DİJİTAL GÜNDEM (25 KASIM - 1 ARALIK 2022)

DİJİTAL GÜNDEM (25 KASIM - 1 ARALIK 2022)
02 Aralık 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (25 Kasım – 1 Aralık 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (25 Kasım – 1 Aralık 2022)

Aralık ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter’da karakter sınırı 1000 olabilir.
  • LinkedIn, gönderi planlama özelliğini test etmeye başladı.
  • TikTok’ta keşfet bölümüne düşme saatleri…
  • WhatsApp’tan yenilik: Kendi kendine mesaj atma özelliği!

Twitter’da karakter sınırı 1000 olabilir.

Twitter’ı satın aldıktan sonra gündemden düşmeyen Elon Musk, geçtiğimiz günlerde karakter sınırıyla ilgili herkesin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Bir kullanıcının, Twitter ile ilgili bir paylaşımın altına ‘’Karakter sınırının 1000 olması’’ hakkında yaptığı yoruma, Musk’tan gelen cevap herkesi şaşırttı. Musk, kullanıcının yorumuna ‘’Yapılacaklar listesinde.’’ diyerek karşılık verdi.

LinkedIn, gönderi planlama özelliğini test etmeye başladı.

Kısa süre önce Instagram’ın, gönderi planlama özelliğini geliştirmeye başlamasının ardından, LinkedIn de bu özelliği test etmeye başladı. Uygulamaların test sürümü aşamalarını deneyimleyip Twitter’da paylaşan Nima Owji, geçtiğimiz dönemlerde LinkedIn’ın gönderi planlama özelliği üzerinde çalışmalara başladığını duyurmuştu. Bu konuda ilgiyle takip edilen bir diğer isim Matt Navara’nın da aynı konu hakkında açıklama yapması, güncellemeyle ilgili yapılan yorumu doğrulamış oldu.

TikTok’ta keşfet bölümüne düşme saatleri…

Aramıza katıldığı günden bu yana hızla ivme yakalayan sosyal medya platformu TikTok, içerik üreticileri için adeta bir gelir kaynağı kabul ediliyor. Platformda, kullanıcıların popülaritelerini artırabilmeleri için birçok kullanıcıya ulaşabilmeleri en önemli madde olarak düşünülmekte. TikTok üzerinden para kazanmak isteyen içerik üreticilerinin başarılı olabilmeleri, keşfet saatlerini takip etmekten geçiyor.

WhatsApp’tan yenilik: Kendi kendine mesaj atma özelliği!

Bir süredir geliştirilen yeni bir özellik olan ‘’Message Yourself’’ sayesinde artık kullanıcılar kendi kendilerine mesaj gönderebilecek. Bu güncelleme sayesinde, telefondan kendinize gönderdiğiniz mesaj ve dosyalara web sürümünden de kolaylıkla erişebileceksiniz. Özellikle not tutma konusunda titiz davranan kullanıcılar için oldukça işlevsel olan bu güncellemeyle WhatsApp’ın resmen depolama alanı olabileceği öngörülmekte.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 25 Kasım – 1 Aralık 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş