Dijital Gündem (3 Haziran - 9 Haziran 2022)

Dijital Gündem (3 Haziran - 9 Haziran 2022)
10 Haziran 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (3 Haziran – 9 Haziran 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (3 Haziran – 9 Haziran 2022)

Haziran ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • TikTok, Ekran Süresi Kontrollerini Genişletiyor
  • Instagram'dan Web ve Masaüstü Uygulaması İçin Görüşme Desteği
  • Meta, Reels'ı Geliştirmeye Devam Ediyor
  • Elon Musk'tan Twitter'a Tehdit

TikTok, Ekran Süresi Kontrollerini Genişletiyor

TikTok, sosyal medya bağımlılığına karşı adım atmaya hazırlanıyor. Uygulamaya eklenen yeni özellik, kullanıcıların ekran sürelerini rapor edecek. Ayrıca uygulamanın uzun süre aralıksız kullanımı halinde, kullanıcıların ara vermelerini sağlayacak ekran molaları sunulacak. Kullanıcılar günlük ve haftalık olarak platformda ne kadar zaman harcadıklarını görebilecek ve platform, kullanıcıların ortalama ekran süresini analiz edip günlük kullanım limiti koyulmasına olanak tanıyacak. Dijital refah olarak adlandırılan yeni hizmet, TikTok’taki genç kullanıcıların internet bağımlılığı ile mücadele edilmesini amaçlıyor.

Instagram'dan Web ve Masaüstü Uygulaması İçin Görüşme Desteği

Instagram’ın uzun süre önce kullanıma açtığı sesli ve görüntülü görüşme desteği sadece mobil kullanıma açıktı. Platform, masaüstü uygulaması veya web üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapılabilmesi için kolları sıvadı. Sosyal medyada bir uygulama geliştiricisinin yaptığı paylaşıma göre şirket, bu özellikleri önümüzdeki günlerde genel betaya sunacak. Bu sayede uygulama için akıllı telefonların zorunlu kullanımı da ortadan kalkacak.

Meta, Reels'ı Geliştirmeye Devam Ediyor

Meta ile TikTok rekabeti kızışıyor! Şirket, Instagram ve Facebook’ta bulunan Reels için yeni araçlar geliştirdiğini açıkladı. Açıklanan en önemli gelişmelerden biri, Instagram Reels’larının anket, emoji ve soru özelliklerini destekleyecek olması... Ayrıca TikTok’un video sürelerini 10 dakikaya çıkarmasının ardından, 60 saniyelik Reels uzunluğu 90 saniyeye çıkarılıyor. Facebook Reels’ı da güçlendirecek olan Meta, masaüstüne eklenecek olan ayrı bir düzenleme aracı ile kullanıcıların kaydedilmiş videolardan kesitler alarak Reels oluşturmalarını sağlayacak.

Elon Musk'tan Twitter'a Tehdit

Twitter ile Elon Musk arasında gerginlik büyüyor! Twitter’ın mali raporlarında yer verdiğinden daha fazla spam ve sahte hesap barındırdığına dair iddiaları sonrasında, şirketten bot ve spam hesaplarla ilgili detaylı bir rapor talep ettiğini söyleyen Musk, detaylı bilgi verilmemesi halinde Twitter anlaşmasından çekileceğini açıkladı. Tesla CEO’su, hukuk görevlisi aracılığıyla Twitter’a gönderdiği mektupta bu iddiasıyla ilgili ne kadar ciddi olduğunu da ortaya koymuş oldu.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 3 Haziran – 9 Haziran 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş