DİJİTAL GÜNDEM (27 ŞUBAT - 5 MART 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (27 ŞUBAT - 5 MART 2023)
06 Mart 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (27 Şubat - 5 Mart 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (27 Şubat - 5 Mart 2023)

Mart ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Meta’dan yapay zekâ dil modeli: LLaMA
  • Twitter’dan şiddet içeren konuşmalar için yeni politika!
  • TikTok’tan 18 yaşından küçüklere ekran süresi sınırı!
  • Çok sesli podcast platformu Poddy kullanıma açıldı.
  • Instagram, yeni özelliği yaş doğrulama yöntemini sundu.

Meta’dan yapay zekâ dil modeli: LLaMA

Yapay zekâ ile ilgili araştırmalarına devam eden Meta, bu konuda önemli bir adım atarak LLaMA adlı yeni dil modelini duyurdu. Şirket cuma günü, araştırmacıların büyük dil modeli LLaMA’ya erişebilmeleri için başvurabileceklerini söyledi.

Twitter’dan şiddet içeren konuşmalar için yeni politika!

2023 itibarıyla günlük hayatın en önemli parçalarından biri haline gelen sosyal medya uygulamalarının, kullanıcı güvenliğini sağlayabilmek için çeşitli politikaları mevcut. Bu platformlardan Twitter, kısa bir süre önce yaptığı duyuruda, şiddet içeren içerik politikasıyla ilgili önemli değişiklikler yapıldığını ve ”Şiddetli Konuşma” politikası kapsamında sıfır tolerans uygulamasının an itibarıyla yürürlüğe girdiğini açıkladı.

TikTok’tan 18 yaşından küçüklere ekran süresi sınırı!

TikTok, gençlerin platformda geçirdikleri zamanı yönetmelerine yardımcı olacak değişiklikleri duyurdu. 18 yaşından küçük kullanıcılar için geçerli olacak yeni özellikle, TikTok ekran süresi sınırı 18 yaş altı kullanıcılar için otomatik olarak 60 dakika olacak. Ayarlanabilir nitelikte hayata geçirilecek bu özellikte, 60 dakika kısıtlamasını devre dışı bırakan herkes günde 100 dakikalık kullanıma ulaştığında uyarı alacak. 

Uygulamada ‘’Aile Eşleştirme’’ seçeneğini kullanan çocukların ebeveynleri de, ekran başında kalma süresi sınırlarını belirleyebilecek ve uygulama kullanımının dökümünü gösteren bir kontrol paneline erişebilecek.

Çok sesli podcast platformu Poddy kullanıma açıldı.

Herkesin özgürce ve her dilde sesini duyurabildiği global bir platform oluşturulması üzere Londra’da temelleri atılan, iki Türk girişimci tarafından geliştirilen yeni ve çok sesli podcast platformu Poddy, resmi olarak yayınlandı. An itibarıyla iOS cihazlarda App Store uygulama mağazasından indirilebilen Poddy mobil uygulaması üzerinden podcast yayınlarını dinlemek, "Podcaps" olarak ifade edilen maksimum 60 saniyeye kadar ses kayıtları paylaşmak ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmak mümkün.

Instagram, yeni özelliği yaş doğrulama yöntemini sundu.

Gençlere yönelik daha detaylı gizlilik ve güvenlik özellikleri sunan Instagram, kullanıcıların platformda yaşlarına uygun bir deneyim yaşamalarını sağlamayı amaçlıyor. Şirket bu doğrultuda, aralarında Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede 18 yaş altı gençlere yönelik yeni bir yaş doğrulama yönteminin bugünden itibaren kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Bu özellikle, bir kullanıcı yaşını 18 yaş altından 18 yaş üstüne değiştirmek istediği zaman, kendisine iki farklı yaş doğrulama seçeneği sunulacak. Bu yöntemlerden biri resmi bir kimlik yüklemek, diğeri ise kullanıcının yüzünü gösteren bir video çekmesi olacak. Bu video, yeni yaş belirleme teknolojisi kullanılarak yaş doğrulama için değerlendirilecek.

Instagram, bu yeni yaş doğrulama yöntemi için yaş doğrulama şirketi Yoti ile çalışıyor. Bir kullanıcı, yaş doğrulama yöntemi olarak video çekme seçeneğini tercih ettiğinde Instagram bu videoyu gizlilik ilkeleri çerçevesinde Yoti ile paylaşıyor ve Yoti’nin teknolojisi kişinin yüz hatlarını baz alarak bir yaş tahmini yaparak bu tahmini Instagram ile paylaşıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 27 Şubat - 5 Mart 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş