlerini paylaşan kişilere daima talep olur. Tüketicilerin çoğu, ürün veya hizmeti satın almadan önce, bunu deneyimleyen kullanıcıların yorumlarına öncelik vererek sosyal medyada araştırma yapıyor.

Z kuşağı, pazarlama sektöründe yoğun talep gören influencer’ların dünyasına yeni bir soluk getirdi ve satış amacı gütmeden kaliteli içerikler üreten genuinfluncer'ların ortaya çıkmasına olanak tanıdı.

Dijital kanaat önderliğinde yeni bir devir olarak adlandırabileceğiz “Genuinfluencer” kavramını yakından inceleyelim.

Genuinfluencer’lar, sadece geniş kitlelere hitap etmeye çalışmaktan ziyade sahiplendikleri değerler, önemli konular doğrultusunda fayda sağlayacak şekilde deneyimlerini aktarmayı tercih ediyorlar. Markalarla iş birliği gerçekleştirecekleri noktadaysa belirlemiş oldukları bu prensibin dışına taşmayıp, aynı ilkeleri benimsemiş markalarla masaya oturuyorlar. Genuinfluencer’lar, Z kuşağının toplumda giderek söz sahibinin olmasının etkisiyle birlikte ürünlerin içeriğini daha özenerek incelemek ve gerçekten deneyimlemek istiyor. Samimi, bilgilendirici ve detaylı anlatım takipçilerinin güvenlerini kazanmasına hatta tazeleyerek sağlamlaştırmasını sağlıyor.

Peki markalar bu durumda ne yapmalı?

Markalar, ürün veya hizmetleriyle doğru bir şekilde eşleşen influencer’lar ile iş birliği gerçekleştirmeli. Bu süreçte iyi bir araştırma yapılmalı ve influencer’ın takipçileriyle nasıl iletişim kurduğu, içeriklerini üretirken nelere dikkat ettiği gibi detayların atlanmaması çok önemlidir. Marka, iş birliği gerçekleştirdiği influencer’ların ürün veya hizmetleri tüm yönleriyle anlatmasına izin vermeli; şeffaf olmasını desteklemelidir.

Influencer’lar dünyasında artık samimi ve bilgilendirici içerik üretenlerin öne çıktığı ‘’Genuinfluencer’’ dönemi başlıyor. Influencer’lar ile iş birliği gerçekleştirmek isteyen bir markaysanız, influencer marketing’i doğru bir şekilde yaparak tüketicilerinizle etkili ve samimi bir bağ kurabilirsiniz. Influencer olmak isteyen bir içerik üreticisi iseniz, deneyimlerinizi şeffaf, samimi ve elbette kendinize özgü bir şekilde anlattığınızda hem takipçilerinizin güvenini kazanarak daha etkili bir marka olabilirsiniz hem de iş birliklerinde tercih edilen bir influencer olursunuz.

Dijital kanaat önderliğinin etkin olduğu şu dönemde bilgilendirici, şeffaf ve samimi içerik üreticileri ve buna olanak sağlayan markalar daima bir adım önde olacak…

Yazan: Eylül Deniz Kan

Paylaş