DİJİTAL GÜNDEM (27-2 HAZİRAN 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (27-2 HAZİRAN 2024)
03 Haziran 2024

 

Mayıs ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Facebook yapay zekayla TikTok’u alt edebilir mi?
  • YouTube bir özelliğini daha ücretli yapıyor!
  • Telegram’a yapay zeka asistanı geldi.
  • WhatsApp, sesli durum güncellemelerinin süresini uzatıyor!

Facebook, yapay zekayla TikTok’u alt edebilir mi?

Facebook, genç kullanıcıları geri kazanmak için büyük bir hamle yapıyor! Meta, 18-29 yaş arasındaki gençlerin ilgisini çekmek için Facebook’u baştan sona yeniliyor. Artık platform, gençlerin daha çok seveceği şekilde optimize ediliyor. Reels ve dikey video oynatıcı gibi yeniliklerle gençlerin daha fazla Facebook’ta vakit geçirmesi amaçlanıyor. Facebook Başkan Yardımcısı Tom Alison, genç kullanıcı katılımının son üç yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ve ABD ile Kanada’da 40 milyondan fazla aktif genç kullanıcı bulunduğunu belirtti. Facebook Dating ve Marketplace gibi özellikler de gün geçtikte gençler arasında yayılmaya devam ediyor ve bu yeniliklerle hem eski hem de yeni nesli yakalamak için büyük adımlar atılıyor.

YouTube bir özelliğini daha ücretli yapıyor!

YouTube, YouTube Music'teki ücretsiz arka planda dinleme özelliğini kaldırdığını duyurdu. Haliyle, bu gelişmenin ardından kullanıcı tepkileri çığ gibi büyüyor. Kanada'da test edilen bu özelliğin 8 Temmuz’dan itibaren sona ereceğini söyleyen YouTube, arka planda müzik dinlemek isteyen kullanıcıların Premium üyelik satın alması gerektiğini açıkladı. Bu güncellemeyle birlikte YouTube’u ücretsiz kullanan kullanıcılar, sadece uygulama açıkken müzik dinleyebilecek. Başka bir uygulamaya geçtikleri veya ekranı kitledikleri takdirde müzik duracak. Üstelik platformda gösterilen reklamlar da aynen devam edecek. Spotify gibi bir rakibin bu tür özellikleri ücretsiz sunduğu düşünülünce, YouTube Music kullanıcılarının reaksiyonu hiç şaşırtıcı değil.

Telegram’a yapay zeka asistanı geldi.

Telegram, kullanıcılarına Microsoft Copilot yapay zeka asistanını sunarak sohbet deneyimini daha interaktif hale getiriyor. Kullanıcılar, bu asistanı kullanarak çeşitli konularda sorular sorabilir, bilgi arayabilir ve günlük yaşamda işlerini kolaylaştırabilirler. Örneğin, film önerileri alabilir, egzersiz planları oluşturabilir ve hatta kodlama konusunda yardım alabilirler. Ancak bu yapay zeka asistanıyla günlük olarak sadece 30 mesajlaşma yapma hakkına sahipler. Bu yeni özellikle, Telegram kullanıcıları sohbetlerini daha keyifli ve verimli bir hale getirmenin yanı sıra daha fazla etkileşimde bulunmalarını sağlamayı da amaçlıyor.

WhatsApp, sesli durum güncellemelerinin süresini uzatıyor!

WhatsApp, kullanıcıların durum güncellemelerinde daha uzun sesli notlar paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir özellik sunuyor. Güncellemeyle birlikte, kullanıcılar artık durum güncellemelerinde 1 dakikaya kadar sesli notlar gönderebilecekler. Bu özellik, hem Android hem de iOS platformlarındaki WhatsApp kullanıcıları için geçerli olacak. WhatsApp'ın kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak yaptığı bu güncellemeyle birlikte kullanıcılar, daha uzun ve detaylı sesli notlar paylaşma ve iletişimlerini daha zengin hale getirme şansına sahip olacaklar.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 27 Mayıs - 2 Haziran 2024 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

 

 

 

Paylaş