DİJİTAL GÜNDEM (9 OCAK - 15 OCAK 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (9 OCAK - 15 OCAK 2023)
16 Ocak 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (9 Ocak - 15 Ocak 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (9 Ocak - 15 Ocak 2023)

Ocak ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Meta'dan gençleri reklamlardan koruyacak hamle: Facebook ve Instagram'a kısıtlamalar geliyor!
  • Twitter, inaktif kullanıcı adlarını satışa çıkarabilir.
  • Instagram, alışveriş sekmesini navigasyon çubuğundan kaldırıyor.
  • Twitter'ın zaman akışı değişiyor.
  • TikTok, içerik üreticiler için yeni özelliğini duyurdu.
  • YouTube’dan tepki çeken reklam politikası için geri adım…
  • YouTube, TV kanalı olmak için hazırlanıyor! Dizi ve filmler yayınlanacak.

Meta'dan gençleri reklamlardan koruyacak hamle: Facebook ve Instagram'a kısıtlamalar geliyor!

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının çatı şirketi Meta, reklam ve genç kullanıcılar konusunda yeni bir hamle yapacağını duyurdu. ABD merkezli teknoloji devi, firmaların gösterdiği reklamlara kısıtlamalar getireceğini ifade etti. Artık şirketler, bu tarz reklamları göstermek için genç kullanıcıların verilerinden eskisi kadar çok yararlanamayacak. Meta’ya göre yenilikler, 18 yaş altı Instagram ve Facebook kullanıcılarını kapsayacak.

Twitter, inaktif kullanıcı adlarını satışa çıkarabilir.

Elon Musk’ın satın almasıyla birlikte gelirlerini artırmak için yeni modeller arayışına giren Twitter, bu kez kullanıcı adlarını açık artırma yoluyla satışa çıkarmayı değerlendiriyor. The New York Times’ın paylaştığı habere göre fikir, aralık ayından beri şirketin gündeminde…

Instagram, alışveriş sekmesini navigasyon çubuğundan kaldırıyor.

Instagram yardım merkezinde paylaştığı bir gönderi ile alışveriş sekmesini navigasyon çubuğundan kaldıracağını açıkladı. Şubat ayından itibaren yayına alınacak bu yeni değişiklikle birlikte, "oluştur" düğmesi navigasyon çubuğunun tam ortasına yerleşecek.

Alışveriş sekmesinin yerine ise Reels butonu gelecek. Bu noktada, Reels butonunun şu anda navigasyon çubuğunun tam ortasında yer aldığını belirtelim.

Twitter'ın zaman akışı değişiyor.

Elon Musk'ın satın alımından sonra uygulama içerisinde birçok değişikliğe giden Twitter’dan bir yeni özellik daha geliyor. Bu özellikle timeline üzerinde sol üst kısımda yer alacak olan yıldıza basan kullanıcılara "sana özel" ve "en son" olmak üzere iki farklı seçenek sunulacak. Kullanıcılar ise bu seçeneklerden birini seçerek içerik tercihinde bulunabilecek. "Sana özel" seçeneğinde kullanıcılar için önerilen tweet'ler yer alırken, "en son" seçeneğinde ise kullanıcıların takip ettiği hesapların güncel paylaşımları bulunacak.

TikTok, içerik üreticiler için yeni özelliğini duyurdu.

TikTok, içerik üreticilerinin gelirinin artması için Yetenek Yöneticisi Portalı özelliğini duyurdu. TikTok Creator Marketplace’in bir parçası olarak karşımıza çıkan Yetenek Yöneticisi Portalı, yeni hizmet ve içerik oluşturucu yetkilendirmesine sahip olacak. Bu portal anlaşma akışını yönetmek, yetenekleri adına sözleşme hazırlamak, yaratıcı geri bildirimleri işlemek, kampanya performansıyla ilgili çeşitli raporları ve ölçümleri incelemek için kullanılacak. Şirket, artık yalnızca on veya yüz binlerce takipçisi olan içerik oluşturucuların değil, aynı zamanda “ünlü seviyesindeki” içerik oluşturucuların da ihtiyaçlarına hizmet edeceklerini açıkladı.

YouTube’dan tepki çeken reklam politikası için geri adım...

Belirli içerik türlerini reklamverenler için daha uygun hale getirmek isteyen şirket, geçtiğimiz aylarda yeni yayın politikalarını içerik üreticiler ile paylaştı. YouTube’un reklamverenlere uygun içerik yönergelerinde yapılan bu değişiklik, platformun küfür ve şiddete yaklaşımında yeni bir dönemin başlamasını sağladı. Bazı içerik üreticilerin eski videoları, değişen kurallar nedeniyle para kazanmaya kapatıldı. Yapılan değişikliklere tepki gösteren YouTuber'lar, şirketin bu konuda geri adım atmasını sağladı.

YouTube, TV kanalı olmak için hazırlanıyor! Dizi ve filmler yayınlanacak.

Video akış devi YouTube, özellikle son yıllarda Netflix’in tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte çok kan kaybetti. Fakat platform, TV kanalı gibi dizi yayınlayarak bu problemi çözmek istiyor. Hatta bu yenilikle ilgili testlere bile başlamış durumda. YouTube, dizi ve filmleri bünyesinde yayınlamak için gerekli medya firmalarıyla görüşme yapmaya başladı. Teknoloji devi, bir yandan da ek olarak yenilikle ilgili sınırlı kullanıcıda testlere başladı. Bu nedenle kısa süre içinde dizilerden filmlere hatta televizyon programlarına kadar birçok yayın yapması bekleniyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 9 Ocak - 15 Ocak 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş