Dijital Gündem (5 Ağustos - 11 Ağustos 2022)

Dijital Gündem (5 Ağustos - 11 Ağustos 2022)
12 Ağustos 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (5 Ağustos – 11 Ağustos 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (5 Ağustos – 11 Ağustos 2022)

Ağustos ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp, mesajları silmek için gereken süreyi artırdı
  • Instagram, paylaşım planlama özelliğini geliştirdiğini duyurdu
  • Twitter, geçici şifre özelliğini kullanıcılara sundu
  • TikTok, arama özelliğini geliştirerek Google’a rakip olabilir

WhatsApp, mesajları silmek için gereken süreyi artırdı

2009 yılından bu yana dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, oldukça önemli bir gelişmeyi Twitter üzerinden kullanıcılarıyla paylaştı. Birçok uygulamada da mevcut olan mesaj silme özelliği, WhatsApp için 68 dakika ile sınırlıydı. Yapılan güncellemeyle beraber, kullanıcıların gönderilen mesajları silmek için 2 gün 12 saati olacak.

Instagram, paylaşım planlama özelliğini geliştirdiğini duyurdu

Artık sosyal medya kullanıcılarının birçoğu, gelecek tarihli paylaşımlar planlayabilecekleri, belirtilen gün ve saatte paylaşımların otomatik olarak gerçekleşeceği uygulamalar kullanıyor. Instagram, uygulamasına ekleyeceği yeni bir özellik ile direkt olarak kullanıcıların dikkatini çekti. Bu güncellemeyle beraber, uygulama içinde istenilen gün ve saate planlama yapılabilecek ve otomatik olarak paylaşım gerçekleşecek.

Twitter, geçici şifre özelliğini kullanıcılara sundu

Twitter, yeni özellikler üzerinde çalışmaya devam ederken, bir süredir geliştirdiği “geçici şifre” özelliğini kullanıcılarına sundu. Bu uygulamayla, şifre çalınma oranını sıfıra indirmeyi hedefleyen Twitter, bot hesapların da önüne geçebilecek. Geçici şifre özelliği, kullanıcıların şifrelerini kötü amaçlı yazılımlardan da koruyor olacak.

TikTok, arama özelliğini geliştirerek Google’a rakip olabilir

Son zamanların en popüler uygulaması olan TikTok, uygulama içinde yaptığı güncellemeyle kullanıcılarına yepyeni bir soluk getirdi. Bu güncellemeyle, özellikle Z kuşağı tarafından arama motoru olarak kullanılan uygulama, akıllarda “Google’a rakip mi olacak?” sorusunu uyandırdı. Uzun zamandır arama motoru pazarına hakim olan Google, her gün 5,6 milyar arama gerçekleştirerek rakip platformları açık ara farkla geride bırakıyordu. Ancak yakın zamanda yaşanan gelişmeler neticesinde, Google’ın arama motoru sıralamasındaki birinciliğini kaybedebileceği ihtimalini görmek mümkün…

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 5 Ağustos – 11 Ağustos 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş