DİJİTAL GÜNDEM (3 NİSAN - 9 NİSAN 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (3 NİSAN - 9 NİSAN 2023)
10 Nisan 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (3 Nisan - 9 Nisan 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (3 Nisan - 9 Nisan 2023)

Nisan ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Elon Musk Twitter logosunu değiştirdi!
  • ChatGPT ile artık Windows bedava!
  • Spotify, canlı ses uygulaması Spotify Live’ı kapatıyor!
  • TikTok’a bir yasak da Avustralya’dan geldi.
  • YouTube’a yeni bir sekme geliyor!
  • ChatGPT için ilginç suçlama!
  • Google Arama’ya sohbete dayalı yapay zeka geliyor.
  • Messenger’da video görüşmeleri sırasında oyun oynama dönemi başladı.

Elon Musk Twitter logosunu değiştirdi!

Elon Musk, Twitter’ı devraldıktan sonra sosyal medya platformu üzerinde birçok önemli değişiklik yaptı. Yönetim kurulunu baştan aşağıya değiştiren popüler iş insanı, ‘mavi tik’ politikasında da önemli bir düzenleme getirdi. Elon Musk’ın Twitter üzerinde yaptığı son adım ise hepimizi gerçekten şaşırttı. İçlerinde Elon Musk’ın da olduğu birçok zengin kişi tarafından desteklen Dogecoin logosunu Twitter’ın yeni logosu haline getiren Musk, bu hamlesi ile hayranı olduğu meme coin’e önemli bir destek vermiş oldu.

ChatGPT ile artık Windows bedava!

ChatGPT’nin hayatımıza girmesi ile birlikte yapay zekanın geldiği son nokta da gözler önüne serilmiş oldu. ChatGPT’nin bu etkileyici yeteneklerini birçok kişi son dönemde farklı amaçlarla da kullanmaya başlamış durumda. Her ne kadar OpenAI, ChatGPT’nin yasa dışı faaliyetler için kullanımına karşı birçok önlem alındığını söylese de bu önlemler bazı durumlarda yeterli olmuyor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde bir YouTuber, ChatGPT’yi kandırarak Windows 95’i etkinleştirmek için çalışan bir ürün anahtarı oluşturmayı başardı. Uygulama ilk etapta lisans anahtarı oluşturamayacağını belirtse de Enderman isimli kullanıcı, ChatGPT’yi kandırmak için farklı bir yol izledi ve bunu başarmış oldu.

Spotify, canlı ses uygulaması Spotify Live’ı kapatıyor!

Spotify, 2021 yılında Betty Labs’ı 62 milyon dolara satın almasıyla Greenroom adlı bir uygulama yayımlamış ve bu uygulama ile kullanıcılarının canlı yayın yapmalarına izin vermişti. Nisan 2022’de Spotify, Spotify Greenroom’un canlı ses özelliklerini Spotify uygulamasına entegre etmiş ve Greenroom’un adını “Spotify Live” olarak değiştirmişti.

Şimdi ise Spotify, Music Ally’ye Spotify Live uygulamasını kullanımdan kaldırma kararı aldıklarını açıkladı. Ancak canlı yayın özelliklerini ana uygulamasında test etmeye devam edeceğini belirtti.

TikTok’a bir yasak da Avustralya’dan geldi.

TikTok’un güvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle hükümet cihazlarında kullanımını yasaklama konusunda diğer ülkelere Avustralya da katıldı. İstihbarat ve güvenlik teşkilatlarından tavsiye alan ve kararı duyuran Başsavcı Mark Dreyfus, yasağın “mümkün olan en kısa sürede” uygulanacağını söyledi.

YouTube’a yeni bir sekme geliyor!

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube son haberlere göre yeni bir sekmeyle karşımıza çıkıyor! Artık YouTube kanal sayfalarında yeni bir podcast sekmesi yer alacak. Son zamanlarda podcast dinleyen kullanıcısı sayısının artmasıyla birlikte kendini sürekli güncelleyen YouTube’a bu özelliğin gelmesi şaşırtıcı olmadı.

ChatGPT için ilginç suçlama!

OpenAI için Avustralya’da ilginç bir soruşturma başlatıldı. Avustralya’da Victoria bölgesinin Belediye Başkanı olan Brian Hood, ChatGPT’nin kendisi hakkında yanlış iddialar paylaştığını söyledi. İddiaya göre yapay zeka, Hood’un rüşvet almakla suçlandığını ve hapse atıldığını yazıyor.

Belediye Başkanı Hood, ChatGPT’nin 2000’lerin başında yaşanan bir olayı yanlış aktardığını ve kendisini suçlu olarak gösterdiğini söyledi. Hood, o dönem rüşvet konusunda yetkililere bilgi verdiğini ve hiçbir zaman suçla itham edilmediğinin altını çizdi.

Belediye Başkanı Hood’un avukatları, “Bu iftira, yapay zekanın uygulanması anlamında potansiyel bir dönüm noktası olabilir.” dedi. Ancak henüz davanın sonuçlanmadığını belirtmek gerekiyor.

Google Arama’ya sohbete dayalı yapay zeka geliyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, The Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda, Google’ın amiral gemisi “Arama”ya sohbete dayalı yapay zekayı eklemeyi planladığını söyledi.

Pichai, kendisine sorulan “İnsanlar Google’a soru sorabilecek ve Arama’da LLM’lerle (Büyük dil modelleri) etkileşime geçebilecek mi?” sorusuna “Kesinlikle!” diye yanıt verdi. Pichai, yapay zeka sohbetini bir tehdit yerine Arama işini geliştirmenin bir yolu olarak gördüğünü ekledi.

Messenger’da video görüşmeleri sırasında oyun oynama dönemi başladı.

Facebook, Messenger’daki görüntülü arama özelliğine çok oyunculu oyunlar eklediğini duyurdu. Messenger’daki bu yeni paylaşılan deneyim, görüntülü arama sırasında arkadaşlarınız ve ailenizle aynı anda sohbet edip oyun oynamayı kolaylaştırıyor.

Şimdilik sadece 14 farklı oyunda uyumlu hale getirilen bu yeni özellik iOS, Android ve web için Messenger’da özel kurulum gerektirmeden kullanılabiliyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 3 Nisan - 9 Nisan 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş