Dijital Gündem (24 Haziran - 30 Haziran 2022)

Dijital Gündem (24 Haziran - 30 Haziran 2022)
01 Temmuz 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (24 Haziran – 30 Haziran 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

 Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (24 Haziran – 30 Haziran 2022)  

Haziran ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Zuckerberg, Metaverse’te 1 Milyar Kullanıcı için Tarih Verdi
  • WhatsApp, Mesajlara Tepki Verme Özelliğini Genişletiyor
  • Facebook NFT Desteğini Test Ediyor
  • Apple ve Google’a TikTok’u Kaldırma Talimatı
  • Instagram, Video Paylaşımında Yeni Bir Döneme Giriyor

Zuckerberg, Metaverse’te 1 Milyar Kullanıcı için Tarih Verdi

Facebook’un adını Meta’ya çevirmesinin ardından iyice Metaverse’e odaklanan Zuckerberg, Metaverse teknolojisinin 1 milyar kullanıcı hedefine ulaşacağı tarihi açıkladı. Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde CNBC’ye verdiği röportajda, 2030 yılında Metaverse’ün 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşacağını söyledi. Modern akıllı telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların Metaverse’e erişmek için yeterli olması, bu sayıya kısa bir sürede ulaşacağımızı gösteriyor.

WhatsApp, Mesajlara Tepki Verme Özelliğini Genişletiyor

Mayıs ayında WhatsApp tarafından sunulan mesaj tepkileri özelliği genişledi. Daha önce yalnızca 6 emoji kullanma sınırı olan özellikte sınır kalktı. Şirket, yeni güncelleme ile mesajlara istenilen bir emojiyle tepki vermenize izin verecek. WhatsApp’ın son beta sürümüne erişimi olan kullanıcılar, kendilerini ifade etmek için yüzlerce emoji seçeneğine sahip olacak.

Facebook NFT Desteğini Test Ediyor

Birkaç ay önce Instagram’ın test etmeye başladığı NFT desteği, Meta tarafından seçilmiş içerik üreticilerine açıldı. Şimdilik yalnızca ABD'deki sınırlı sayıda içerik üreticisine açılan bu özellik, dijital koleksiyonların Facebook'ta paylaşılabilmesine olanak tanıyacak. Bu doğrultuda içerik üreticileri yeni bir sekme altında NFT’lerini profillerinde sergilerken, paylaştıkları eserler “dijital koleksiyon” etiketine sahip olacak.

Apple ve Google’a TikTok’u Kaldırma Talimatı

Kuşkusuz son zamanlarda dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri haline gelen TikTok, tüm mağazalardan kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya… Amerika’daki Federal İletişim Kurulu (FCC), Apple ve Google’a ilettiği mektupta, App Store ve Google Play’den uygulamanın kaldırılması talebinde bulundu. FCC, bu mektuba dönüş için iki şirkete 8 Temmuz’a kadar süre tanıdı. FCC’nin bu talebinin altında, TikTok’un gerçek bir uygulama olmadığı ve platformun Çin hükümeti için “gelişmiş bir gözetim aracı” olduğu iddiası yatıyor.

Instagram, Video Paylaşımında Yeni Bir Döneme Giriyor

Sosyal medya devi Instagram, video paylaşımı konusunda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Platform, bir süre sonra paylaşılan tüm videoları tek bir çatı altında toplayacak. Son zamanlarda Reels paylaşımlarına büyük önem veren Instagram’da, bundan böyle tüm videolar 60 saniyelik kesitlere izin veren Reels üzerinden takipçilerle buluşacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 24 Haziran – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

Paylaş