Dijital Gündem (7 Ekim - 13 Ekim 2022)

Dijital Gündem (7 Ekim - 13 Ekim 2022)
14 Ekim 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (7 Ekim – 13 Ekim 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (7 Ekim – 13 Ekim 2022)

Ekim ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Youtube’a ‘’handle’’ sistemi geliyor!
  • Twitter’dan ‘’bahsetme’’ sisteminde faydalı güncelleme!
  • WhatsApp, grup sohbetlerinde katılımcı sayısını iki katına çıkaracak!
  • BeReal şaşırttı!

Youtube’a ‘’handle’’ sistemi geliyor!

Pek çok sosyal medya platformu tarafından kullanılan handle’lar, aramaları kolaylaştırmak ve kullanıcıları ayrıştırmak için Youtube’a da geliyor! Şirket, hem kullanıcıların etiketlenmeleri hem de Shorts videolarında tanınırlığı artırmak için handle’ların işe yarayacağını düşünüyor. Yakın zamanda içerik üreticileriyle iletişime geçerek, üreticilerin handle almaları gerektiğine, almamaları halinde kanal isimlerine göre atanan handle’larla karşılaşacaklarına dikkat çeken şirket, atanan handle’ların daha sonra değiştirilebilir olacağını da belirtiyor.

Twitter’dan ‘’bahsetme’’ sisteminde faydalı güncelleme!

Twitter kullanıcıları ‘’@’’ işaretiyle birbirlerinden bahsedebiliyordu ancak son zamanlarda bu özelliği kötüye kullananlar bulunuyordu. Şirket, yeni dönemde kullanıcılara ‘’bahsetme’’ konusunda seçim şansı sunacak. Bu güncellemeyle birlikte, kullanıcıların sizden bahsedilmesini engelleyebilecek ve sadece takip ettiğiniz kişilerin sizden bahsetmesine izin verebileceksiniz.

WhatsApp, grup sohbetlerinde katılımcı sayısını iki katına çıkaracak!

WPBeta’nın yayınladığı bir habere göre, şu an 512 kişinin katılabildiği WhatsApp grup sohbetlerinde katılımcı sayısı 1024’e çıkarılacak. Öte yandan, bu sayı her ne kadar yüksek gibi görünse de rakipleri arasında en güçlüsü olarak kabul edilen Telegram, grup sohbetlerinde 200 bin kişiyi buluşturuyor.

BeReal şaşırttı!

Araştırma şirketi Sensor Tower’ın gerçekleştirdiği analiz sonucu, indirme rekoru kıran BeReal uygulamasının aktif kullanıcı sayısının yüzde 9 olması dikkat çekti. Uygulama, dünya genelinde 50 milyondan fazla indirilmesine rağmen, yalnızca kullanıcıların yüzde 9’luk kısmı uygulamaya her gün giriş yapıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 7 Ekim – 13 Ekim 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş