Dijital Gündem (8 Temmuz - 14 Temmuz 2022)

Dijital Gündem (8 Temmuz -  14 Temmuz 2022)
15 Temmuz 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (8 Temmuz – 14 Temmuz 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (8 Temmuz – 14 Temmuz 2022)

Temmuz ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter, Elon Musk'a dava açtı
  • Twitter’dan işitsel desteği artıran özellikler geliyor
  • “Facebook ile giriş yap” seçeneği, yerini Metaverse ID sistemine bırakıyor
  • Instagram canlı yayın özelliğini genişletiyor
  • Snapchat’te içerik üreticilerinin NFT’leri AR filtrelerine dönüştürülüyor

Twitter, Elon Musk'a dava açtı

Twitter ve Elon Musk arasındaki gerginlik hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin satış anlaşmasındaki birçok maddeyi ihlal etmesi sebebiyle 44 milyar dolarlık anlaşmadan çekilen Elon Musk, Twitter’ın ilginç hamlesiyle karşı karşıya geldi. Bu hamleye göre Musk, Twitter’ın anlaşmayı ihlal ettiğini kanıtlayamazsa şirkete 1 milyar dolarlık ayrılık ücreti ödeyecek. Basında büyük yankı uyandıran bu gelişme sonrasında, sosyal medya devinin Elon Musk’a dava açtığı öğrenildi. Mahkemeye sunulan dilekçede Musk’ın Twitter hakkında kötü ithamlarda bulunması dolayısıyla Twitter hisselerinde düşüş yaşandığı ve bunun da ticari riske yol açtığı belirtildi.

Twitter'dan işitsel desteği artıran özellik geliyor

Twitter, platformun görme engelli kullanıcılar için daha erişilebilir hale gelmesini sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Platformda kısa süre içinde tüm kullanıcıların erişimine açılması beklenen bu yeni özellik ile birlikte fotoğraf içeren gönderiler başta olmak üzere tüm paylaşımlara alternatif metin eklenebilecek. Bir görüntünün neyi içerdiğinin yazılı açıklaması olan alternatif metinler, ekran okuyucu kullanan kullanıcılara büyük bir fayda sağlayacak.

"Facebook ile giriş yap" seçeneği, yerini Metaverse ID sistemine bırakıyor

Metaverse vizyona uygun olarak adını Meta olarak değiştiren Facebook, uygulamalarını Facebook ile ilişkilendirmeyi kesmeye hazırlanıyor. Öyle ki şirket, önümüzdeki aydan itibaren sanal gerçeklik (VR) cihazları için kullanıcılara “Meta hesabıyla giriş” seçeneği sunmaya başlayacak. Kullanıcılar ise Quest cihazları üzerinden Meta hesabı oluşturup bu seçeneği kullanabilecek.

Instagram canlı yayın özelliğini genişletiyor

Instagram, masaüstü özelliklerini geliştirmeye her geçen gün devam ediyor. Şirket tarafından yapılan son açıklamalara göre, artık platformun masaüstü sürümünde canlı yayın yapmak mümkün olacak. Kullanıcılar, Instagram Live Producer sayesinde OBS veya Streamlabs gibi programlar aracılığıyla canlı yayın başlatabilecek. Instagram, bu yeni özelliğiyle Youtube ve Twitch platformlarına da rakip olmaya hazırlanıyor.

Snapchat'te içerik üreticilerinin NFT'leri AR filtrelerine dönüştürülüyor

Snapchat, NFT’lerin AR filtresi olarak gösterilebilmesi için harekete geçti. Filtrelerin test süreci, Ağustos’ta sınırlı sayıdaki içerik üreticisiyle başlayacak. Test sürecine dahil olan içerik üreticileri, başka bir platformda ürettikleri NFT’leri Snapchat’e AR filtresi olarak aktarabilecek ve bu özellik için herhangi bir ücret ödemeyecekler.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 8 Temmuz – 14 Temmuz 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş