DİJİTAL GÜNDEM (24 NİSAN - 30 NİSAN 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (24 NİSAN - 30 NİSAN 2023)
02 Mayıs 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (24 Nisan - 30 Nisan 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (24 Nisan - 30 Nisan 2023)

Nisan ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • ChatGPT uzun zamandır beklenen özelliği getiriyor!
  • WhatsApp’ten “saçma sapan” yeni özellik!
  • Üşengeç WhatsApp kullanıcılarının işine yarayacak yeni özellik!
  • Twitter, sahte bir hesaba sarı tik verdi.
  • Twitter, hayatını kaybeden ünlülerin hesaplarına mavi onay işareti eklemeye başladı.

ChatGPT uzun zamandır beklenen özelliği getiriyor!

ChatGPT’nin geliştirici şirketi OpenAI, kullanıcıların isteklerine kulak verdi. Yeni eklenen özellikler sayesinde popüler sohbet botunda arama geçmişini kapatmak mümkün olacak. Ayrıca kullanıcılar, kendi aramalarıyla yapay zekanın eğitilmesini de durdurabilecek.

Bu özellik ile kullanıcılar, ChatGPT ile olan konuşmalarını anonim şekilde gerçekleştirebilecek. Ayrıca aramalarının yapay zekayı geliştirmek için kullanılmama hakkına sahip olacak. Sohbet geçmişinin devre dışı bırakılması durumunda, konuşma, arama geçmişinde görülmeyecek.

WhatsApp’tan “saçma sapan” yeni özellik!

Meta’dan yeni bir WhatsApp güncellemesi haberi geldi. Bu güncellemeye göre kaybolan mesajlar artık kaybolmayacak. Bu haberle birlikte kullanıcıların biraz kafası karışmış gibi görünüyor. Kullanıcıların geneli “Bu özelliğin ne faydası var?” gibi yorumlar yapıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Gelen en yeni WhatsApp güncellemesi sayesinde kaybolan mesajlar artık saklanabilecek” başlığı yer aldı. Açıklamada ayrıca mesajın saklanıp saklanamayacağının mesajı gönderen kişiye sorulacağı belirtildi.

Bu yeni sorgulama sisteminin saçma olarak nitelendirilmesinin sebebi; kullanıcıların attığı mesajın saklanmasında bir sakınca görmediğinde zaten direkt olarak gönderebilmeleri.

Üşengeç WhatsApp kullanıcılarının işine yarayacak yeni özellik!

Mesajlaşma platformu WhatsApp kısa bir süre önce yeni sürümünü yayınladı. Yeni sürümle birlikte gelen güncellemeye göre WhatsApp, kullanıcıların durum güncellemelerini Facebook Hikayeler’de paylaşmasına imkân tanıyacak.

Uygulamanın mevcut sürümünde durum güncellemesini Facebook Hikayeler’de paylaşmak zaten mümkün. Ancak durum güncellemesini yayınladıktan sonra yapılması gereken birkaç adım daha var. Yeni özellik ise bu adımları gerçekleştirmeye üşenen kullanıcıların işine yarayarak süreci kolaylaştıracak.

Twitter, sahte bir hesaba sarı tik verdi.

Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının ardından yapılan değişiklerden biri de mavi tik uygulaması. Mavi tik kullanımını ücretli hâle getiren Elon Musk, sahte ve gerçek hesapların ayırt edilebilmesi için ise sarı tik uygulamasını devreye soktu. Yeni uygulamada, altın ya da sarı tik sahibi hesaplar Twitter tarafından onaylanmış resmi kuruluşlar olarak nitelendiriliyor. Twitter’ın profiline sarı renkli onay rozeti eklediği Disney hesabının ise sahte olduğu ortaya çıktı. Bu karmaşanın nedeni ise henüz açıklanmış değil.

Onay işareti alan Twitter hesabının takipçi sayısı kısa süre içerisinde 1.400’den 4.700’lere kadar ulaşmayı başardı. Bu durum, hesapların doğrulanmış olmasının takipçi sayısına etkisini gözler önüne seriyor. Twitter ise bu sahte hesaba kısa süreliğine de olsa onay vererek bir skandala imza atmış oldu.

Twitter, hayatını kaybeden ünlülerin hesaplarına mavi onay işareti eklemeye başladı.

Elon Musk mavi tik uygulamasında oynamalar yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Blue abonesi olmayan herkesin mavi tikini kaldıran Twitter, bu kararından döndü. Bir milyondan fazla takipçisi olan hesapların mavi onay işaretleri, ansızın hiçbir ücret alınmaksızın iade edildi.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 24 Nisan - 30 Nisan 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş