DİJİTAL GÜNDEM (6 MART - 12 MART 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (6 MART - 12 MART 2023)
13 Mart 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (6 Mart - 12 Mart 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (6 Mart - 12 Mart 2023)

Mart ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Siri’ye veda: Apple ekosistemine ChatGPT eklendi!
  • Twitter Blue, Türkiye'deki kullanıcılara açıldı.
  • Spotify tasarım değişikliğine gidiyor.
  • Google Translate artık görsellerin üzerindeki yazıları da çeviriyor.
  • ChatGPT Slack’e geliyor!
  • WhatsApp, spam aramalara karşı savaş açtı!
  • YouTube, videolardaki reklamları kaldırıyor!
  • Twitter DM’lere uçtan uca şifreleme özelliği geliyor.
  • WhatsApp’tan ayıp olmasın diye çıkamadığınız gruplar için yeni özellik!

Siri’ye veda: Apple ekosistemine ChatGPT eklendi!

Son ayların en büyük yapay zeka projelerinden biri olan sohbet botu ChatGPT, Apple ekosistemi ile entegre hale geliyor. Apple kullanıcıları, MacGPT ve watchGPT isimli iki yeni uygulama aracılığıyla ChatGPT’yi kendi cihazlarında deneyimleyebilir.

MacGPT, macOS arayüzüne yapay zekayı entegre ediyor. macOS menü çubuğuna ChatGPT desteği ekleyen bu ücretsiz uygulama, kullanıcılara masaüstünden ayrılmadan birçok şeyi yapma fırsatı tanıyor. Uygulama, ChatGPT’yi web tarayıcısına yükleyerek soru sormayı ve yanıt almayı kolaylaştırıyor.

Twitter Blue, Türkiye'deki kullanıcılara açıldı.

Twitter Blue, yaklaşık 1 hafta önce 20 ülkeye açılmıştı. Bu ülkeler arasında Hollanda, Polonya, İrlanda, Belçika, İsveç, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Danimarka, Yunanistan, Avusturya, Macaristan, Bulgaristan, Litvanya, Slovakya, Letonya, Slovenya, Estonya, Hırvatistan, Lüksemburg, Malta ve Kıbrıs yer alıyordu. Şimdi bu ülkelere Türkiye de eklenmiş oldu.

Şu an için yalnızca iOS kullanıcılarının satın alabildiği Twitter Blue, henüz Türkiye'deki Android kullanıcılarına açık değil. Twitter Blue'nun iOS ve web sürümü ise farklı fiyat seçenekleriyle kullanıcılarla buluşuyor. Twitter Blue'nun iOS sürümü aylık 209 TL ve yıllık 2.199 TL ile kullanıcıların ilgisine sunuluyor. iOS sürümünde yıllık abonelik alanlara ise yüzde 12 indirim veriliyor.

Spotify tasarım değişikliğine gidiyor.

Spotify, online olarak gerçekleştirdiği Stream On 2023 etkinliğinde platforma gelecek olan bazı yenilikleri paylaştı. Bu yeniliklerden bir tanesi, köklü bir tasarım değişikliğine gidileceği konusuydu. Yapılacak olan değişiklik ile Spotify'ın ana sayfası büyük ölçüde değişiyor ve platform, TikTok benzeri bir akış sayfasına dönüşüyor.

İçerik oluşturucular için görünürlüğü artırmayı amaçlayan mobil uygulamada, şarkı ve podcast görselleri ön plana çıkarken dikey olarak kaydırılabilir bir "Keşfet" sekmesi de yer alıyor. Tasarımda öne çıkan Keşfet sekmesi, aşağı kaydırdıkça müzik ve podcast'leri ön izleme olarak sunacak.

Google Translate artık görsellerin üzerindeki yazıları da çeviriyor.

Google Translate’in yeni özelliğiyle fotoğraflardaki yazılar da çevriliyor. Yeni eklenen “Görseller” sekmesine fotoğraf eklendiğinde görselde yer alan yazılar otomatik olarak istenen dile dönüştürülüyor. Orijinali göster butonunu açıldığında da iki versiyonu birden görüntüleyerek karşılaştırmak mümkün oluyor. Söz konusu güncellemede yurt dışına seyahat edenlerin hayatını kolaylaştırmak için Google Lens’in geliştirdiği gerçek zamanlı çeviri imkanı sunan AR teknolojisi var. Kamera aracılığıyla kullanılan bu teknoloji, sokak tabelalarından yemek menülerine pek çok kritik çeviri ihtiyacını karşılıyor.

ChatGPT Slack’e geliyor!

OpenAI’ın popüler yapay zekâ uygulaması ChatGPT’de gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor. Salesforce ve OpenAI iş birliğinde geliştirilen yeni bir ChatGPT modeli, Slack uygulamalarının arasına katıldı. Salesforce’a göre yeni araç, “anında konuşma özetleri, araştırma araçları ve doğrudan Slack’te yazma yardımı sağlamak” için AI sohbet robotunu kullanacak.

WhatsApp, spam aramalara karşı savaş açtı!

İlk mesajlaşma uygulaması olarak ortaya çıkan WhatsApp, her geçen gün yeni özellikleriyle karşımıza çıkıyor. Özellikle de bilinmeyen numaralar üzerinden gelen WhatsApp aramaları, güvenlik açısından tehdit oluşturuyor. WhatsApp da bunu önlemek için “bilinmeyen arayanları sustur” özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özelliğe göre WhatsApp, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları kabul edecek ve sessize alacak. Fakat bu aramalar, arama geçmişinde ya da bildirimlerde görünmeye devam edecek.

YouTube videolardaki reklamları kaldırıyor!

YouTube artık gündelik hayatımızda büyük bir yer kazandı. Gerek video izlemek için gerek müzik dinlemek için olsun günün birçok saatini bu platformda geçiriyoruz. YouTube ise bu kadar kullanılan bir platform olduğunun farkında ve kendini sürekli güncelliyor.

Reklamsız deneyim için “Premium” özelliğini kullanıma sunan YouTube, şimdi de web reklamlarını düzenleme kararı aldı. Youtube, Premium deneyimi kadar olmasa da bu düzenleme ile kullanıcılara daha az video kesintisi ve daha akıcı video kalitesi sunacaklarını belirtti.

Twitter DM’lere uçtan uca şifreleme özelliği geliyor.

Elon Musk, attığı tweet ile Twitter DM’lere yeni özelliklerin geleceğini duyurdu. Yeni gelen “uçtan uca şifreleme” özelliği ile mesajların içeriklerine Twitter çalışanları dahil kimse ulaşamayacak. Twitter ayrıca bir mesajı alıntılayarak cevap verme ve mesaja istenen emojiyle tepki bırakmayı da mümkün kılacak.

WhatsApp’tan ayıp olmasın diye çıkamadığınız gruplar için yeni özellik!

WABetaInfo’nun bugün paylaştığı blog yazısına göre WhatsApp, ‘’Süresi Dolan Gruplar’’ adlı yeni bir özellik geliştiriyor. Süresi Dolan Gruplar özelliğiyle kullanıcılar, o grup için bir son kullanma tarihi belirleyecek. Bu özellik sayesinde WhatsApp grup katılımcısının belirlediği tarihte grup, kendi kendini imha edecek. Fakat belirtmek gerekiyor bu seçilen tarih, yalnızca seçen grup katılımcısı tarafından geçerli olacak. Diğer grup katılımcıları, kendi için ayrı bir tarih seçebilecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 6 Mart - 12 Mart 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş