Dijital Gündem (26 Mart - 31 Mart 2022)

Dijital Gündem (26 Mart - 31 Mart 2022)
01 Nisan 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (26 Mart – 31 Mart 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital ve teknoloji odaklı öne çıkan haberler yer aldı.

 “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (26 Mart – 31 Mart 2022) her hafta olduğu gibi yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı pek çok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem (26 Mart – 31 Mart 2022)

Mart ayının dördüncü haftasını bitirdiğimiz bu günlerde sosyal ağlar, dijital mecralar ve teknolojik gelişmeler özelinde birçok gelişmeyi “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de derledik. Buna göre haftanın (26 Mart – 31 Mart 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı;

  • Dünya Saati 26 Mart’ta gerçekleşti!

  • Spotify Podcast’te beklenen özellik kapıda!

  • Youtube videolarına emoji atma özelliği geliyor!

  • WhatsApp dosya paylaşım sınırı 2 GB oluyor!

  • Instagram reklamlarında yeni boyut!

  • Twitter’da herkes profesyonel hesaba sahip olabilecek!

  • Twitter, “Ortak Tweet” özelliği üzerinde çalışıyor!

Dünya Saati 26 Mart’ta gerçekleşti!

Ahtapot Sosyal Medya’nın üç yıldır hizmet verdiği WWF-Türkiye’nin “Dünya Saati” etkinliği, bu yıl 26 Mart Cumartesi günü 20.30 – 21.30 saatleri arasında gerçekleşti. “İklim krizini durdurmak birlikte mümkün!” diyen herkese açık olan bu etkinlikte, ışıklar bir saatliğine kapatılarak küresel bir değişim ve dönüşüm çağrısı yapıldı. Etkinliğe Türkiye’nin birçok öncü kurum, kuruluş ve ismi katıldı.

Spotify Podcast’te beklenen özellik kapıda!

Geçtiğimiz günlerde canlı ses özelliğini test etmeye başlayan dünyanın en popüler dijital müzik platformu Spotify’dan yeni bir özellik daha geliyor. Podcast içeriklerinin keşfedilme şansını artıracak olan bu özellikle, Podcast dinleyen kullanıcılar dikey kaydırma seçeneğine sahip olabilecekler. TikTok ve Instagram Reels videolarında halihazırda mevcut olan özellik, platformda gezinmeyi kolaylaştırırken kullanıcı etkileşimini de artıracak. Henüz test aşamasında olan özelliğin genel kullanıma ne zaman açılacağı ise kesinleşmiş değil.

Youtube videolarına emoji atma özelliği geliyor!

YouTube, video etkileşimlerini artıracak yeni bir özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. YouTube Destek sayfasında paylaşılan blog yazısına göre, zaman etiketli yorumlara benzer olan bu özellik ile birlikte, videonun herhangi bir anına emojiyle tepki verilebilecek. Şu anda test aşamasında olan emojili tepkiler, sadece reaksiyonlar bölümünde ve anonim bir şekilde görüntülenebilecek. YouTube’un bu güncellemeyi getirmekteki amacı, platformdaki topluluk duygusunu oluşturmak olduğu düşünülüyor.

WhatsApp dosya paylaşım sınırı 2 GB oluyor!

En çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında gelen WhatsApp, kullanıcılarını sevindirecek bir güncelleme için hazırlık yapıyor. iOS kullanıcıları, yapılacak olan güncellemeyle 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilecekler. Şu an ise en fazla 100 MB boyutunda dosya aktarımı yapılabiliyor.

Instagram reklamlarında yeni boyut!

META, e-ticaret sektörünün öncü markalarından olan VNTANA ile stratejik bir anlaşma imzaladı. Buna göre markalar, Instagram ve Facebook hesapları üzerinden artık 3D reklam verebilecekler. Yeni süreçte 3D ve AR teknolojileri sayesinde Instagram ve Facebook reklamlı ürünler elde tutuluyormuş gibi deneyimlenebilecek. Bu büyük değişiklikle tüketici deneyiminin önemli bir ölçüde artırılması amaçlanıyor.

Twitter’da herkes profesyonel hesaba sahip olabilecek!

Twitter, profesyonel hesapları herkesin erişimine açıyor! Ancak bu özelliği kullanabilmenin belirli şartları var;

  • Geçmişte Twitter Kullanıcı Sözleşmesini birden fazla ihlal etmemek

  • Hesap adı, biyografi, profil fotoğrafı gibi temel ayarların gerçek ve eksiksiz olması.

  • Hesabı gerçek kimliğiyle oluşturmak

Bu şartları sağlayan her kullanıcı, profesyonel hesaba geçiş yapabilecek. Bu arada parodi, hayran hesapları, kurgusal karakterler için açılan hesaplar Profesyonel Hesap için uygun bulunmayacak. Marka bilinirliği açısından oldukça önemli olan bu özelliğin, işletme hesapları tarafından yüksek oranda kullanılacağı düşünülüyor.

Twitter, “Ortak Tweet” özelliği üzerinde çalışıyor!

Twitter’da iki hesabın birlikte paylaşım yapabilmesini sağlayan ortak tweet özelliği yolda! Birkaç aydır geliştirme ve test aşamasında olan bu  özellikle, iki farklı kullanıcı tek bir tweeti ortak olarak paylaşabilecek. Bu arada kullanıcıların ortak tweet özelliğini kullanabilmeleri için hesaplarının herkese açık olması ve birbirlerini takip etmeleri gerekiyor. Bu kriterlere uymayan hesaplar, “Ortak Tweer” özelliğinden faydalanamayacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de 26 Mart – 31 Mart 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji merkezli gelişmeleri derleyip aktardık. Sonraki hafta yine dijital dünyaya dair gelişmeleri hazırlayıp aktarıyor olacağız. Bu arada Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem aynı zamanda YouTube ve Spotify başta olmak üzere tüm video ve müzik platformlarında eş zamanlı olarak yayınlanıyor.

 

Dijital Gündem’i YouTube’da izlemek için buraya tıklayın.

Dijital Gündem’i Spotify’da dinlemek için buraya tıklayın.

Paylaş