Dijital Gündem (6 Mayıs - 12 Mayıs 2022)

Dijital Gündem (6 Mayıs - 12 Mayıs 2022)
12 Mayıs 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (6 Mayıs – 12 Mayıs 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (6 Mayıs – 12 Mayıs 2022) yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı birçok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (6 Mayıs – 12 Mayıs 2022)

Mayıs ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunlara “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Buna göre bu haftanın (6 Mayıs – 12 Mayıs 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter’dan Kopyalanmış Tweet’lere Yaptırım Hamlesi
  • Instagram’a NFT Koleksiyonları Geliyor
  • Tweet’ler Artık Düzenlenebilecek, Ama Bir Şartla
  • Facebook Konum Takibi Yapan Uygulamaları Kaldırıyor

Twitter’dan Kopyalanmış Tweet’lere Yaptırım Hamlesi

Geçtiğimiz günlerde, Twitter Güvenlik’in resmi hesabından bir açıklama yapıldı. Spam içerikler için planlanan yeni politika kapsamında, kopyalanmış tweet paylaşan hesaplar için yaptırım uygulanacağı açıklandı. Yeni politikaya göre, paylaşılan tweet’lerde hak ihlali tespit edilirse bu içerikler “En İyiler” ve “Trendler” kısmında gösterilmeyecek ve bu içerik sahipleri, onları takip etmeyenlerin zaman tünelinde önerilmeyecek. Bunlara ek olarak yapılan açıklamada, hak ihlali olan içerikleri gören kullanıcıların işlem yapmak üzere tweet’lerde yer alan “Bildir” seçeneğine tıklamaları önerildi.

Instagram’a NFT Koleksiyonları Geliyor

İnternet ortamında bir benzeri daha olmayan varlıkların blok zincirde işlenmesiyle oluşan NFT’ler, gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer etmeye devam ediyor. Metaverse sebebiyle geçtiğimiz yıl adını Meta ile değiştiren Facebook, bünyesinde bulunan Instagram’a NFT’lerin geleceğini açıklamıştı. Yaşanan son gelişme, bunun beklediğimizden daha erken gerçekleşebileceğini gösterdi.

Bazı haber kanalları, şirketin bazı kripto para entegrasyonlarıyla NFT’lerin dijital platforma giriş yapacağını duyurdu. Edinen diğer bilgilere göre, platformda NFT paylaşmanın herhangi bir ücrete tabi olmayacağı biliniyor. Bu haberler üzerine Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram için NFT koleksiyonlarının testlerine bu hafta başlanacağını doğruladı.

Tweet’ler Artık Düzenlenebilecek, Ama Bir Şartla

Elon Musk’ın platformu satın almasıyla adeta bir numaralı gündem haline gelen Twitter’da yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Bazı yazılımcılar tarafından yapılan ekran paylaşımlarına göre, uzun zamandır beklenen tweet düzenleme özelliği sonunda geliyor! Paylaşılan ekran görüntülerinde, paylaşılan tweet’lere “Edit Tweet” adlı yeni bir buton ekleneceği görülüyor. Ama bu özellik, bazı kısıtlamalarla birlikte geliyor olabilir. Yazılımcıların Twitter kodlarından edindikleri bilgiler, tweet düzenlemelerinin yalnızca ilk 30 dakika boyunca yapılabileceği yönünde. Yani yapılan paylaşımlar, 30 dakikadan sonra düzenlenemeyecek.

Facebook Konum Takibi Yapan Uygulamaları Kaldırıyor

Facebook, coğrafi konum takibi yapan bazı uygulamaları platformdan kaldırma kararı aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan şirket temsilcileri, bu uygulamaların ay sonunda kaldırılacağını doğruladı. Kaldırılacak olan uygulamalar arasında “Yakın Arkadaşlar” ve anlık hava durumu uyarıları yapan ve konumunuzu gerçek zamanlı izleyen özellikler yer alıyor. Gelişmeler bu yönde olsa da Facebook, coğrafi konum verilerini toplamayı durdurmayacak. Veri politikalarına uygun bir şekilde kullanıcı deneyimini geliştirmek adına bu tarz veriler toplanmaya ve işlenmeye devam edecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 6 Mayıs – 12 Mayıs 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor! Bizi YouTube ve Spotify'dan takip edebilirsiniz! 

Paylaş