Dijital Gündem (27 Mayıs - 2 Haziran 2022)

Dijital Gündem (27 Mayıs - 2 Haziran 2022)
03 Haziran 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (27 Mayıs – 2 Haziran 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki, dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta, gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı birçok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (27 Mayıs – 2 Haziran 2022)

Haziran ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunlara “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Buna göre, bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram ve LinkedIn’e Repost Özelliği Geliyor
  • Mesaj Düzenleme Seçeneği Artık WhatsApp’ta
  • Google Meet ve Duo Birleştiriliyor
  • Twitter, Toplulukları İçin Yeni Bir Özellik Test Ediyor
  • TikTok Yeni Bir Arayüz Test Ediyor

Instagram ve LinkedIn’e Repost Özelliği Geliyor

Instagram ve LinkedIn’e uzun zamandır beklenen repost özelliği geliyor! Twitter’ın retweet özelliğine benzer bir şekilde, başka kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriklerin tekrar paylaşılmasına imkân sağlayan bu özellik, henüz test aşamasında. Özellikle Instagram’ın repost özelliğini uygulamaya dahil etmesi, repost amaçlı kullanılan üçüncü parti uygulamalara olan ilgiyi azaltacak.

Mesaj Düzenleme Seçeneği Artık WhatsApp’ta

WhatsApp, paylaşılan mesajların düzenlenebilmesine olanak sağlayacak bir güncelleme üzerinde çalışıyor. Haber kaynaklarında, henüz gelişme aşamasında olan bu özelliğin ilerleyen günlerde tüm platformlarda kullanılabilir hale geleceği belirtilirken; bu özelliğin birkaç yıl önce duyurulduğunu, ancak WhatsApp’ın bu açıklamayı yalanladığına da değiniliyor. Bu bilgilere göre mesaj düzenleme fonksiyonu, WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı ama daha sonra yayınlamaktan vazgeçtiği bir özellik olabilir.

Google Meet ve Duo Birleştiriliyor

Google, iş kullanıcılarını hedefleyen Meet’i ve FaceTime’a rakip olan video mesajlaşma uygulaması Duo’yu birleştirdiğini duyurdu. Şirket, önümüzdeki haftalardan itibaren Meet özelliklerini Duo uygulamasına ekleyecek ve uygulama, yıl sonunda Google Meet olarak yeniden adlandırılacak. Her iki uygulamanın mevcut özelliklerini koruyacağı ve platforma yeni özelliklerin geleceği de bildirildi. Bu özellikler arasında; aramalarda ve toplantılarda özelleştirilebilir sanal arka planlar, toplantıların planlanması, toplantı içi sohbet, içeriğin canlı paylaşımı, gerçek zamanlı alt yazılar, 100’e kadar katılımcıyla görüntülü aramalar, gürültü iptal edilebilen gelişmiş video ve ses deneyimleri ile Gmail, Takvim, Asistan ve Mesajlar gibi diğer Google araçlarıyla entegrasyon yer alıyor.

Twitter, Toplulukları İçin Yeni Bir Özellik Test Ediyor

Sosyal medya platformu Twitter, Topluluklar için yaptığı son yenilikle kullanıcılara kolay bir kullanım sağlamayı amaçlıyor. Geride bıraktığımız yılda ilgi alanına dayalı ağ oluşturma özelliği olan Twitter Toplulukları’nı başlatan platform, yeni bir özelliği daha duyurdu. Bu özelliğe göre kullanıcılar, içinde bulundukları gruplarda Sizin İçin ve En Son çizelgeleri arasında geçiş yapabilecek. Başlangıç olarak belirli bir kullanıcı grubuyla test aşamasına gidilecek olan bu özellikte, algoritmik tabanlı zaman çizelgesinin ismi Sizin İçin olurken, kronolojik zaman çizelgesinin ismi de En Son olacak. Kullanıcıların iki seçenekten birini tercih ettiği ayar, o Twitter Topluluğuna her girildiğinde varsayılan olacak.

TikTok Yeni Bir Arayüz Test Ediyor

TikTok, kullanıcılarına daha temiz bir arayüz sağlamak için çalışmalara başladı. Platform, kullanıcıların dikkatleri dağılmadan video izleyebilmelerini sağlamak için çeşitli özellikler test ediyor. Clear mode adı verilen bu özellik, içerik görüntülenirken ekrandaki yazıları ve diğer düğmeleri ortadan kaldırmanızı sağlıyor. Henüz sınırlı kullanıcının erişimine açılmış olan bu özellikle kullanıcılar, ekrana basılı tuttuklarında menüdeki “favorilere ekle” seçeneğinin altında “temizle modu” ayarına ulaşabilecekler. Yeni özelliğin, tamamen erişime açıldığında ekrandaki dağınıklıktan kurtulmak ve yalnızca içeriğe odaklanmak isteyenler için oldukça etkili olacağı konuşuluyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 27 Mayıs – 2 Haziran 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş