Dijital Gündem (29 Temmuz - 4 Ağustos 2022)

Dijital Gündem (29 Temmuz - 4 Ağustos 2022)
05 Ağustos 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (29 Temmuz – 4 Ağustos 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (29 Temmuz – 4 Ağustos 2022)

Ağustos ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, TikTok benzeri tasarımından vazgeçti
  • Facebook ve TikTok arasındaki rekabet artıyor
  • Twitter, yeni özelliğini Türkiye’de kullanıma sundu
  • TikTok, yeni bir müzik platformu için kolları sıvadı

Instagram, kullanıcıları isyan ettiren tasarımdan vazgeçti

TikTok’laşma yolunda ilerlediği için kullanıcılarının büyük tepkileriyle karşı karşıya kalan Instagram, bu konuda başlatılan birçok imza kampanyası sonrasında TikTok tarzı tasarımdan vazgeçtiğini duyurdu. Bu gelişme sonrasında artık platformda videolar ve fotoğraflar tam sayfa olarak gözükmeyecek. Instagram CEO’su Mosseri, yaptığı açıklamada “Risk aldığımız için mutluyum. Arada bir başarısız olmazsak, yeterince büyük veya yeterince cesur düşünmüyoruz. Ama kesinlikle büyük bir adım geri atmamız ve yeniden bir araya gelmemiz gerekiyor” sözlerini kullandı. Ancak TikTok tarzı bir uygulama arayüzü istemediklerini söyleyen kullanıcıların şikayetleri hala devam ediyor.

Facebook ve TikTok arasındaki rekabet artıyor

Sosyal medya platformu Facebook’un ana şirketi Meta, 2022’nin ikinci çeyrek (Q2) sonuçlarını açıkladı. Rapora göre son zamanlarda TikTok ile rekabet içinde olan platform, kayda değer bir düşüş yaşıyor. Uzmanlar, şirketin yaşadığı düşüşün arkasında pek çok nedenin olduğunu söylüyor. Apple’ın gizlilik değişikliklerinin Facebook’un reklamcılık işini olumsuz etkilediği ancak yaşanan düşüşün ana sebebinin bu olmadığı biliniyor. Birçok kişi, Facebook’un hem gelir hem de kullanıcı büyümesi açısından düşüş yaşamasını ana nedeni olarak TikTok’u gösteriyor.

Twitter, yeni özelliğini Türkiye’de kullanıma sundu

Twitter, bir süre önce platformdaki nefret dolu ve saldırgan ifadeleri azaltmak için Yanıt İstemleri özelliğini duyurmuştu. Kötü niyetli Tweet’lerin önüne geçmek adına geliştirilen bu özellik, pek çok ülkede test edilmişti. Platform, özelliğin başka ülkelerde test etmesinin ardından Türkiye'de de kullanıma sundu. Kademeli bir şekilde kullanıma sunulan özellik, önümüzdeki günlerde tüm Türk kullanıcılar tarafından erişilebilir olacak.

TikTok yeni bir müzik platformu için kolları sıvadı

TikTok, Musical.ly, Toutiao, BuzzVideo ve Vigo Video uygulamaların sahibi ByteDance, TikTok Music için kolları sıvadı. Business Insider’da yer alan habere göre ByteDance, TikTok Music'in tescili için Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’ne başvuruda bulundu. Başvuruda yer alan bilgilere göre TikTok Music, uygulama kullanıcıların canlı ses ve video akışı yapmasına, şarkılar ve albümler hakkında yorum yapmasına, podcast ve radyo yayını içeriği yayınlamasına olanak sağlayacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 29 Temmuz – 4 Ağustos 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş