Dijital Gündem (9 Eylül - 15 Eylül 2022)

Dijital Gündem (9 Eylül - 15 Eylül 2022)
16 Eylül 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (9 Eylül – 15 Eylül 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (9 Eylül – 15 Eylül 2022)

Eylül ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Youtube’dan arka arkaya 5 reklam!
  • TikTok yeni özelliğini duyurdu: TikTok Now
  • Instagram, yeni özelliği ‘’Gifts’’ üzerinde çalışmaya başladı.
  • Instagram Reels’ın TikTok karşısındaki durumu Meta raporuna yansıdı.

 

Youtube’dan arka arkaya 5 reklam!

Dünyanın en büyük içerik platformlarından biri olan Youtube, Premium abonesi olmayan kullanıcıları için uygulama kullanımını her geçen gün güçleştiriyor. Şirket, Premium olmayan aboneleri için ilk aşamada 5 saniye kadar süren 1 reklam koyabiliyorken, şu anda platformda 10 saniyeyi geçen arka arkaya 2 reklam koyabiliyor. Son bilgilere göre şirket, Premium olmayan üyeleri için şimdi de arka arkaya 5 reklam göstermek için test çalışmalarına başladı.

TikTok yeni özelliğini duyurdu: TikTok Now

Yeni özelliklerini sıklıkla paylaşan TikTok, kullanıcı deneyimine spontane bir yaklaşım kazandırmayı hedefleyen başka bir özelliğiyle karşımıza çıkıyor. TikTok Now olarak duyurulan bu yeni formatla birlikte kullanıcılar, telefonlarının ön ve arka kameralarını aynı anda kullanarak 10 saniyelik videolar veya fotoğraflar paylaşabilecek. Henüz test aşamasında olan özelliğin, yakın zamanda kullanıcılarla buluşturulması beklenmekte.

Instagram, yeni özelliği ‘’Gifts’’ üzerinde çalışmaya başladı.

Instagram, içerik üreticilerinin para kazanabileceği ‘’Gifts’’ özelliği üzerinde çalışmalara başladı. Sadece Reels videoları için geçerli olacak bu özellik, şimdilik belirli bir kitle üzerinde denenecek ve başarıya ulaşması durumunda tüm kullanıcılarla buluşturulacak. Kullanıcılar, bu yeni ‘’Gifts’’ özelliği sayesinde birbirlerine hediye olarak para gönderebilecek ve gönderilen paralar belirlenen ödeme yöntemiyle birlikte banka hesaplarına aktarılabilecek.

Instagram Reels’ın TikTok karşısındaki durumu Meta raporuna yansıdı.

Yakın zamanda tüm sosyal medya sektörünü şekillendiren TikTok, pek çok şirketin kendisinin klonu özellikler geliştirmesine yol açtı. TikTok’un bu yükselişi karşısında gücünü kaybetmek istemeyen Meta, Facebook ve Instagram’da Reels özelliğini geliştirse de pek başarılı olduğu söylenemez. ‘’Creators x Reels State of the Union 2022’’ adı verilen raporda, TikTok kullanıcıları günlük ortalama 197,8 milyon saat içerik üretirken, Reels kullanıcılarının günlük içerik tüketim ortalamaları 17,6 milyon saat…

 

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 9 Eylül – 15 Eylül 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş