DİJİTAL GÜNDEM (8 MAYIS - 14 MAYIS 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (8 MAYIS - 14 MAYIS 2023)
15 Mayıs 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (8 Mayıs - 14 Mayıs 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (8 Mayıs - 14 Mayıs 2023)

Mayıs ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp, çok beklenen o özelliği sonunda getiriyor!
  • Twitter'a WhatsApp benzeri yeni özellikler!
  • Twitter’dan küçük işletmelere daha uygun fiyatlı abonelik modeli!
  • Twitter, Circle hatasını düzeltti.
  • Tanınmış karakterler ile sohbet etmenizi sağlayan yapay zeka uygulaması: Superchat

WhatsApp, çok beklenen o özelliği sonunda getiriyor!

WhatsApp Web‘in en son beta sürümüyle birlikte, düzenleme düğmesi kullanıma sunuldu. Yeni seçenekle birlikte yazım hatalarınızı ya da baştan aşağı değiştirmek istediğiniz mesajları düzenleyebileceksiniz. Sohbetteki herkes, mesajın yanında metnin sonradan değiştirildiğini anlayabilmek için “düzenlendi” rozetini görecek. Ayrıca mesaj düzenleme süresi sadece 15 dakika… Bu nedenle mesajı düzenlemek için kısıtlı bir vaktiniz var.

Twitter'a WhatsApp benzeri yeni özellikler!

Elon Musk, daha önce Twitter'daki doğrudan mesaj sistemine, WhatsApp'ta olduğu gibi uçtan uca şifreleme özelliğinin ekleneceğini açıklamıştı. Bu haberden sonra platformun mesajlaşma sisteminde bir dizi yenilik olduğu görüldü.

Elon Musk, mesajların uçtan uca şifrelendiğini, "Kafama silah dayansa bile mesajlarınızı göremem" açıklamasıyla ilginç bir şekilde duyurdu. Bunun yanında WhatsApp'ın bu konuda yeterince güvenilir olmadığını da ima etti.

Daha önce, platformda WhatsApp'taki gibi bir mesajı alıntılayarak yanıtlama özelliği bulunmuyordu. Kullanıcılar sadece en son mesaja dokunarak "yanıtla" seçeneğiyle karşılaşabiliyorlardı. Ayrıca, kullanıcılar mesajlara sadece birkaç emoji ile tepki verebiliyorlardı. Ancak Twitter'ın açıklamasına göre artık kullanıcılar istedikleri mesajı WhatsApp'taki gibi alıntılayabilecek ve istedikleri emoji ile tepki verebilecekler.

Twitter’dan küçük işletmelere daha uygun fiyatlı abonelik modeli!

Twitter CEO’su Elon Musk, yaptığı paylaşımda Twitter’ın küçük işletmeler için daha uygun fiyatlı bir abonelik modeli üzerinde çalıştığını söyledi. Dolandırıcılık olmasını engellemek için şirketlerin katılım tarihlerini iyi incelemeleri gerektiğini ifade eden Musk, abonelik modelinin maliyeti, hangi şirketlerin buna hak kazanabileceği ve Twitter’ın bu yeni modeli ne zaman başlatmayı planladığı hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

Twitter, Circle hatasını düzeltti.

Twitter, Instagram’ın ‘Yakın Arkadaşlar’ özelliğine benzer olan ve sadece belirli kişilerle tweet paylaşılmasını sağlayan “Circle” adlı özelliğini kullanıma sunmuştu. Fakat Nisan ayı itibarıyla bazı kullanıcılar Circle’da yakın arkadaşlar listesi ile paylaştıkları tweetlerin herkese açık halde olduğunu bildirdi.

Fortune’da yer alan habere göre Twitter, bu durumdan etkilenen kullanıcılara cuma günü bir bilgilendirme e-postası gönderdi. E-postada yapılan açıklama şöyle: “Nisan 2023’te bir güvenlik hatası, paylaştığınız tweetlerin ‘Twitter Circle’ ile sınırlı olması gerekirken, Circle’ınızın dışındaki kullanıcıların tweetlerinizi görmesine sebep olmuş olabilir. Bu sorun güvenlik ekibimiz tarafından tespit edildi ve tweetlerin artık Circle’ınızın dışında görünmemesi için hemen düzeltildi.”

Tanınmış karakterler ile sohbet etmenizi sağlayan yapay zeka uygulaması: Superchat

ChatGPT destekli bir uygulama olan Superchat, ünlü iş insanları, liderler, dizi ve sinema dünyasında kült haline gelen karakterler ile sohbet etmenizi sağlıyor. Özellikle araştırmak istediğiniz belli konular mevcut ise Superchat, öğrenmenin eğlenceli bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Buna ek olarak uygulama, sesli mesaj özelliği de sunuyor. Böylece karakterlerle sesli mesaj üzerinden iletişim kurabiliyorsunuz. Doğrudan Türkçe dil desteği ile kullanabildiğiniz uygulamada, karakterlerin telaffuzlarının henüz beklentinin altında kaldığını söyleyebiliriz.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 8 Mayıs - 14 Mayıs 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş