Dijital Gündem (8 Nisan - 14 Nisan 2022)

Dijital Gündem (8 Nisan - 14 Nisan 2022)
15 Nisan 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (8 Nisan – 14 Nisan 2022) yine hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (8 Nisan – 14 Nisan 2022) yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı pek çok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (8 Nisan – 14 Nisan 2022)

Nisan ayının ikinci haftasının sonuna geldiğimiz bu günlerde sosyal ağlar, dijital mecralar ve teknolojik gelişmeler özelinde birçok gelişmeyi “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Buna göre bu haftanın (8 Nisan – 14 Nisan 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı;

  • Twitter’a Resim Açıklaması Özelliği
  • WhatsApp Dosya Transferinde Süre Bilgisi Geliyor
  • Elon Musk Twitter’ın Tamamını Satın Alıyor
  • Google’dan Çevre Dostu Ofis
  • TikTok’a Dislike Özelliği Geliyor
  • Apple’dan Facebook’u Üzecek Güncelleme
  • YouTube’a Yorum Denetimi
  • Metaverse’ün İlk Evsizi Will

Twitter’a Resim Açıklaması Özelliği

Twitter’da, uzun zamandır beklediğimiz özellik sonunda geldi! Geçtiğimiz zamanlarda 140 olan karakter sınırının 280 karaktere yükseltilmesiyle daha uzun paylaşımlar yapabildiğimiz Twitter, bu sınırı daha da esnetmek için “resim açıklaması özelliği”ni kullanıcılara sundu. Twitter’ın resmi blogunda belirtildiği üzere, paylaşılan görsellere maksimum 1000 karakterli bilgi notu eklenebilecek. Bu da toplamda 1280 karaktere kadar paylaşım yapılabileceği anlamına geliyor.

WhatsApp Dosya Transferinde Süre Bilgisi Geliyor

Kısa süre önce maksimum 100 MB olan dosya paylaşım sınırını 2 GB’a kadar yükselten WhatsApp, çok geçmeden bir sorunu daha çözüme kavuşturmak için hazırlıklara başladı. WhatsApp, yeni güncellemeyle birlikte bir dosyanın karşı tarafa tahmini olarak ne kadar sürede iletileceğini kullanıcıya haber verecek. Dosya aktarılırken kullanıcılara gösterilen “tahmini varış süresi” bilgisine WhatsApp’ı beta sürümünde erişilebiliyor. Yapılan testlerin akabinde özelliğin tüm kullanıcılar için aktif edileceği düşünülür.

Elon Musk Twitter’ın Tamamını Satın Alıyor

Elon Musk’ın Twitter hamleleri hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Twitter hisselerinin %9,2’lik kısmını satın alarak gündeme gelen Musk, şimdi de şirketin tamamını satın almaya hazırlanıyor. Elon Musk, kamuoyuna yansıyan son bilgilere göre Twitter’ı hisse başına 54.20 dolar ödeyerek yaklaşık 43 milyar dolara satın almak için teklifte bulundu.

Google’dan Çevre Dostu Ofis

Son beş yıl içinde 26 eyalette bulunan ofislerine ve veri merkezlerine yüklü bir miktarda yatırım yapan Google, 2022 sonuna kadar bu yatırımlarını genişleterek 9.5 milyar dolar daha ekleyeceğini açıkladı. Şirket, 2030 yılına kadar karbon emisyonunu sıfıra indirme hedefinin ilk adımını veri merkezlerine yapılacak olan yeni yatırımlarla atacak.

TikTok’a Dislike Özelliği Geliyor

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından olan TikTok, içerik denetleme sistemini güçlendirmeyi sürdürüyor. Kamuoyuna yansıyan bilgiye göre TikTok yakın zamanda kullanıcılara yeni bir geri bildirim seçeneği sunmak üzere testlere başladı. Platforma dislike özelliğini getirmeye hazırlanan TikTok, bu sayede kullanıcıların alakasız veya uygunsuz gördükleri yorumları belirtmelerini sağlayacak. Bu durumla birlikte kullanıcılar TikTok’ta daha fazla kontrol sahibi olabilecekler.

Apple’dan Facebook’u Üzecek Güncelleme

iOS güncellemesiyle Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliğini kullanıma sunan Apple, başta Facebook olmak üzere birçok platformu zarara uğratacak gibi görünüyor. Kişilerin uygulama içindeki hareketlerini takip etmeyi engelleyen bu özellik ile birlikte platformlar artık kullanıcıların ilgi alanlarına göre reklam sunamayacak. Analistlere göre Apple’ın bu hamlesi sebebiyle Facebook 2022 yılında toplam 12,8 milyar dolar gelir kaybedebilir. Bu arada Uygulama İzleme Şeffaflığı nedeniyle zarara uğrayacak tek sosyal ağ Facebook olmasa da, %81 oranla en büyük kaybı yaşayan platformun Facebook olacağı düşünülüyor.

YouTube’a Yorum Denetimi

YouTube, içerik üreticilerinin kontrolünü artıracak yeni bir sistemi test ediyor. İçerik üreticileri, bundan önce olumsuz yorumların önüne geçmek adına yorum özelliğini sınırlandırıyordu. Bu da katılım oranının düşmesine sebep oluyordu. Ancak uygunsuz yorumların otomatik olarak incelemeye alınacağı bu sistemle birlikte, içerik üreticileri etkileşimleri düşürmeden rahatsız edici yorumların önüne geçebilecekler.

Metaverse’ün İlk Evsizi Will

Her gün yeni bir gelişmeye şahit olduğumuz Metaverse’te bu kez çok şaşırtıcı bir durum yaşandı. Fransız sivil toplum kuruluşu Entourage, TWA Paris ile yeni bir kampanya yayınladı. Metaverse’e harcanan paraların aslında gerçek dünyanın sorunlarına çözüm olabileceğinin altını çizen bu kampanya, içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini göz ardı etmememiz gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlatmış oldu. Kampanyanın çıkış noktası olan evsizlik sorununa ise sanal dünyada yaratılan evsiz Will karakteri ile farkındalık oluşturuluyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de 8 Nisan – 14 Nisan 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık. Sonraki hafta yine dijital dünyaya dair gelişmeleri hazırlayıp aktarıyor olacağız. Bu arada, Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem aynı zamanda YouTube ve Spotify başta olmak üzere tüm video ve müzik platformlarında eş zamanlı olarak yayınlanıyor!

Dijital Gündem’i YouTube’da izlemek için buraya tıklayın.

Dijital Gündem’i Spotify’da dinlemek için buraya tıklayın.

 

Paylaş