DİJİTAL İLETİŞİMİN EĞLENCELİ DİLİ: EMOJİLER

DİJİTAL İLETİŞİMİN EĞLENCELİ DİLİ: EMOJİLER
19 Aralık 2018

 

Emoji kullanımı, dijital ortamlardaki kullanıcılar ve markalar arasında popüler bir iletişim dili olmayı başardı. Peki, hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren emojileri kimin keşfettiğini, bu dilin ilk olarak nerede kullanıldığını biliyor musunuz?

Slovakya’da yapılan bir araştırmaya göre Jan Ladislaides isimli avukatın bir hukuk dosyasının içinde “gülen yüz” emojisi kullandığı ortaya çıktı. 17. yüzyıldan kalma evrakta yer alan gülen yüz, bize tarihteki ilk emojinin resmi bir evrakta kullanıldığını gösteriyor.

                                                                        

Emojiler, yaygın olarak 1997 yılından beri hayatımızda. Dünyanın emoji ile tanışması Shigetaka Kurita isimli bir yazılımcının yazdığı programın çalınmasını engellemek amacıyla 172 adet 12 x 12 piksel boyutunda ürettiği emojiyle başlıyor. Daha sonra emojilerin sıklıkla kullanıldığını gözlemleyen Nicolas Loufrani, renkli ve grafikli yüz ifadelerinin ilk deneme çalışmalarını yapıyor.

EMOJİLERİN GÜCÜ ADINA!

Emojiler hayatımıza girdikten sonra dijitalde kendimizi daha iyi ifade ediyor ve duygularımızı daha net belirtebiliyoruz. Hatta bazen sadece emojileri kullanarak kendimizi ifade etmek daha kolay oluyor değil mi? Sevincimizi, üzüntümüzü, kahkahamızı artık emojiler üstleniyor. Bir emoji yetiyor bazen kırık bir kalbi anlatmaya… 

Yapılan araştırmalara göre emoji ile paylaşılan bir içeriğin, emoji olmayan içeriklere göre daha yüksek beğeni aldığı ve akılda daha kalıcı olduğunu gösteriyor.

Toplamda 2.666 emoji olduğunu biliyoruz. Peki, bu emojilerin hangileri etkileşimi ve tıklama sayısını arttırıyor?

En Popolür 10 Emoji

 1. 👉
 2. 👇
 3. 😉
 4. 🎉
 5. 🤔
 6. 👏
 7. 🚀
 8. 🔥
 9. 🎄
 10.  👀

Etkileşimi Arttırmak İçin Kullanılan 10 Emoji

 1. 🙆
 2. 🍒
 3. 🐠
 4. 💃
 5. 🌤
 6. 💘
 7. 😔
 8. 💕
 9. 😢
 10. 💓

Emoji kullanımının sosyal medya başta olmak üzere birçok alanda size avantaj sağlayacağı araştırmalarla ispatlanmış durumda. Markaların odak noktası olan emojilerle son yıllarda eğlenceli projeler hayata geçirildi. Turkcell’in emoji karakterlerinden esinlenerek oluşturduğu Emocanlar’ı hepimiz hatırlıyoruz değil mi? :)

Siz de içeriklerinize daha fazla anlam ve duygu katmaya yardımcı olan emojiler ile etkili bir iletişim çalışması yapmak istiyorsanız, gelin tanışalım. 😎

Yazan: Özgü Çağıran

Paylaş