Dijital Gündem (30 Eylül - 06 Ekim 2022)

Dijital Gündem (30 Eylül - 06 Ekim 2022)
07 Ekim 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (30 Eylül – 06 Ekim 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (30 Eylül – 06 Ekim 2022)

Ekim ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • TikTok’ta tekrar alışveriş dönemi!
  • Elon Musk, Twitter’ı satın alma teklifini yeniden sundu!
  • Facebook’a yeni akış özelleştirme yöntemi!
  • Instagram da reklam çılgınlığının kurbanlarından!
  • Twitter’dan tek tweet’te farklı formata sahip içerikleri paylaşmaya izin!

TikTok’ta tekrar alışveriş dönemi!

Günümüzün en popüler video paylaşım platformu TikTok, ilk olarak İngiltere’de test ettiği canlı alışveriş deneyiminin başarısızlığından sonra, bu özelliği daha fazla ülkeye sunma kararı aldı. Özelliğin daha fazla bölgede genişlemesi, ürünlerini TikTok platformu üzerinden satmak isteyen markaların ve fenomenlerin yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Elon Musk, Twitter’ı satın alma teklifini yeniden sundu!

Musk, Twitter’ı hisse başına 54,2 dolardan toplam 44 milyar dolara satın almak için, ilk teklifindeki şartlar koşuluyla yeniden teklifte bulundu. Twitter, Musk’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na teklifi hafta başında mektupla ilettiğini doğruladı. Şirket, satışı kararlaştırılan koşullarla gerçekleştirme niyetinde olduklarını açıkladı.

Facebook’a yeni akış özelleştirme yöntemi!

Meta çatısı altında yer alan Facebook, geçtiğimiz günlerde yeni bir özellik getirdiğini duyurdu. Yeni özellikle birlikte kullanıcılara, ana ekran akışlarını daha iyi şekilde özelleştirebilme imkanı sunuldu. Güncelleştirmenin herkese gelmesiyle birlikte, içeriklerin sağ üst bölümündeki üç nokta üzerinden erişilebilecek “daha fazla göster” ve “daha az göster” seçenekleri eklenecek.

Instagram da reklam çılgınlığının kurbanlarından!

Meta, gelirlerinde yaşanan düşüş sebebiyle “Keşfet” ekranında daha sık reklam oynatacak. Henüz deneme sürecinde olan yeni özellikle birlikte reklamlar, “Keşfet” sekmesinin en başında yer alacak. Meta’nın bu yeni güncellemeyi gelecek dönemde Facebook’a da getireceği beklenmekte.

Twitter’dan tek tweet’te farklı formata sahip içerikleri paylaşmaya izin!

Twitter, kullanıcılarına tek bir tweet’te farklı formata sahip görsel içerikleri paylaşmaya izin vermeye başladı. Artık kullanıcılar, çok basit bir şekilde fotoğraf, video ve GIF’leri, tek tweet’te derleyip paylaşabilecek. Kullanıcılar, tweet oluştururken “medya” ve “GIF” simgesine dokunduktan sonra istediği içeriği seçerek karma bir paylaşım yapabiliyor olacak. Bir tweet en fazla dört video, resim veya GIF içerebilecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 30 Eylül – 06 Ekim 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş